הבלוג של לירז גרין

שדה בלי סודות

ברוכים הבאים למגירה הווירטואלית שלי, לשדה הפרטי, למקום בלי סודות, בו שירים ישנים וחדשים שלי יוצאים אל האור, לנשום, להתאוורר ולמצוא להם בית מוזיקלי.

עדכונים:

פוסטים: 42

החל מינואר 2014

תצביעו עם הלב, עם הבטן. אל תתעסקו בחישובים פוליטיים. תצביעו למה שחשוב לכן, לכם, למה שאתן מאמינות בו

11/03/2015

באיזה שהוא שלב במפגש התעצבנתי ממש. לא נשמע לי הגיוני שמפלגה שעושה כל כך הרבה, מקום ראשון כמעט בכל מדד פרלמנטרי, עשייה חברתית בלתי נלאית, הישגים מרשימים בחקיקה למען השכבות החלשות, היא גם אותה מפלגה שעל פי הסקרים הפחות מחמיאים עומדת על גבול אחוז החסימה. עזבו רגע ימין ושמאל ותקראו מה הצליחו שישה חברי כנסת שיושבים באופוזיציה, מפלגה קטנה לכל הדעות, להזיז ולשנות בכנסת האחרונה.

הפניתי את השאלה לראשת המפלגה, זהבה גלאון: “מדוע הקמפיין שלכם מנופף בשמאלניות כל כך? זה הרי מעורר אנטגוניזם מיידי. אני בטוחה שיש אוכלוסיות חלשות רבות שהיו בוחרות בכם, אילולא הייתם מנפנפים בנושא הכיבוש והשמאלניות, שהפכה למילת גנאי?”.

_DSC2685

צילום: יעל ברזילי

ברוגע האופייני לה היא נתנה לי תשובה ישירה ולא מתנצלת: “מרצ מציגה תפיסת עולם כוללת. התפיסה שלנו היא מאבק למען חברה צודקת. חברה צודקת היא כזו שפועלת נגד כלכלה מושחתת, נגד גזענות ואפליה וכפועל יוצא מכך חברה שמבינה שהיא אינה יכולה להמשיך לשלוט על עם אחר, השמאל מבחינתי בא כעסקת חבילה עם כל מה שאנו מייצגים, אין הפרדה”.

התשובה שלה מובנת לי ויחד עם זאת גורמת לי צער. אני שומעת על כל כך הרבה אנשים, ובעיקר נשים, שלא יודעים למי להצביע בבחירות הקרובות. כולם מדברים על אבדן הערכים, על השחיתות במפלגות, על המחסור במנהיגים, על חישובים פוליטיים ואני רואה מולי אשה שמייצגת מפלגה שכל כולה עשייה חברתית טהורה, אולי חפה מדי מפוליטיקה וכוחניות, מפלגה שבאמת מאמינה בדרך שלה ועומדת מאחוריה, ללא התנצלויות וכמעט ללא אגו ואני יודעת שהתווית השמאלנית, האשכנזית, האליטיסטית, אולי גם הפמיניסטית, היא זו שמונעת מאנשים רבים לראות את ההישגים הרבים של מרצ ואת החשיבות הגדולה של השארתה כחלק מהשדה הפוליטי בכנסת הבאה. הרי בואו נודה על האמת, הסיכוי שיהיה כאן הסדר מדיני בסגנון אליו מרצ שואפת להגיע אינו גבוה. יידרש עוד זמן רב עד שיפנימו כאן שללא ויתורים כואבים לא ניתן יהיה להגיע לשום הסדר בר קיימא. אפילו הדוד הימני הגאה שלי (שהוא גם אוהד הפועל באופן לא מובן…) אמר לי: “אני כבר מעדיף שתצביעי למרצ מאשר לבוז’י” כשעוד הייתי בהתלבטות. גם הוא מבין כנראה שמרצ חשובה מאד בנוף הפוליטי והערכי של המדינה הזו. יש להם כבר 27 הצעות חוק מוכנות לעשייה מידית מיד לאחר הבחירות, שכל מטרתן להביא כאן לחברה שוויונית יותר. חוקים שלא ברור איך אפשר להתנגד אליהם, כמו חוק למניעת אלימות כלכלית, החוק להעסקה ישירה במגזר הציבורי, חוק המזונות ועוד עשרות חוקים ויוזמות חברתיות חשובות שאסור שייעצרו.

התכנסנו כאן כדי לדבר על המצע של מרצ לשוויון מגדרי לרגל יום האשה הבינלאומי וכמובן שבוע לפני הבחירות, ועם כל דקה שעוברת הולכת ומתחדדת ההבנה שפמינזם הוא לא עניין סקטוריאלי אלא חלק ממארג רחב יותר בתוך חברה השואפת להיות שוויונית וצודקת. הסמנטיקה מאד חשובה במפגש הזה. כמי שמילים הן מרכז העיסוק שלה, תפס את עיניי ציטוט של מלאלה יוספואי, כלת פרס נובל לשלום, שהודפס על סימניות שעיטרו את השולחן הארוך סביבו ישבנו:

11040714_10205097634814479_1254877753_n

גלאון מקפידה על השימוש במילים הנכונות. היא מציגה את עצמה כראשת מרצ ולא כראש מאחר ומבחינתה ההגדרה קובעת את התודעה. היא מודאגת מכך שנשים תמיד מאמצות את הז’רגון הגברי ומבחינתה שפה היא היא אבן דרך משמעותית לשינוי התודעה. ויש הרבה לשנות. על אף העובדה שנשים מהוות 51% מאוכלוסיית המדינה, הייצוג שלהן בכנסת מחפיר מבחינה מספרית. גלאון: “מבחינתי עד  שמחצית מחברי הכנסת לא יהיו חברות כנסת, מדינת ישראל לא תוכל לקרוא לעצמה מדינה דמוקרטית אמתית”. מרצ מתגאה בכך שכל הנשים בראש הרשימה נבחרו באופן דמוקרטי ולא מתוקף שריון, אף על פי שגלאון מאמינה שעדיין יש צורך בשריון והבטחת ייצוג, שכן הפוליטיקה אינה שוויונית ואינה ניטרלית: “יש מנגנונים רבים שפשוט דופקים נשים. אם זה בשירות הצבאי, בדת, בזוגיות, בפוליטיקה…אני טוענת שתמיד צריך לבחור בין בושה קטנה לבושה גדולה. הבושה הקטנה היא הבטחת הייצוג הנשי, הבושה הגדולה היא שלא תהיינה נשים מיוצגות…”.

embedded by Embedded Video

YouTube Direkt

גלאון מספרת על הצעות חוק רבות שנעשו בשיתופי פעולה עם ח”כ מסיעות אחרות ועם ארגונים חברתיים. היא מבינה שכדי להזיז דברים צריך לוותר על האגו ולעבוד במשותף גם עם אנשים שדעתם שונה משלה. הכוח של מרצ בעיניה, הוא היכולת לבנות קואליציות גם כמפלגה קטנה בתוך האופוזיציה ולגייס אנשים למען הצעות החוק המהוות סוגיות חברתיות פרופר. יוזמות רבות של חוקים שהוגשו בפועל על ידי נציגים מסיעות חזקות יותר, עלו והוכנו על ידי מרצ, שלא מחפשת קרדיטים וטפיחות על שכם, אלא מעוניינת בחקיקה עצמה ובעיקר באכיפתה. “זה לא מספיק רק לחוקק ושזה יישאר על הקרח, חשוב לנו מאד גם לבדוק ולוודא שהחקיקה מיושמת בפועל, שהעוולות מתוקנות באמת”.

גלאון מסכמת את המפגש: “תצביעו עם הלב, עם הבטן. אל תתעסקו בחישובים פוליטיים. תצביעו למה שחשוב לכן, לכם, למה שאתן מאמינות בו”. אני מאמינה שהיא צודקת. לכו להצביע.

עוד מהבלוג של לירז גרין

תצוגה מקדימה

עסק שנולד במקרה

על תלאות ותסביכי הנדל"ן שלי כתבתי פעם בפוסט הזה ומאז, כמובן, עברו עוד הרבה מים על הדשא של השכן. עברנו בדקה התשעים ליישוב חדש, לאחר שעוד עסקת נדל"ן לא יצאה לפועל. התמקמנו...

תגובות

פורסם לפני 5 years
תצוגה מקדימה

ניצולה

"pěkná" היא אמרה בקול חלש וחייכה חיוך רפה. הפירוש המילולי המדויק למילה בצ'כית הוא "נחמדה". אבל כשהיא התייחסה לנינה שלה, היא התכוונה ל"יפה". מאד מאד יפה.  "krásny", יפהפייה. כמו שהיא הייתה בגילה, כשעלתה על הטרסנפורטר הראשון...

תצוגה מקדימה

לילה בכיף בלי אמא - על החבורה המטיילת של אבות וילדים בלבד

פגשתי אותם בקניון האדום ושאלתי: "איפה כל האמהות?". אחד הגברים בחבורה ענה בחיוך: "השארנו אותן בבית. אין לך מושג כמה זה משנה את האופי של הטיול". אז נכון, לא מדובר כאן בקניון מותגים הומה אדם בלב העיר, אלא על ואדי קסום באבן חול...

תגובות

פורסם לפני 6 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה