הבלוג של Liron Ben Yaakov

עכשיו תורי

אם יחידנית לאליענה ובת זוג ליוני. אשת תקשורת, מרצה ופעילה פמיניסטית. דוברת בחברת החשמל. דוברת וחברה בוועדה המייעצת של תנועת ש.י.ן לשוויון ייצוג נשים. מרצה בבית הספר סמי עופר לתקשורת של המרכז הבינתחומי.

עדכונים:

פוסטים: 42

החל מיוני 2012

 נראה כי רשימות המפלגות לקראת בחירות 2015 מתאפיינות בריבוי אקססוריז, בין אם בסגנון איש תקשורת צבעוני או קיצוני, אלוף במיל’ או רמטכ”ל לשעבר לקוד לבוש רשמי, שריון לבעל דוקטורט נראה טוב בכל צבע, למרות שתמיד עדיף אחד כזה מחו״ל עם international experience, וחובבי טרנד האוונגרד הניסויי מתקשטים להם בדוגמנית או בכדורגלן בעל עבר מפואר.

אבל שלא כמו רשימת הקישוטים מעלה, קצת קשה לי להתייחס בציניות ובשעשוע לאופן בו נשים מיוצגות ומוצגות בבחירות 2015, ממש כאילו היו טרנד חולף לאופנת אביב 2015.

 נשים מהוות 51% מהאוכלוסייה במדינת ישראל, הן תורמות למדינה ולחברה, הן פעילות, הן יצרניות והן כוח אלקטוראלי חשוב לכלל המפלגות. לכן, אין זה אלא מכורח ההיגיון שייצוגן בכנסת יעמוד באופן יחסי למספרן באוכלוסייה. העובדה שכיום אין בכנסת יותר נשים מגברים, היא היא האבסורד!

נשים 3

מתוך אתר “הארץ”

נכון, יש מקום לאופטימיות. כיום ישנן יותר נשים חכמות וחזקות העומדות בראש מפלגה, נשים צעירות, מבוגרות, דתיות, חילוניות, ערביות, מזרחיות, אשכנזיות, בעלות השכלה ומלאות רצון ומוטיבציה לקום ולשנות, לרתום מכוחן, מרצן ויכולותיהן למען אזרחיות ואזרחי מדינת ישראל. ויש אפילו נשים חרדיות! גם כחברות במועצת נשים המייעצת להנהגת תנועת ש”ס (או במילים אחרות: שמענו שיש טרנד נשים ולא ידענו מה לעשות, אז נתנו להן תפקיד שהן תוכלנה למלא תוך כדי לידה, הנקה, פרנסת המשפחה ומבלי שהן תצטרכנה לצאת מהמטבח) וגם כחברות במפלגת הנשים הראשונה: “ובזכותן”, שיש מצב שבזכותן גם לנשים החרדיות יהיה ייצוג בכנסת הבאה.

מחקר חדש של קבוצת “יפעת מחקרי מדיה” שהוצג בסוף השבוע האחרון בכנס איגוד יחסי הציבור באילת, בחן את ייצוג הנשים בתקשורת במהלך 2014 ומצא כי בבחירות 2015 הייצוג הנשי הינו אחד הנושאים המרכזיים שעל סדר היום התקשורתי, למקרה שלא שמתן לב לזה עד עכשיו.

ממצאי המחקר מראים כי אמנם הנשים מהוות 51% מהאוכלוסייה, אך הייצוג שלהן בתקשורת עומד על 26% סיקור בלבד. לצד זאת, קיימת הפתעה ונראה כי התקשורת מפצה את השיעור הנמוך בפועל בתפקידי הנהגה בחשיפה תקשורתית; לעומת ייצוג של 23% חברות כנסת, ייצוגן התקשורתי עומד על 28%.

נתוני המחקר מצביעים על בולטות תקשורתית בפריימריז של המפלגות השונות וכי ייצוג הנשים בולט בשיח על הרכבי הרשימות ועומד על 30% מכלל השיח – פי 2 מהשיח על הצעירים וכמעט פי 3 מהשיח על הביטחוניסטים!

אחד הנתונים הבעייתיים שמציג המחקר הוא בנתוני בחינת מסגור האזכורים של המועמדות המובילות, או אז, שליש מהשיח כולל התייחסות מפורשת למגדר – לשיח הנשי, כאשר עורכי המחקר מצביעים על גבול דק בין היותו מועיל לתפיסת המועמדת על ידי הציבור, להיותו מאפיל על תפיסת המועמדת כמכלול של תכונות ודעות, מעבר להיותה אישה. זאת ועוד, המועמדות המובילות במפלגות השונות מייצגות על פי רוב קו חברתי, בעוד נשים בוחרות מעידות על העדפה לנושא הביטחוני כנושא מכריע על פני כלכלה.

מכאן, שהאתגר העיקרי של הנשים בשלב הזה, ובעקבות ממצאי המחקר, הוא לעשות את קפיצת המדרגה ולעבור מסיקור תקשורתי של ייצוג נשי לסיקור של אג’נדה נשית.

מגמת הצמיחה בכמות הנשים במפלגות היא מבורכת וחשובה וחובה עלינו לעודד אותה. אנו עדות למהפכה של ממש בכל הנוגע לייצוג של נשים בכנסת.  מבחינתי, הבחירה בנשים היא ברורה מאליה. לבחור ברשימה שאין בה ולו אישה אחת, או שיש בה מיעוט של נשים-לא באה בחשבון, אין בחירה כזו.

עם זאת, עלינו להיות זהירות ולתת את הדעת למסגור התקשורתי של המועמדות בתקשורת, כפי שמוצג במחקר. לנשים, ממש כמו לגברים, יש מגוון רחב של תחומי ידע, מומחיות וניסיון, ובדומה לגברים, הן יותר משיוכן המגדרי. המגדר אינו חזות הכל. עבורי, רשימה נשית, או רשימה שיש בה נשים מועמדות, אינה טיעון מספק לבחירה. הוא נילקח בחשבון, הוא חשוב והוא ממוקם אי שם גבוה ברשימת השיקולים לבחירת מפלגה. אך ייצוג נשי ללא מהות וללא תוכן, הינו ייצוג חסר.

נשים 1

מתוך “ארץ נהדרת”, אתר mako

יש לי תחושה לא נוחה כי בבחירות 2015 נעשה חיפצון מסוג חדש לנשים, חיפצון מסוכן מכיוון שעטוף בארשת של נאורות לכאורה, כי על פניו יש ייצוג נשי ברשימות, קיימת חשיפה תקשורתית, יש קול לנשים ומשמיעים אותו בתכניות הרדיו והטלוויזיה, אפילו יותר מכוחנו בכנסת! אך לצד זה עלינו לשים לב לכך שכשנותנים לנו את הבמה ולהשמיע, אין זה רק בתפקיד האישה, ושלא שמו אותנו שם על תקן האקססורי המבוקש של התקופה. כי מי צריך שחקן כדורגל כשיש מלכת יופי במיל’ בקנה…?

אופנת בחירות 2015 היא למי יש הכי הרמון, למי יש הכי הרבה נשים ברשימה, אקססוריז נוצץ ומדויק – הפוליטיקלי קורקט הנוכחי. לא כאלה שמתעניינות בביטחון, מה פתאום, בשביל זה שריינו את מקומות 2-4 לאלופים במיל׳. אלא נשים שהן… נשיות כאלה, מייצגות כאלה, אתן יודעות, ייצוגיות… מתאימות לדרישות השריון הנשי!

החובה שלנו היא לשנות את השיח משיח של ריבוי נשים לשיח של ריבוי דעות, קולות ותפיסות עולם מזווית נשית, כי אנחנו יותר מייצוג של אישה.

עוד מהבלוג של Liron Ben Yaakov

תצוגה מקדימה

הצד שלי

יואב אבן, כתב הבריאות של חדשות ערוץ 2 פרסם השבוע ספר זיכרונות המתעד את החוויה האישית שלו בעקבות תלונה במשטרה שהוגשה נגדו, על ביצוע אונס ומעשי סדום, לפני כארבע שנים. הספר, "הצד שלו", פורסם באינטרנט וניתן להורדה חינמית, או...

תצוגה מקדימה

יש קמפיינים שלא צריכים לחזור אליהם. או להתחיל

היום בצהריים חברה שלחה אליי ולכ-30 חברות נוספות את ההודעה הבאה - Hello Ladies! That time of year is here year again when we try to raise awareness for breast cancer through a game. It's very easy and I kindly ask that you ALL please participate. Two years ago we had to write the color of our underwear on our wall. Men wondered for days at what was...

תגובות

פורסם לפני 8 years
תצוגה מקדימה

איך יתכן שגבר שהורשע באונס לא יישב שנים ארוכות בכלא?!

לפני קצת יותר משנה שמעתי לראשונה על האנס יניב נחמן. אז הוא עדיין לא הורשע כאנס, אך הרשת היתה מלאה בתיאורי זוועה של המעשים המגונים שביצע בבחורות איתן יצא. בטענות כלפי האנס המנוול נטען...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה