הבלוג של רונית דינצמן

לגדול עם ספרים

סופרת ומאיירת, מחברת ספרי הנוער 'הדינוזאור מרמת-גן' ו'לב היער', אם לשתי בנות ובן. בלוג על ספרי ילדים וספרי נוער, חדשים וישנים, וגם על החיים.

עדכונים:

פוסטים: 71

החל מפברואר 2014

על שני ספרי ילדים שגיבוריהם מדמיינים

26/09/2019

אני טיגריס

מאת רוס קולינס וקרל ניוסון

עכבר קטן טוען שהוא טיגריס, חיות הג’ונגל  מנסות לשכנע אותו שהוא עכבר, אבל הוא מתווכח איתן. ואז הוא פוגש טיגריס. לרגע נדמה שהעכבר עומד להבין שהוא עכבר, ולראות את הייתרונות שבכך, אבל לא. הוא ממשיך להתעקש שהוא טיגריס.

ספר מלא הומור, שבניגוד לציפיות לא מסתיים בכך שהעכבר מבין שהוא עכבר, אלא בפאנץ ליין מצחיק. האיורים יפים ומלאי תנועה וצבע.

TIG

 

משחק הדמיון

כתב שחף ארז, אייר עוזי בנימין

אורי מבקרת את חברתה, ומשחקת בצעצועים המרהיבים שלה – בית בובות ענק, טירות לגו, ורובוט מדבר. כשהיא חוזרת הביתה תוקפת אותה הרגשה “קצת עצובה, קצת מבויישת, קצת כעוסה. למה אצלה בבית אין משחקים חדשים ונוצצים כמו שיש לחברתה?

אהבתי את תיאור ההרגשה. כשמלמדים ילדים על רגשות, בדרך כלל מדברים איתם על רגש אחד שקיים בתוכם, אבל בדרך כלל  קיימת בתוכנו תערובת רגשות, לא רגש טהור אחד.

אביה הקשוב של אורי מציע לה לשחק במה שיש בבית, ולהשתמש בדימיון. וכך מגבת רחצה הופכת לגלימה, כובע כתום לכתר זהב, מטאטא לשרביט, הספה בסלון לספינה ואורי ואביה מפליגים. בדרך הם פוגשים שודדי ים שגנבו את תיבת האוצר שלהם, נלחמים בהם בעזרת חרבות (כלי מטבח) ופגזים (תפוחים ותפוזים), מתגוננים באמצעות מגינים (צלחות) ומחזירים לעצמם את האוצר.

נקודה נוספת לזכות הסיפור – המשחק שמשחקים אורי ואביה הוא משחק השתוללות סוער – לא משחק בנות סטריאוטיפי. כי גם בנות אוהבות להשתולל לפעמים.

האיורים פרועים, הצביעה  לפעמים”יוצאת מהקווים”, ומתאימים מאוד לסיפור.

SOFA

.

[email protected]

עוד מהבלוג של רונית דינצמן

תצוגה מקדימה

הספרים האהובים של 2019

מהלך השנה קראתי ספרי ילדים וספרי נוער רבים, על אלה שאהבתי כתבתי כאן. מבין כל הספרים היו כמה שאהבתי במיוחד, ספרים שאני מקווה שלא יעלמו מהמדפים עם בואם של ספרים חדשים. על ספרים אלה אני רוצה לחזור ולהמליץ, לפני שהשנה...

תצוגה מקדימה

עוגות, כלבלבים ואיים נודדים

אתחיל מהסוף: אני מתכוונת לקנות כל ספר שייצרו צמד היוצרים פליפ ריב ושרה מקינטייר. מדובר בספרים  שאינם דומים לשום ספר אחר שקראתי. הסיפורים מקוריים, שופעי דימיון, מצטיינים בהומור פרוע וייחודי ובכתיבה שנונה, ויחד עם זאת  יש...

תצוגה מקדימה

איך נולד ספר

בכיתה ב' נרשמתי לספריה שמול ביתי. אהבתי לקרוא, והגעתי לספריה כמעט מדי יום. עד מהרה רציתי לקרוא ספרים ארוכים יותר ומורכבים יותר. לא פעם, כשניגשתי אל הספרנית עם הספר שבחרתי, היא לא הסכימה שאשאל אותו בטענה שאינו מיועד לגילי....

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה