הבלוג של לילך

אמא טבע

בלוג על אמהות, בריאות, טבע, יופי, אופנה, נשים ואוכל טוב ובריא ♥ בקרו אותנו גם בדף הפייסבוק "אמא טבע".

עדכונים:

פוסטים: 452

החל מדצמבר 2013

20 דקות מירושלים חבויה לה מועצה אזורית “מגילות” גוללת בתוכה מקומות מרתקים ומיוחדים מלאי מסתורין ומורשת.

בפוסט זה אתמקד בשלושה מקומות שכדאי לבקר בהם בדרך לים המלח.

חוות האפרסמון

לא זה לא מקום לקטיף וגם לא תמצאו כאן אפרסמונים. בכל אופן לא כאלו שאתם מכירים. מדובר בחווה ייחודית לגידול ושמירת המסורת של האפרסמון הקדום ושל עוד זנים על סף הכחדה שמהם הפיקו בעת הקדומה תרופות ושמני מרפא.

חוות האפרסמון הקדום

בדרך לא דרך הגיעו לגיא ארליך כמה זרעים של צמח האפרסמון הקדום. היות ואף אחד לא ידע כיצד מגדלים את הצמח הזה, הוא בנה לו פרוטוקול חקלאי ופיתח מיזם ביו טכנולוגי שכל תפקידו לשמר את הזן הייחודי שפעם היו אבותינו היחידים שידעו איך לגדלו בכל העולם, מסורת שנשכחה ונעלמה ממנו ועכשיו מנסה ארליך להחיותה.

ארליך מספר על הצמחים כמו שאני מספרת על ילדיי, אבל מבין שנינו, הוא יותר מרתק. לפני שתבינו מה קורה, אם תעמדו בקצב שלו, גם תתאהבו ב”אפרסמון המקראי” וב”לבונת הקטורת”. לטענתו האפרסמון הוא התרומה היהודית לאנושות ולכן חשוב לשמר אותו. סגולותיו הרפואיות טרם נחקרו, ארליך מאמין בקיומם, אולם סירב לשתף אותנו במחשבותיו טרם מחקר מעמיק בנושא.

קאסר אל יהוד

“ארמון היהודים”. לפי המסורת היהודית, במקום זה בדיוק חצו בני ישראל את הירדן בדרכם לארץ ישראל. בעבר היה הירדן נהר סוער וגועש וחצייתו היתה מסוכנת. יהושע ביקש מכל שבט לבחור נציג. שנים עשר נציגים שיכנסו עם הכהנים וארון ה’ לנהר.

ברגע שנגעו רגלי הכהנים במים, המים שהגיעו מצפון לנהר הירדן עצרו ובני ישראל עברו בביטחה.

סיפור מרגש נוסף הקשור למקום הוא עלייתו של אליהו הנביא בסערה השמימה, לאחר סיום חניכתו של ממשיכו הנביא אלישע. שניה לפני שהוא עולה השמימה, שואל הנביא אליהו את תלמידו: “מה תרצה לבקש ממני לפני לכתי?” ואלישע עונה לו “יהי נא פי שנים ברוחך אלי” הפרשנים חלוקים בכוונת דבריו, אולם אני אהבתי את הפירוש “שיהיה בכוחי לתקן ולעזור ולעשות ניסים כפול מיעודי”.

קאסר אל יהוד

מטרים ספורים מפרידים בינינו לבין גדתו השנייה של הירדן השייכת לצד הירדני ועדיין יש הרגשת ביטחון מלאה (בעיקר בזכות חיילי צה”ל הנמצאים תדיר באתר).

המקום מצליח להביא מעל 700,000 תיירים בשנה מכל הדתות. גם הנצרות מעניקה חשיבות לקאסר אל יהוד, אתר בו נהוג לחגוג את חג האפיפניה במהלכו מתקיימת טבילה המונית וגדולה של נוצרים בירדן.

הכניסה לאתר- חופשית.

דיר אל חג’לה

שמו של המנזר משמר את שמה של העיר המקראית בית חגלה ששכנה באזור, היתה שייכת לשבט יהודה ומוזכרת בספר יהושע “למטה בני יהודה למשפחותם… בית חגלה ועבר מצפון לבית הערבה…”

מנזר יווני קדום, מהתקופה הביזנטית, לנזירים מתבודדים הכולל מערה שכנראה השתמשו בה להתבודדות.

המנזר טובל כולו בירוק, במרכז גן מטופח עם פינות אירוח מוצלות, כשני קילומטר וחצי מצומת בית הערבה. מבנה אבן הבנוי לגובה שתי קומות סביב חצר פתוחה, המרוצפת לוחות אבן ובמרכזה בור מים. יש במקום גם מפעל לפסיפס.

בקומה השנייה נמצאים חדרי השינה של הנזירים ואולם תפילה מרוצף רצפת פסיפס ופרסקאות עתיקים שחלקם משוחזרים.

דיר אל חגלה

הדיעות חלוקות לגבי הגולגלות המוצגות במערה. האם הם של נזירים שפעלו במקום ונפטרו בשיבה טובה, או האם הם תוצאות מלאכת טיהור אתני ע”י המוסלמים בעת כיבוש המקום?

כך או כך מדובר באתר מעניין היסטורית וארכיאולוגית. הכניסה חופשית.

במהלך ביקורי בצפון ים המלח התארחתי בכפר הנופש ביאנקיני- קליק לקריאה על ביאנקיני.

פעילויות נוספות בצפון ים המלח:

מנהרות קומראן , שמורת עינות צוקים ובתוכה השמורה החבויה בה ניתן להכנס עם הדרכה של מדריכים מקומיים, אטרקציות כשייט בים המלח עם קייקים וסירה ומציאת יהלומי מלח, סדנאות מדבר עם מטפלים, אנשי רוח ואמנות רבים הקיימים באזור, טיולי ג’יפים, טיולי סוסים, חווית פוייקה, תיירות אופניים, ארץ המנזרים, שפך הירדן ועוד היד נטויה.

עוד מהבלוג של לילך

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה