הבלוג של רונית דינצמן

לגדול עם ספרים

סופרת ומאיירת, מחברת ספרי הנוער 'הדינוזאור מרמת-גן' ו'לב היער', אם לשתי בנות ובן. בלוג על ספרי ילדים וספרי נוער, חדשים וישנים, וגם על החיים.

עדכונים:

פוסטים: 78

החל מפברואר 2014

מוצא המינים של צ’ארלס דרווין בגרסה לילדים

12/07/2019

כשהייתי ילדה אהבתי מאוד טבע, צמחים ובעלי חיים והתעניינתי במדע. לא היו לי הרבה מקורות מידע להשביע את ההתעניינות הזו. קראתי אנציקלופדיות וספרי לימוד ישנים בביולוגיה שמצאתי. בתיכון למדתי במגמה ביולוגית, ואחרי השירות הצבאי נרשמתי ללימודי ביולוגיה באוניברסיטה, זה היה השלב הראשון בהגשמת חלומי להיות מדענית.

הלימודים היו מרתקים, לפעמים אפילו חוויה מרוממת רוח. אין דבר מופלא יותר מללמוד ולהבין את סודות החיים.

בסופו של דבר לא נעשיתי מדענית. אני סופרת ומאיירת. עד כה יצאו לאור שני ספרי נוער-צעיר ‘שכתבתי ואיירתי: ‘הדינוזאור מרמת-גן’ ו’לב היער’.  בשניהם יש תערובת של דימיון ומציאות, בשניהם ניכרת אהבתי לטבע, ובשניהם שזור מידע על צמחים ובעלי חיים.

בין המוני הטיוטות והרעיונות שאני מקווה שאצליח להוציא לפועל, יש לי מחשבות לכתוב ולאייר ספרים שינגישו לילדים  מידע על טבע, בעלי חיים ואקולוגיה. אחד הנושאים שחשבתי לכתוב עליהם, וגם לאייר, הוא נושא האבולוציה.

ובכן, מישהי הקדימה אותי.

MINIM

סבינה רדווה היא היא מעצבת גרפית ומאיירת שמתגוררת באנגליה. היא בעלת תואר שני בביולוגיה ועזבה את העיסוק במדע לטובת קריירה בתחום היצירה. לאחרונה יצא בתרגום לעברית עיבוד שלה לספר “מוצא המינים” מאת דרווין.

הספר מסביר את התיאוריה צעד אחר צעד.

הוא מתחיל מתיאוריית הבריאה האלוהית, ממשיך במדענים שהגו תיאוריות חליפיות, ומגיע לצ’ארלס דרווין ולמסעות החקר שלו בעולם. מתוארות תצפיותיו על מגוון בעלי החיים במקומות שונים בעולם, בין היתר באיי גאלפגוס ובג’ונגלים. מסופר גם על החממה הגדולה בביתו בה ערך ניסויים מרתקים רבים.

הספר מסביר מושגים כמו התאמה לסביבה, צבעי הסוואה, מגוון ביולוגי, ברירה טבעית, אבולוציה מפרידה ואבולוציה מתכנסת, והכל בלוויית איורים מרהיבים ועשירים בפרטים.

בסוף הספר יש נספח ובו הסברים ברמה גבוהה יותר, על מושגים כמו: תורשה, אפיגנטיקה, ואמבריולוגיה. יש גם רשימת מונחים חשובים, ביניהם: אב קדמון, די-אן-איי, וריאציה, פרימטים.

ההסברים מתאימים מאוד לילדים בכיתות הצעירות של בית הספר. ניכרת זהירות רבה בניסוחים: לא מוזכרים אפילו פעם אחת הפעלים “לטרוף”  ו “להזדווג”.

עמוד מתוך הספר

עמוד מתוך הספר

איורי הספר מרהיבים, ואפשר לשקוע בהם שעות ארוכות. בכריכה הפנימית (פורזץ) מופיעים איורי חרקים שונים, והקוראים הצעירים מוזמנים להעמיד פנים שהם חוקרי טבע ולמצוא אותם גם בתוך איורי הספר.

לסיכום: ספר ייחודי ומרהיב לילדים שמתעניינים בטבע, או להורים חובבי טבע שרוצים לערוך לילדיהם הכרות עם מושגים בסיסיים. הלוואי שהיה לי ספר כזה כשהייתי ילדה.

.

[email protected]

עוד מהבלוג של רונית דינצמן

Thumbnail

סיפורים עם כנפיים

טייגה וטונדרה הן שתי אחיות קשישות שמתגוררות יחד. בליל סערה מתדפקים על דלתן שלושה ילדים רטובים שמחפשים מחסה מהגשם, בנג'י, פיפי ובולי. כשהילדים מבקשים טלפון כדי להתקשר הביתה, מתברר שלקשישות אין טלפון והן גם אינן מחוברות...

Thumbnail

"עוד סיפור אחד ודי" - פרק 3 משפחה

פִּתְחוּ אֶת הַשַּׁעַר, פִּתְחוּהוּ רָחָב, עָבוֹר תַּעֲבֹר פֹּה שַׁרְשֶׁרֶת זָהָב: אַבָּא וְאִמָּא, וְאָח וְאָחוֹת וְחָתָן וְכַלָּה בְּמִרְכֶּבֶת קַלָּה פִּתְחוּ אֶת הַשַּׁעַר, פִּתְחוּהוּ רָחָב, עָבוֹר תַּעֲבֹר...

Thumbnail

ספרות בלשית לנוער

הבלוגר 1" תעלומת הצופן הסודי, מאת מיה מיטב דני מאסלי (שם בדוי.הגידו אותו הרבה פעמים ברצף ושמעו מה יוצא). פותח בלוג כדי "לשחרר עצבים". הוא ילד אינטליגנטי, שאוהב טריוויה,...

תגובות

טופ 20 - בלוגים