הבלוג של Liron Ben Yaakov

עכשיו תורי

אם יחידנית לאליענה ובת זוג ליוני. אשת תקשורת, מרצה ופעילה פמיניסטית. דוברת בחברת החשמל. דוברת וחברה בוועדה המייעצת של תנועת ש.י.ן לשוויון ייצוג נשים. מרצה בבית הספר סמי עופר לתקשורת של המרכז הבינתחומי.

עדכונים:

פוסטים: 41

החל מיוני 2012

ביום ראשון האחרון (2.11.2014) קיימנו, ארגון פרלמנט נשים , בית ההשקעות IBI ומיזם האופנה החברתי CO.CO,  כנס שעסק בזווית הנשית של כסף בתוך המשפחה, תחת הכותרת “בתי, אמי וכסף משפחתי”. הכנס התקיים במסגרת מפגשי “הסלון התרבותי” של Co.Co. ושל התוכנית הפיננסית לנשים “תשקיעי בעצמך”.

ומה יותר מעניין מלשלב 3 נושאים שאני מחבבת במיוחד: כסף, אופנה, ונשים (יותר בקטע פמיניסטי, פחות בקטע רומנטי).

הכנס עסק ברובו בוויתור, היותר או פחות מודע, של נשים “להתעסק” עם כסף בתוך התא המשפחתי ולהעביר את האחריות לבן הזוג. לגבר.

כסף זה כוח. על כן, עצם הוויתור (מרצון) על העיסוק בכסף, עצם הוויתור מראש על לקיחת האחריות על הצד הכלכלי בתוך המשפחתי, זהו ויתור על כוח. ויתור על שליטה, המשפיעה באופן ישיר על יחסי הכוחות הלא שיוויוניים בין הגבר לאישה, גם בתוך התא המשפחתי.

הכנס, כמו כל הכנסים במסגרת שיתוף הפעולה המוצלח בין פרלמנט נשים, בית ההשקעות IBI ו- CO.COC, היה בפורמנט של 5 הרצאות של 10 דקות. הרצאות קצרות, מעניינות ומדויקות בנושא חשוב שלנשים נתפס לפעמים כמסובך ומפחיד.

בתי אמי וכסף משפחתי-פרופ אסתר הרצוג

צפרא פרלמוטר, יוזמת CO.CO , פתחה את הכנס ואמרה כי “חשוב להכניס את הילדים לשיח הכלכלי בבית, כדי שיתנסו ומתוך כך יבינו מהו כסף ומה כוחו. תכנון ושליטה על הוצאות מאפשרים כוח בחירה. חשוב להקנות כבר בגיל צעיר את היכולת להיות אחראים על מה שאנו מוציאים ועל הקשר בין ההחלטות שלנו לבין מה שיש לנו. הכסף המשפחתי הוא של כולם”.

 אחריה עלתה חגית בכור, מנהלת אגף ייעוץ ומחקר בבנק הפועלים, בהרצאה שבכל מקום אחר יכולה הייתה להיות אולי כבדה ומסובכת, אך כאן, הצליחה לרתק ולעניין את הנשים בקהל. בכור הסבירה כי “ההגדרה הכלכלית לחיסכון היא ‘היום אני מוותרת על הצריכה שלי למען העתיד’. הסיבה המרכזית והחשובה ביותר בגינה יש לחסוך היא שתוחלת החיים שלנו עלתה. כנשים, תוחלת החיים שלנו אף גבוהה מזו של גברים, אך אנו עובדות פחות ומקורות ההכנסה שלנו הנצברים במשך השנים נמוכים יותר, משום כך, החשיבות לחיסכון, בקרב נשים מהותי יותר.

רוב הנשים נשענות על אנשי מקצוע שינהלו עבורן את כספן, אך לצד זה, על נשים להבין מה נכון עבורן, מהן זכויותיהן והיכן מושקע כספן. אפיק השקעה או חיסכון המתאים לשכירה בת 30, לא בהכרח מתאים לשכירה בגילאי ה-50. אנו חייבות לדעת מה יש לנו, מה בר-מימוש לעת צרה ומה לשמור לפרישה”.

מטעם “פרלמנט נשים” עלתה מיכל זאבי, אשר בצורה גלוייה ושובת לב הכניסה אותנו אל תוך הניהול הפיננסי של התא המשפחתי הפרטי שלה והסבירה איך היא הלוקחת חלק פעיל בניהול הכסף בתא המשפחתי שלה, זאבי הסבירה כי ”ניהול הכסף משפחתי כולל מספר מרכיבים, שאחד החשובים בהם הוא רכישת ידע והבנה במושגים הקשורים לכסף, כי ידע זה כוח וכוח זה בטחון. עם חלוף הזמן התחלתי להבין שהכסף לא נמצא רק בעובר ושב, אלא גם במקומות אחרים: החל מביטוח המנהלים דרך קופות הגמל, קרנות ההשתלמות, פנסיה, נדל”ן ועוד.

כל תחום דורש מעורבות בתדירות שונה ובהיקף שונה אבל כולם דורשים טיפול ומעקב. כשפתחתי עסק עצמאי נתקלתי בסוגיה שהייתה חדשה לי בקשר עם הרשויות. למרות שאני הייתי זו שטיפלה בכל ההיבטים, התיק במס הכנסה נפתח על שם בעלי.  כיום החוק שונה, אך עדיין, כדי שתיק במס הכנסה יהיה על שם האישה, עליה לבקש זאת מפורשות. מה המסר שהמדינה משדרת לאזרחיותיה?”

בדרך כלל בכנסים שאנו מקיימות, אנו משתדלות גם להביא גם מרצה שתוכל להראות פרספקטיבה רחבה יותר ובעלת גישה למקורות רבים. הפעם הזמנו את טלי חירותי-סובר, עורכת קריירה וניהול בדה מרקר, אשר בגובה העיניים הסבירה לאורחות הכנס כי “הפחד של נשים רבות  מהבנה, פיקוח וניהול חשבונות, תלושי שכר, תכניות חיסכון וכיו”ב הוא חסר בסיס וכי ממש כפי שהן יכולות לקרוא, להבין ולפקח על חשבונות הצרכנייה הן יכולות לעשות זאת עם חשבונות הבנק”.

עוד הדגישה כי כסף הוא כוח וכסף מאפשר שליטה. הוויתור על העיסוק בכסף בתוך הבית, בתוך המשפחה, הוא ויתור על השליטה ביחסי הכוחות במשפחה.

סיכמה את הערב אלה אלקלעי, סמנכ”ל פיתוח עסקי בבית ההשקעותIBI  ומייסדת מיזם “תשקיעי בעצמך”, שהסבירה על השקעה נבונה של כסף משפחתי והמעבר הבין דורי: “אחד הדברים המאתגרים שאנו צריכות לעשות זה להעביר את הידע שצברנו ואת החינוך הפיננסי גם לילדים שלנו, לסייע להם לנהל את הכסף שלהם, ובכך לאפשר להם לחוות וללמוד את המיומנות הנדרשת בסביבה נוחה בה מחיר הטעות נמוך יחסית. העיסוק המשותף בניהול כסף עם הדור הצעיר הוא קריטי, מכיוון שהוא מעניק להם כלים לחיים. אפשר לנסות לקבל יחד החלטות מורכבות יחסית: כמה לצרוך עכשיו וכמה להשקיע, איזה סוג השקעות לעשות, האם לחסוך יותר כך שלהורים תהיה פנסיה או לצרוך יותר ושהילדים יקחו אחריות על המימון בעתיד?

קיימת תפיסה מוטעית שנשים לא מקבלות החלטות פיננסיות בתוך המשפחה, אך בפועל, 95% מהנשים מקבלות החלטות פיננסיות באופן שוטף. המשמעות ברוב המשפחות היא שנשים עוסקות בניהול השוטף והיומיומי של הכסף המשפחתי בעוד הגברים מנהלים את תיק הנכסים וההתחייבויות. תחשבו כמה זמן חברה עסקית הייתה שורדת אם שניהם לא היו מנוהלים על ידי מנהל כספים אחד”.

ומה איתי? אני מנהלת את הכספים של עצמי. את חשבון הבנק, את החסכונות, את הקרנות, את המשכורת שנכנסת כל חודש, את הכל. לבד. הכוח והשליטה בידיים שלי.

מה לקחתי מהכנס? הופתעתי לשמוע שבמס הכנסה 2014, אני כאישה פחות שוות ערך מגבר. ושוב הבטחתי לעצמי לקצץ במותרות ולסגור את המינוס.

מימין: חגית בכור, צפרא פרלמוטר, אלה אלקלעי, פרופ' אסתר הרצוג ומיכל זאבי

מימין: חגית בכור, צפרא פרלמוטר, אלה אלקלעי, פרופ’ אסתר הרצוג ומיכל זאבי

עוד מהבלוג של Liron Ben Yaakov

תצוגה מקדימה

הצד שלי

יואב אבן, כתב הבריאות של חדשות ערוץ 2 פרסם השבוע ספר זיכרונות המתעד את החוויה האישית שלו בעקבות תלונה במשטרה שהוגשה נגדו, על ביצוע אונס ומעשי סדום, לפני כארבע שנים. הספר, "הצד שלו", פורסם באינטרנט וניתן להורדה חינמית, או...

תצוגה מקדימה

יש קמפיינים שלא צריכים לחזור אליהם. או להתחיל

היום בצהריים חברה שלחה אליי ולכ-30 חברות נוספות את ההודעה הבאה - Hello Ladies! That time of year is here year again when we try to raise awareness for breast cancer through a game. It's very easy and I kindly ask that you ALL please participate. Two years ago we had to write the color of our underwear on our wall. Men wondered for days at what was...

תגובות

פורסם לפני 7 years
תצוגה מקדימה

איך יתכן שגבר שהורשע באונס לא יישב שנים ארוכות בכלא?!

לפני קצת יותר משנה שמעתי לראשונה על האנס יניב נחמן. אז הוא עדיין לא הורשע כאנס, אך הרשת היתה מלאה בתיאורי זוועה של המעשים המגונים שביצע בבחורות איתן יצא. בטענות כלפי האנס המנוול נטען...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה