הבלוג של לימור גרוס-קלינגר

2BaMAM

אמא לשלושה מדהימים וכלב אחד. המתבגר המאתגר, ילדת השוקולד רבת האשכולות והפושעת קטנה שרק נראת מפורצלן. הצצה אל עולם האימהות בפרט, הורות בכלל ומה שביניהם... קצת מתכונים והרבה המלצות: ספרים, סרטים, סדרות ועוד. יצירה ורעיונות... +עוד

אמא לשלושה מדהימים וכלב אחד. המתבגר המאתגר, ילדת השוקולד רבת האשכולות והפושעת קטנה שרק נראת מפורצלן. הצצה אל עולם האימהות בפרט, הורות בכלל ומה שביניהם... קצת מתכונים והרבה המלצות: ספרים, סרטים, סדרות ועוד. יצירה ורעיונות מקוריים לימי הולדת. בקיצור - אין רגע דל!

עדכונים:

פוסטים: 218

החל מדצמבר 2013

מכירים את הפרסומת החדשה ‘רחמים לא ידע’? זו פחות או יותר תמצית עלילת הספר. אז מה קרה לאסנת ודרור שבנו את בית חלומותיהם בשכונה לא ממש חלומית

10/05/2019

אסנת ודרור הם זוג בורגני ממוצע.
כאשר אינם מצליחים למצוא דיור הולם עבורם ועבור בנותיהן הצעירות בצפון ת”א, הם בוחרים לעבור לאזור נחשב פחות ובונים בו את בית חלומותיהם בשכונה שלוש-חמש.
המחשבה העומדת מאחורי הבחירה היא שהאזור רק מתפתח וצובר תאוצה ובקרוב מאד יהפוך לאזור מבוקש של ממש. או אז הם ינוחו על זרי הדפנה ויברכו על ההחלטה לקנות שם במחיר מציאה לפני שמחירי השוק ינסקו לגבהים.
אך בדיוק כמו בפרסומת החדשה: “רחמים לא ידע!”, הם לא ממש חקרו לעומק את השכונה וההחלטה לבנות בית מפואר ומנקר עיניים במרכז השכונה המוזנחת עם אוכלוסיה דרום תל אביבית מובהקת מתגלה כבעייתית.
למרות התנגדות חוזרת מצד בני משפחותיהם, הזוג מנסה בכל כוחו להלחם בסטיגמות הסובבות אותו ולמצוא את מקומו.
לבטים בנוגע לחינוך הבנות גורמים להם להשאיר אותן בינתיים במסגרות הנוכחיות מחוץ לשכונה, אך הבחירה לרשום את חמוטל הבכורה לחוג התעמלות קרקע במתנ”ס השכונתי חושפת אותם לכמה זוגות וילדיהם.

ארועים שונים הקורים בזמן הקצר מאז עברו לגור בשכונה, גורמים להם להסס בינם לבין עצמם האם בחרו נכון.

anasim2

לרוב אני נוטה למצוא בספרים דמויות שקל לי להזדהות איתן, אך הפעם הרגשתי בעיקר כעס.
מן תחושה שלא נתנו לבני הזוג – הגיבורים העיקריים מספיק קרדיט לעמוד על שלהם.
החיים כמו נוגעים לא נוגעים בהם. זהירים מכדי להתלונן אפילו כמו שצריך על העוולות בהם נתקלו.
היחסים המוזרים עם השכן מעבר לגדר לא ברורים. יש סכסוך או אין סכסוך?
החברים החדשים שהכירו בשכונה, האם אלו החברים שהיו בוחרים לעצמם ולבנותיהן, האם הם באמת כמוהם או שזו ברירת המחדל במהלך ההסתגלות?
הכלב השנוי במחלוקת אותו כופים עליהם שני וליאור הוריה של תבל, חברתה החדשה של חמוטל ושהם מפחדים להחזירו.
בני המשפחה שמגיחים להופעות אורח, נותנים הצצה חטופה אל חייהם ומערכת היחסים עם ההורים ועם הבנות.
טעימות שטעמם לא ממש ברור.
ההתנהלות התמוהה עם הבנות, למשל ניהול שיחות באנגלית כדי שחמוטל בת ה-11 לא תבין. שוב מחסור בקרדיט והפעם לילדה. לא מרגיש אמין שילדה בגילה לא תבין את שנאמר ביחוד כשהשימוש הוא במילים די בסיסיות. כאשר ההורים מנסים להגן עליה מפני השכן והיא עונה במשפט: “מה אתם מפחדים, שהוא יאנוס אותי?” הם נחרדים מהעובדה שהיא יודעת בגילה מה זה אונס. כאימא לילדה בגילה, נעלבתי בשמה של חמוטל.

אסנת ודרור נכנסים ללופ, מסתירים יותר מאשר משתפים.
תהיות על מקומות העבודה שלהם:
הנסיעה של אסנת לחו”ל מטעם עבודתה כאשת שיווק בחברת מזון נותנת מידע סתמי על מס’ עמיתים מקבילים לה ובעיקר מרגישה כתירוץ לברוח מהארץ ובפרט מהבית.
דרור עובד מהבית. הוא מפתח אפליקציה שאמורה להגן על ילדים ולסנן תכנים פורנוגרפים ברשת.
אך גם אסנת עצמה תוהה מתי הוא מספיק לעבוד ומה בדיוק הוא עושה כל היום בבית לבדו שאין לו זמן להכין ארוחת צהרים נורמלית לבנות. ביחוד כשנושא התזונה שלהן עולה בכל הזדמנות.
מערכת היחסים ביניהם לא מובנת.
כבולים בלוקשים שהם מוכרים לסביבה ובעיקר לעצמם.

הפסיביות גמרה אותי.
גם כשהבנתי שלא תמיד אפשר למצוא דמות להזדהות איתה, המשכתי לקרוא מרותקת בשאיפה לנקודת מפנה, כזו שתביא תפנית בעלילה.
למה ציפיתי?
מצד אחד להבנה והכרה שעשו טעות בבחירה ויקחו אחריות על המעשה ומצד שני לאיזה סוויץ’ שיסביר הכל, שיתן טעם ותכלית להתעקשותם להשאר בשכונה.
משהו שיתן אור על המתרחש.
שיציף דברים שהסתתרו מתחת לפני השטח.
ולצערי זה לא קרה.
הספר פשוט הסתיים ללא סוף ממשי.
משאיר יותר מדי סימני שאלה באויר ולא כאלו שכיף להשאר איתם.

על גב הספר רשום:”אי-הוודאות מתדפקת על החלונות, מתעקשת לחלחל לפנים הבית; וסופה שהיא צובעת בגווניה גם את הדברים המובנים מאליהם.”
וזה התאור הכי מדויק.
הרגשה של פספוס וחוסר וודאות.

אנשים כמונו
נעה ידלין
כנרת, זמורה, דביר – מוציאים לאור בע”מ.

עוד מהבלוג של לימור גרוס-קלינגר

תצוגה מקדימה

יומנה של אימא- אשת השנה שלי

זו היתה אהבה ממבט ראשון ומאז היא שם בשבילנו ואנחנו בשבילה.תמיד. גאה להכיר לכם את :נעמי גלילי אז מי זו נעמי? מנהלת רשת גני ילדים ובתי ספר להורים בקרית ביאליק, בהם היא מגננת ומנחה הורים. עוסקת בהדרכה הורית בקבוצות ובאופן...

תצוגה מקדימה

המדריך הגדול לאירועי פסח בצפון 2016

 מיטב הפסטיבלים ואירועי פסח בצפון 2016 פסטיבל חיפה הבינלאומי להצגות ילדים  מעל לעשרים שנים שתיאטרון חיפה מפיק את הפסטיבל הססגוני שבו מעל 100 הצגות ומופעים מהארץ...

תצוגה מקדימה

יומנה של אימא- סוגרת את הבסטה

למרות שכבר ברור לי מעל שנתיים רק בסופ"ש האחרון נפל לי האסימון שזה סופי - סוגרת את הבסטה. זמן קצר אחרי שהתחלנו לצאת, הוא לקח אותי לביקור אצל הדודים שלו בקיבוץ. שם פגשתי לראשונה את שתי בנות הדוד המקסימות שלו, לאחת שלושה...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה