הבלוג של רונית דינצמן

לגדול עם ספרים

סופרת ומאיירת, מחברת ספרי הנוער 'הדינוזאור מרמת-גן' ו'לב היער', אם לשתי בנות ובן. בלוג על ספרי ילדים וספרי נוער, חדשים וישנים, וגם על החיים.

עדכונים:

פוסטים: 71

החל מפברואר 2014

ספר ילדים ושני ספרי ראשית קריאה שעלילותיהם מתרחשות קרוב לבית

30/08/2019

ילדים נהנים לקרוא על הרפתקאות שמתרחשות במקומות רחוקים ובעולמות דימיוניים. לקרוא על בעלי חיים מדברים, גיבורי על, חייזרים, ילדים שניחנו בכוחות מיוחדים. אבל לפעמים נחמד דווקא לקרוא על דמויות אנושיות ועל סביבה מוכרת, זה מסייע לעבד חוויות יום-יומיות, ולהתכונן לסיטואציות דומות.

המלצה על שלושה ספרים, שמתרחשים בבית, בשכונה ובחוף הים הקרוב. אין בהם דרמות גדולות, רק תקלות קטנות שבסופן הכל בא על מקומו בשלום. ממש כפי שהדברים מתרחשים בדרך כלל בחיים עצמם.

כמה זה חמש דקות 

נעמי בן-גור, אביאל בסיל. ספר ילדים.

הסיפור מתחיל בבוקר שגרתי של התארגנות לעבודה ולגן. הלחמנייה שאיתן אמור לקחת לגן נופלת על הרצפה, ואבא שולח אותו למאפיה כדי לקנות לחמניה חדשה. האופה אומר שהלחמניות יהיו מוכנות בעוד חמש דקות. איתן יוצא מהמאפיה, פוגש אנשים, מוצא מציאות מעניינות, מקבל הבטחה לגור כלב, וכשהוא שב כעבור חמש דקות, או אולי חמש שעות, הלחמניות כבר נגמרות. איתן מגיע לגן עצוב, אבל לשמחתו מגלה שבדיוק באותו יום אופים לחמניות בגן. המסר הוא שאמנם הלחמנייה נפלה על הרצפה אבל בזכות התקלה הקטנה הזו הוא יוצא מהשגרה ומתעשר בחוויות.

ההסתייגות היחידה שיש לי מהסיפור הוא שהאב שולח ילד בן חמש למאפיה. באיורים נראה רחוב עירוני סואן, גם אם הילד אינו צריך לעבור כביש בדרך למאפיה, עדיין יש בכך סיכון (אופניים על המדרכה, כלבים שמשוטטים ללא מחסום פה, ועוד).  אני סבורה שיש לתווך את הנקודה הזו לילד. אולי להסביר שהמאפייה קרובה מאוד.

האיורים של אביאל בסיל מלאי תנועה ומעבירים היטב את התזזיתיות של הבוקר, הם גם עשירים בפרטים ובדמויות, וכיף להתעמק בהם.

KAMA

ההמצאה המדהימה של אבא

גל פורת, אביאל בסיל. ספר ראשית קריאה.

עמרי מבקש מהוריו כלב, אבל הם לא מסכימים. כדי לפצות אותו, אביו, שהוא ממציא פטנטים, ממציא משרוקית מיוחדת שקוראת לכלבים. עמרי מחבר שרוך למשרוקית, ועונד אותה סביב צווארו. מתברר שארעה תקלה – המשרוקית לא פועלת כמצופה. היא פועלת הרבה יותר טוב – כשעמרי עונד אותה סביב צווארו היא מתרגמת נביחות של כלבים למילים, ומתרגמת את מילותיו לשפת כלבים. בזכות המשרוקית עמרי מסוגל לשוחח עם כלבים. כשעמרי מטייל בגינה השכונתית הוא פוגש כלב שנראה עצוב, משוחח איתו ומתברר שלכלב לא טוב בביתו. הוא מקבל מעט אוכל וישן בארגז קטן במרפסת. עמרי מחליט לעזור לכלב האומלל, בסופו של דבר הוא מוצא לו בית חדש וטוב.

הסיפור מלא רגישות וחמלה כלפי בעלי חיים, והוא נגמר בסוף טוב, אבל לא סוף טוב סכריני, אלא מציאותי, לא מושלם. עמרי לא מקבל כלב, אבל חברו הטוב מאמץ כלב, והוא שותף לבחירת הכלב ולתהליך האימוץ.

הספר מלווה באיורים קטנים ומלבבים של אביאל בסיל בקו שחור עם צביעה חלקית בצהוב ובאדום.

AMTSAA

ליבי, או מה קרה בחוף הים של תל-אביב

הדס ליבוביץ, דניאל פלג. ספר ראשית קריאה.

זהו הספר השני בסדרת “ליבי”. בספר השני פוגשים הקוראים את הדמויות האהובות מהספר הראשון, ליבי וחברתה גאיה, רפי גולדברט וכלבתו לוקה. ויש גם דמות חדשה: הכלב של ליבי – לאקי, שהוא אחד הגורים שלוקה המליטה בסוף הספר הראשון.

בספר הזה ליבי וגאיה הולכות לים עם אבא של ליבי ביום הראשון של חופשת פסח, וגם לאקי מצטרף. חוסר תשומת לב במשחק עם לאקי גורם לשתיים ללכת לאיבוד בחוף. אחרי שעה קלה של בלבול ומתח, הן מוצאות את אבא של ליבי, והכל מסתיים בשלום.

החברות בין ליבי וגאיה מתוארת באופן נפלא. יש ביניהן שיתוף פעולה, הבנה וקבלה הדדית. גאיה היא ילדה לחוצה וחששנית, וליבי מקבלת אותה כפי שהיא בלי תלונות ובלי רוגז. אפילו לאחר שהן הולכות לאיבוד הן לא נגררות להאשמות הדדיות, או למריבה. הן מנסות לפתור את הבעיה, כשכל אחת מהן תורמת מחוזקותיה – גאיה מחשבת אומדן של המרחק שעברו, וליבי, שאינה טובה בחשבון וחישובים מבלבלים אותה, אבל ניחנה ביוזמה ובתושיה, עולה אל סוכת המציל להשקיף ממנה על החוף ולאתר את אביה.

איורי השחור-לבן של דניאל פלג מרהיבים. הדמויות מלאות הבעה ואופי, וצבעי העור שלהן מגוונים.

LIBI

.

[email protected]

עוד מהבלוג של רונית דינצמן

תצוגה מקדימה

הספרים האהובים של 2019

מהלך השנה קראתי ספרי ילדים וספרי נוער רבים, על אלה שאהבתי כתבתי כאן. מבין כל הספרים היו כמה שאהבתי במיוחד, ספרים שאני מקווה שלא יעלמו מהמדפים עם בואם של ספרים חדשים. על ספרים אלה אני רוצה לחזור ולהמליץ, לפני שהשנה...

תצוגה מקדימה

עוגות, כלבלבים ואיים נודדים

אתחיל מהסוף: אני מתכוונת לקנות כל ספר שייצרו צמד היוצרים פליפ ריב ושרה מקינטייר. מדובר בספרים  שאינם דומים לשום ספר אחר שקראתי. הסיפורים מקוריים, שופעי דימיון, מצטיינים בהומור פרוע וייחודי ובכתיבה שנונה, ויחד עם זאת  יש...

תצוגה מקדימה

איך נולד ספר

בכיתה ב' נרשמתי לספריה שמול ביתי. אהבתי לקרוא, והגעתי לספריה כמעט מדי יום. עד מהרה רציתי לקרוא ספרים ארוכים יותר ומורכבים יותר. לא פעם, כשניגשתי אל הספרנית עם הספר שבחרתי, היא לא הסכימה שאשאל אותו בטענה שאינו מיועד לגילי....

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה