הבלוג של רונית דינצמן

לגדול עם ספרים

סופרת ומאיירת, מחברת ספרי הנוער 'הדינוזאור מרמת-גן' ו'לב היער', אם לשתי בנות ובן. בלוג על ספרי ילדים וספרי נוער, חדשים וישנים, וגם על החיים.

עדכונים:

פוסטים: 57

החל מפברואר 2014

ספר שהמפגש איתו התחיל בחשדנות ונגמר בהתאהבות

24/01/2019

פתחתי את הספר. העמוד הראשון הוא כפולה מאויירת, ואין בה מילים כלל. מדובר בספר בפורמט גדול, כך שרוחב האיור הוא 46 סנטימטר וגובהו  30 סנטימטר. התבוננתי בהנאה רבה על האיור המרהיב, העשיר בפרטים. איור שכזה, ללא מילים, שמופיע בתחילת ספר, מתאר את המקום בו מתרחש הסיפור.

האיור מתאר רחוב קטן של עיירה. בתי אבן עם ארובות גבוהות, חבלי כביסה, אנשים מביטים מהחלונות, חתול מתלקק על גג, פועל אוכל כריך, שוטר מציץ מעבר לסמטה, איש עם תיבת נגינה שאוחז בחבל אליו קשור קוף קטן. הקוף מחזיק כובע לאיסוף מטבעות. האיור, כאמור, גדול מאוד, גובה הקוף באיור הוא 2.5 סנטימטר בלבד, והוא נמצא בשולי האיור. אבל ברגע שראיתי אותו, נעלם החיוך מפני.

חשבתי לעצמי שאפילו אם הסיפור שאגלה בדפים הבאים יהיה נהדר, לא אוכל לאהוב ספר שבאמצעות האיור מנרמל את התופעה הנוראית של חטיפת בעלי חיים מהטבע, והפיכתם לחיות שעשועים. קוף קטן שאוסף מטבעות באמצעות כובע עטור פונפון אינו דבר חמוד, הוא לא משהו שלגיטימי שיוסיף צבע ושעשוע לעיר אפרורית וקרה.

KFULA

הסיפור מתאר, במשפטים קצרים ומחורזים, גניבות קטנות שמבצע גנב חמקן ברחבי העיירה. אף אחד לא מצליח לראות אותו או לתפוס אותו.

הוא גונב בין היתר: מנורה קטנה, סל קש, קופסת כלים, זוג מספריים.

בהתחלה גם הקוראים לא יודעים מיהו הגנב, אבל אט אט האיורים מגלים זוג רגליים שעירות, זנב, צללית לבושה כובע עם פונפון, והם מבינים שהגנב הוא הקוף.

קטע מאיור גדול

קטע מאיור גדול

.

מתברר שהקוף הקטנטן שעמד בשולי האיור הראשון, הקוף שחשבתי שהוא חלק מהתפאורה, מהרקע, הוא גיבור הסיפור!

למה גנב הקוף מנורה קטנה, סל קש, קופסת כלים, זוג מספריים וחפצים נוספים? מה הקשר בין החפצים? (שאלה שאפשר לשאול גם את הילדים המאזינים ולחשוב יחד איתם על פתרונות אפשריים)

בעמודים הבאים נפתרת התעלומה: הקוף הגה וביצע תוכנית בריחה. בעזרת החפצים שגנב הוא בנה כדור פורח  והמריא אל החופש.

האיור הסוגר את הספר מראה את בעל תיבת הנגינה בועט בזעם בכובע שלו.

בסופו של דבר הוקסמתי מהספר.

הסופר-מאייר יצר ספר מבריק: באמצעות השתעשעות בפתרון תעלומה, הוא מעביר מסר חשוב – חיות בר נועדו להיות חופשיות ולא לשמש חיות שעשועים מאולפות.

.

SHED

.

[email protected]

עוד מהבלוג של רונית דינצמן

תצוגה מקדימה

אקטיביזם חברתי לילדים

כשהייתי ילדה התפקיד שלי בבית היה ללכת בבוקר למכולת ולקנות לחם ולחמניות לסנדוויצ'ים. התחלתי כשהייתי בת 10 בערך. כל הזמן מבוגרים עקפו אותי בתור לתשלום. בהתחלה שתקתי, אבל בשלב מסויים התחלתי להעיר למי שניסה לעקוף אותי, וסירבתי...

תצוגה מקדימה

מסר סמוי באיורים של ארבעה ספרי ילדים

אפשר לכתוב בספר ילדים "בנות ובנים, גברים ונשים, אמא ואבא יכולים לעשות הכל", אבל זה מסר מפורש, אמירה כזו  תיתפש כדידקטית, מטיפנית, ועלולה לעורר התנגדות. אותו מסר, כשהוא מועבר באופן סמוי, אגבי,  בלי שהוא יהיה הפוקוס, המוקד, של...

תצוגה מקדימה

שנה ביער ובגינת הבר

כשכתבתי את ספרי לב היער תכננתי לשלב בו איורים בוטניים. הספר מתרחש במשך שנה  בדיוק, וחשבתי לשבץ בראש כל פרק איור של פרח, בהתאם לתקופת השנה בה הוא מתרחש. חשבתי שכך אוכל לייצג מעגל של שנה שלמה באמצעות פרחים, וגם להעשיר את הספר...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה