הבלוג של רונית דינצמן

לגדול עם ספרים

סופרת ומאיירת, מחברת ספרי הנוער 'הדינוזאור מרמת-גן' ו'לב היער', אם לשתי בנות ובן. בלוג על ספרי ילדים וספרי נוער, חדשים וישנים, וגם על החיים.

עדכונים:

פוסטים: 71

החל מפברואר 2014

‘אל תגנבו לי את התור’ ספר ראשית קריאה חדש

03/01/2019

כשהייתי ילדה התפקיד שלי בבית היה ללכת בבוקר למכולת ולקנות לחם ולחמניות לסנדוויצ’ים. התחלתי כשהייתי בת 10 בערך. כל הזמן מבוגרים עקפו אותי בתור לתשלום. בהתחלה שתקתי, אבל בשלב מסויים התחלתי להעיר למי שניסה לעקוף אותי, וסירבתי לאפשר זאת. שנים אחרי שגדלתי ועזבתי את הבית, כשבעלת המכולת הייתה פוגשת את אמא שלי ברחוב היא הייתה מזכירה לה איך לא הייתי מוכנה לוותר על התור שלי. עד היום, אחד הדברים שמרתיחים אותי ביותר במרחב הציבורי הוא הניסיונות לעקוף בתורים.

ספר הילדים “אל תגנבו לי את התור” עוסק בדיוק בסיטואציה הזו. היום יש פחות חנויות מכולת. אבל אני מניחה שעדיין יש ילדים שהולכים בבוקר למכולת לקנות לחם ולחמניות טריים.

גיבורת הספר היא חלא, ילדה בת 7 שרוצה לעזור בבית. התפקיד שהיא מקבלת הוא לערוך קניות בבוקר במכולת. ביום הראשון עוקף אותה ללא היסוס סמיר, בן הדוד שלה. חלא מרגישה מחנק בגרון ורצה הביתה.  למחרת חוזרת חלא למכולת, והפעם עוקף אותה בתור, תוך אמירת דברי חלקות ומחמאות, השכן שלה, איש מבוגר ששמו אבו ג’מאל. חלא חוזרת הביתה עצובה.

HALA

אביה מנסה לגונן עליה ולשחרר אותה מהמטלה, או, לחלופין, ללוות אותה למכולת, אבל אמא שלה מעודדת אותה לא לוותר, ולחשוב על פתרון. חלא חושבת על רעיונות שונים ומתייעצת עם הוריה. אמא שלה, שהיא פעילה חברתית, מעודדת אותה, ומכוונת אותה בעדינות. מתברר שילדים נוספים סובלים מכך שמבוגרים עוקפים אותם בתור. הילדים מנסחים פלאייר, מדפיסים אותו בבית דפוס, ומארגנים הפגנה. חלא מצפה להיות המנהלת של כל הפעילות, אבל הוריה מסבירים לה לה מהי דמוקרטיה, והילדים מחלקים ביניהם את המשימות בהצבעה. לשמחתה, חלא נבחרת לנהל את הכל.

מתקיימת הפגנה שמסתמן שהצליחה לחולל שינוי תודעתי בקרב תושבי הכפר. ולילדים כבר יש רעיון להפגנה בנושא אחר – שגם הוא פוגם באיכות החיים בכפר.

הסיפור קולח ומעניין, ונוסף לכך תוך כדי הקריאה לומדים הקוראים מושגים בסיסיים של פעילות חברתית ואקטיביזם.

הוריה של חלא מהווים מודל להורים אכפתיים שמעורבים בחיי בתם, מצד אחד מגוננים, ומצד שני מאפשרים לה להתנסות.

הספר מתרחש בכפר ערבי – דבר יוצא דופן בספרות הילדים הישראלית. משמח לקרוא ספר ילדים ישראלי שגיבוריו ערבים, אבל הוא לא עוסק בסכסוך ובמלחמות, אלא פשוט מתאר פיסת חיים, ולא מתייחס כלל לערביותם של גיבוריו. לדמויות בספר קוראים: חלא, סמיר, נור, פראס, סיבא, פואד, סמר. נחמד להכיר את השמות הללו, לגלגל אותם על הלשון וללמוד לבטא אותם נכון.

 CLAS

הספר מנוקד ומלווה באיורים צבעוניים של בתיה קולטון. ‘אל תגנבו לי את התור’ ראה אור כחלק מסדרת ספרים חדשה בשם “מתחילים לקרוא”. אפשר להקריא אותו לילדים צעירים, וילדים בכיתות א’ ב’ יוכלו לקרוא אותו בעצמם.

מחבר הספר, עודא בשאראת הוא סופר ופובליציסט, תושב כפר יפיע.

.

[email protected] רונית ש’ דינצמן

עוד מהבלוג של רונית דינצמן

תצוגה מקדימה

הספרים האהובים של 2019

מהלך השנה קראתי ספרי ילדים וספרי נוער רבים, על אלה שאהבתי כתבתי כאן. מבין כל הספרים היו כמה שאהבתי במיוחד, ספרים שאני מקווה שלא יעלמו מהמדפים עם בואם של ספרים חדשים. על ספרים אלה אני רוצה לחזור ולהמליץ, לפני שהשנה...

תצוגה מקדימה

עוגות, כלבלבים ואיים נודדים

אתחיל מהסוף: אני מתכוונת לקנות כל ספר שייצרו צמד היוצרים פליפ ריב ושרה מקינטייר. מדובר בספרים  שאינם דומים לשום ספר אחר שקראתי. הסיפורים מקוריים, שופעי דימיון, מצטיינים בהומור פרוע וייחודי ובכתיבה שנונה, ויחד עם זאת  יש...

תצוגה מקדימה

איך נולד ספר

בכיתה ב' נרשמתי לספריה שמול ביתי. אהבתי לקרוא, והגעתי לספריה כמעט מדי יום. עד מהרה רציתי לקרוא ספרים ארוכים יותר ומורכבים יותר. לא פעם, כשניגשתי אל הספרנית עם הספר שבחרתי, היא לא הסכימה שאשאל אותו בטענה שאינו מיועד לגילי....

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה