הבלוג של Liron Ben Yaakov

עכשיו תורי

עדכונים:

פוסטים: 40

החל מיוני 2012

חברת המחקר בתחום הפרסום הדיגיטלי eMarketer  ניתחה את מגמות הדיגיטל לשנה האזרחית החדשה – 2016 הוא שמה. לא אפרט בעניין המחקר כולו, בעיקר כי רוב המגמות צפויות וגם כי אנחנו חיים אותן, גם מבלי לקרוא לזה מגמה, מחקר או דיגיטל.

אתייחס לשתי מגמות, שצפויות להמשיך אתנו גם בשנה הקרובה, והן; שהפרטיות הולכת ונעלמת. אנחנו משתפים יותר, חיים יותר דרך המסכים, מעדכנים יותר, נמצאים ביותר רשתות חברתיות, חיים במרחב הדיגיטלי וחשופים יותר. הפתעה. השנייה היא כי נמשיך ליצור ולייצר קשרים טקסטואליים, א.ק.א: אפליקציות ההודעות תשארנה אתנו, השימוש בהן יגדל והנה החידוש: ידחפו לנו גם לשם תוכן שיווקי. כיף. כיף. כיף.

אבל לא על זה אני רוצה לדבר. כי את המחקר הזה ואת הניתוחים המעמיקים, תוכלו לקרוא כאן, וגם ב”גלובס הערב” של סופשהשבוע האחרון. וכדאי לכם למהר, כי בעוד רגע הוא נסגר.

אני כן רוצה להתייחס לפער שבין התיעוד, השיתוף והחשיפה של חיינו ברשת וכפועל יוצא – לאובדן הפרטיות על חיינו, לבין האינטימיות הבינאישית שהולכת ונעלמת. עם כל רשת חברתית חדשה שקמה, האינטימיות הזו הולכת ומתפוגגת, נמוגה, מתפוררת והופכת לחמקמקה עד לבלתי קיימת.

המגע הממוסך הפך לחזות הכל. אנחנו יכולות לבחור מה לחשוף ומה להסתיר איך להציג ובאיזו רשת. ניהול הרושם המושלם. ובתיווך המסך עוברים טקסטים ותמונות, כאשר הכל מנוסח, מסותת ומדוד, אך שטחי ולא מחייב. שזה סוג של אוקסימורון, כי איך לא מחייב כשהכל מתועד…?

אינטימיות

אבל הטקסט, והמילה הכתובה (שאני כל כך אוהבת) לא מעבירים הכל. המילים, האימוג’י וסימני הפיסוק לא מספיקים כדי ליצור קשר אינטימי, בינאישי, קרוב ומרגש: רומנטי, חברי או סתם אחד כזה סתמי. כשהאינטונציה והמימיקות – שאינן קיימות בטקסט הכתוב – נעלמות, נעלם איתן גם חלק גדול מהשיח העגול והשלם, שבא לידי ביטוי במפגש של פנים מול פנים ובשיחה המתנהלים תוך מגע ביותר מחוש אחד.

יש משהו במגע הישיר, הלא מתווך ובאינטימיות הבינאישית, שהפך להיות מפחיד ולפעמים אפילו לא בר ביצוע בחיים הדיגיטליים. והפרדוקס הוא שעל אף הפשטות והמידיות שבו – הוא כבר לא זמין. כי מי תרצה לנהל שיח נוגע, שאינו מדויק, נוצץ ומפולטר, כשהחיים הדיגיטליים מעניקים לה את כוח-העל של שליטה מוחלטת בשיחה ובמסר…? (כמובן שללא בלת”מ של אלכוהול או סמים). מי תוותר מרצונה על כוח-על ?!

אז מה אני בעצם אומרת? לא, אני לא רוצה שתתחילו להתקשר אליי במקם לסמס!

אני כן אומרת, שיש מקומות בחיים, בהם העברנו את השיח לטקסט ותמונה, ובכך רידדנו את השיח, ההכרות והחוויה. ואנחנו מפספסות. אנחנו מכירות את זה בניסיונות היכרות ראשונים (אבל לא רק) עם בן או בת זוג, בקשר המשפחתי (מותי קבוצת וואטסאפ!!!), עם קולגות בעבודה, עם חברים למקצוע ובעוד כל מיני.

אני רחוקה מלוותר על פרופיל הפייסבוק שלי. גם מהאינסטגרם, הטוויטר, הלינקדאין או הטלגרם לא אתנתק בקרוב. אבל אהיה אופטימית יותר, אם לקראת מגמות 2017, נדבר על חזרה למפגשים בינאישיים, לדיבור, למגע בלתי מתווך ולקשרים ישירים, עגולים וחמים. את הפרטיות כבר איבדנו, אבל למה ויתרנו על האינטימיות שבמפגש…?

עוד מהבלוג של Liron Ben Yaakov

תצוגה מקדימה

הצד שלי

יואב אבן, כתב הבריאות של חדשות ערוץ 2 פרסם השבוע ספר זיכרונות המתעד את החוויה האישית שלו בעקבות תלונה במשטרה שהוגשה נגדו, על ביצוע אונס ומעשי סדום, לפני כארבע שנים. הספר, "הצד שלו", פורסם באינטרנט וניתן להורדה חינמית, או...

תצוגה מקדימה

יש קמפיינים שלא צריכים לחזור אליהם. או להתחיל

היום בצהריים חברה שלחה אליי ולכ-30 חברות נוספות את ההודעה הבאה - Hello Ladies! That time of year is here year again when we try to raise awareness for breast cancer through a game. It's very easy and I kindly ask that you ALL please participate. Two years ago we had to write the color of our underwear on our wall. Men wondered for days at what was...

תגובות

פורסם לפני 7 years
תצוגה מקדימה

איך יתכן שגבר שהורשע באונס לא יישב שנים ארוכות בכלא?!

לפני קצת יותר משנה שמעתי לראשונה על האנס יניב נחמן. אז הוא עדיין לא הורשע כאנס, אך הרשת היתה מלאה בתיאורי זוועה של המעשים המגונים שביצע בבחורות איתן יצא. בטענות כלפי האנס המנוול נטען...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה