הבלוג של רונית דינצמן

לגדול עם ספרים

סופרת ומאיירת, מחברת ספרי הנוער 'הדינוזאור מרמת-גן' ו'לב היער', אם לשתי בנות ובן. בלוג על ספרי ילדים וספרי נוער, חדשים וישנים, וגם על החיים.

עדכונים:

פוסטים: 71

החל מפברואר 2014

שני ספרי ילדים חדשים שמצטיינים בחריזה משובחת

14/01/2019

כדי לכתוב בחרוזים, צריך להיות מקצוען. בכתיבה בחרוזים לא מדובר רק בחריזת ההברות האחרונות של המילים, אלא גם בחריזה פנימית, חריזה של עיצורים, הקפדה על מספר הברות, קצב, הטעמה ומשקל. תמיד נעים ומשמח לפגוש  ספרי ילדים שמצטיינים בחריזה משובחת.

 איפה הביצה

כתבה רות אורן, אייר אביאל בסיל

ספר קרטון לפעוטות. הסיפור מתאר תמונת עולם נאיבית ואידילית. תרנגולת חופשיה שמתגוררת בחצר גדולה.  בכל יום היא מטילה ביצה בפינה נסתרת אחרת, ובכל יום הילד יונתן מחפש את הביצה. הספר מתאר את אחד החיפושים. כמו בספריה הקודמים של אורן, החריזה משובחת והסיפור קצבי וקולח. פעוטות שישמעו את הסיפור מספר פעמים ודאי יזכרו אותו בעל-פה. אורן חורזת את ההברות האחרונות בכל שורה, וחריזה שכזו, מלבד ההנאה שהיא מסבה לילדים המאזינים, גם מקלה עליהם ללמוד מילים חדשות, למשל “ערסל” ו”בוסתן” שמופיעות בספר.

האיורים של אביאל בסיל מרהיבים כתמיד, וכיאה לחיפושים, לפעמים נקודת המבט היא מלמעלה, לפעמים מלמטה, ולפעמים מגובה האופק.

הילד יונתן הוא בעל גוון עור כהה יחסית, כמו רבים מהילדים הישראלים, שעד לפני שנים אחדות לא פגשו ילדים דומים להם בספרים. זו נקודה נוספת לזכות הספר.

yon

אני בריא – אל”ף בי”ת של בריאות

כתב יורם טהרלב, אייר אבנר גלילי

שיריו פזמוניו וסיפוריו של יורם טהרלב הם מאבני הבניין של התרבות הישראלית  ושל ספרות הילדים. מדובר בהוצאה מחודשת לספר ילדים שיצא לראשונה בשנת 1982 , הזדמנות להפגיש דור חדש של ילדים עם כתיבתו המשובחת של טהרלב. הספר מספר לפי סדר האל”ף בי”ת ובחריזה משעשעת על תופעות רפואיות ועל מחלות. הספר לא נמנע מלספר גם על דברים שלא מרבים לדבר עליהם, כמו הקאה, טיפול נפשי, עצירות. יש בכך מסר חשוב: בענייני בריאות צריך לספר ולדבר על הכל, בושה עלולה לעלות בבריאות.

הספר מלווה באיורים מסוגננים וייחודיים של אבנר גלילי,  שנראה שעברו עדכון, למשל בערך המוקדש ל”חום” מופיע מד-חום דיגיטלי שלא היה קיים כשהספר יצא לאור לראשונה.

mad

עוד מהבלוג של רונית דינצמן

תצוגה מקדימה

עוגות, כלבלבים ואיים נודדים

אתחיל מהסוף: אני מתכוונת לקנות כל ספר שייצרו צמד היוצרים פליפ ריב ושרה מקינטייר. מדובר בספרים  שאינם דומים לשום ספר אחר שקראתי. הסיפורים מקוריים, שופעי דימיון, מצטיינים בהומור פרוע וייחודי ובכתיבה שנונה, ויחד עם זאת  יש...

תצוגה מקדימה

איך נולד ספר

בכיתה ב' נרשמתי לספריה שמול ביתי. אהבתי לקרוא, והגעתי לספריה כמעט מדי יום. עד מהרה רציתי לקרוא ספרים ארוכים יותר ומורכבים יותר. לא פעם, כשניגשתי אל הספרנית עם הספר שבחרתי, היא לא הסכימה שאשאל אותו בטענה שאינו מיועד לגילי....

תצוגה מקדימה

בין שתי משפחות

הספר מספר את סיפורו של נער מקיבוץ אגמון שבגליל העליון. בזמן מלחמת העצמאות, בהיותו תינוק, ננטש בכפר ערבי כשתושביו ברחו ללבנון. חייל ישראלי מצא אותו, והוא ואשתו אימצו אותו, וגידלו אותו יחד עם בתם הביולוגית. לשמיכותיו של...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה