הבלוג של רונית דינצמן

לגדול עם ספרים

סופרת ומאיירת, מחברת ספרי הנוער 'הדינוזאור מרמת-גן' ו'לב היער', אם לשתי בנות ובן. בלוג על ספרי ילדים וספרי נוער, חדשים וישנים, וגם על החיים.

עדכונים:

פוסטים: 71

החל מפברואר 2014

ספר ילדים מקסים על העוצמה שבעדינות

19/08/2019

בוקפלוס הוא סוס גדול, חזק ופראי. מאלפי הסוסים הטובים ביותר בממלכת מקדוניה לא מצליחיםלהשתלט עליו. אלכסנדר הקטן, בנו של מלך מקדוניה בטוח שהוא מסוגל . הוא מפציר באביו שירשה לו לעלות על גבו של בוקפלוס, ולבסוף המלך מסכים.

אלכסנדר הקטן מצליח להשתלט על הסוס.

איך?

לא בכוח, לא בעזרת השרירים.

אלא ברגישות ובעדינות.

אלכסנדר מבין מה מונע מהסוס לדהור ולמצות את יכולותיו, ועוזר לו להתגבר.

בסוף הסיפור בוקפלוס דוהר עם אלכסנדר הקטן על גבו, ושניהם, גם הסוס וגם הילד,  מרגישים תחושות של מסוגלות ושל הצלחה. אלכסנדר הקטן מקבל מאביו את השם “אלכסנדר הגדול”, ואביו אומר לו “מעכשיו הסוס הזה שלך, יחד תוכלו להגיע רחוק.”

אלכסנדר אכן הגיע רחוק. הסיפור מבוסס על אגדה מילדותו של אלכסנדר מוקדון, הוא אלכסנדר הגדול, שהיה מצביא רב מעללים בעת העתיקה.

הסיפור נפלא ברבדים רבים:

1. בגלל המסר שלרגישות ולעדינות יש לפעמים השפעה גדולה יותר מאשר לכוח פיזי.

2. בגלל שגיבור הסיפור הוא ילד, בן, שזוכה להערכה ולהוקרה בזכות נפשו הרגישה ועדינות הליכותיו.

3. בגלל דמותו של אביו של אלכסנדר. מדובר באב תומך, שמטפח את בטחונו העצמי ואת תחושת המסוגלות של בנו. לא מפתיע שעם אב שכזה, אלכסנדר אכן הגיע להישגים כבירים.

4. בגלל המסר שרגישות ותעוזה אינן תכונות מנוגדות. ילד יכול להיות גם רגיש ועדין וגם אמיץ. זהו מסר חשוב במיוחד עבור בנים צעירים.

5. בגלל איכויותיו האומנותיות של הספר. הספר הוא פרי עטה של סופרת-מאיירת, האיורים אקספרסיביים ומלאי הבעה.

ALEX

רונית ש’ דינצמן

[email protected]

עוד מהבלוג של רונית דינצמן

תצוגה מקדימה

עוגות, כלבלבים ואיים נודדים

אתחיל מהסוף: אני מתכוונת לקנות כל ספר שייצרו צמד היוצרים פליפ ריב ושרה מקינטייר. מדובר בספרים  שאינם דומים לשום ספר אחר שקראתי. הסיפורים מקוריים, שופעי דימיון, מצטיינים בהומור פרוע וייחודי ובכתיבה שנונה, ויחד עם זאת  יש...

תצוגה מקדימה

איך נולד ספר

בכיתה ב' נרשמתי לספריה שמול ביתי. אהבתי לקרוא, והגעתי לספריה כמעט מדי יום. עד מהרה רציתי לקרוא ספרים ארוכים יותר ומורכבים יותר. לא פעם, כשניגשתי אל הספרנית עם הספר שבחרתי, היא לא הסכימה שאשאל אותו בטענה שאינו מיועד לגילי....

תצוגה מקדימה

כאן ועכשיו, פוליטיקה לבני נוער

אורי הוא מוזיקאי מחונן בן ארבע-עשרה. הסיפור מתחיל כשהוא עובר לגור ביפו עם הוריו ומתחיל ללמוד בבית ספר אינטגרטיבי שהאג'נדה שלו היא קירוב לבבות בין יהודים וערבים...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה