הבלוג של רונית דינצמן

לגדול עם ספרים

סופרת ומאיירת, מחברת ספרי הנוער 'הדינוזאור מרמת-גן' ו'לב היער', אם לשתי בנות ובן. בלוג על ספרי ילדים וספרי נוער, חדשים וישנים, וגם על החיים.

עדכונים:

פוסטים: 71

החל מפברואר 2014

“באמצע הרחוב” מאת רועי סלמן. נער נקרע בין החבר’ה לחברה שלו, בין מסורת לרב-תרבותיות, ומגלה שאינו יכול להישאר באמצע, אלא חייב לבחור צד

05/09/2018

מאור הוא נער בן 15. הוא מתגורר עם הוריו ושני אחיו בבת-ים. הוא נער מקובל, יש לו הרבה חברים, הוא משחק כדורגל, וילדים קטנים ממנו נותנים לו כבוד. מתחת לחספוס ולקשיחות של מאור, מסתתרים גם רגישות, פחדים, והססנות. את הצד הרגיש שלו מכירה רק חברתו אלינה.

אלינה היא נערה בת גילו, שלומדת איתו בכיתה, היא ילידת אוקראינה שעלתה לישראל בילדותה, ומתגוררת בשכונה עם אמה. היא יפה, צחקנית, ונבונה.

אביו של מאור אלכוהוליסט. הוא חלש, שפל רוח, מושפל, מושתק. בפעם היחידה בסיפור שהוא כבר פוצה פה לדבר, כולם נכנסים לדבריו, ואמו של מאור דוחקת בו לשתות את המרק. למעשה דוחקת בו “למלא פיו מים”. לאלינה אין אבא – הוא נפטר עוד באוקראינה.  החוסר בדמות אב משותף לשניהם.

באמצע השכונה יש בניין נטוש שמכונה “הטירה”, שכולם פוחדים להיכנס אליה. חוץ מאלינה. אלינה אמיצה, והאומץ שלה, התעוזה לעשות ההיפך ממה שמצפים ממנה, עתיד לקבל מימד נוסף בהמשך הסיפור.

אחיה הגדולים של אלינה מגיעים לביקור בארץ, והיא מקבלת מהם במתנה שרשרת זהב שהייתה שייכת לאביה. את השרשרת ענד כל אחד מהאחים בתורו, ועכשיו הגיע תורה של אלינה, וגם היא עונדת אותה. לשרשרת מחובר תליון צלב. מאור, שהמסורת היהודית היא חלק מחייו (אביו שומר שבת, ולמרות שלא תמיד הוא פיקח, הוא מקפיד על קידוש וחלה במלח בערב שבת) מזדעזע מהצלב. הוא שואל את אלינה אם היא נוצריה. היא מסבירה לו שהיא יהודיה, כי אמה יהודיה. מאור מתקשה להבין זאת, ומתחוללת בו סערת רגשות. הוא מנסה לשכנע את אלינה לא לענוד את השרשרת ולא להגיע איתה לבית הספר, מאחר שילדי הכיתה לא יקבלו אותה בהבנה. אלינה מתעקשת לענוד את השרשרת.

השרשרת אכן מחוללת סערה בבית הספר, אלינה מותקפת, ומאור נקרע בין אהבתו לאלינה לבין נאמנותו לחבריו ולערכים החשובים להם ולו.

“באמצע הרחוב” עוסק באומץ בזהותם הרב תרבותית של רבים מעולי ברית המועצות לשעבר, ובמתחים  בין ילדים ילדי הארץ לילדים עולים.  הסיפור כתוב בגוף ראשון, בכנות נוקבת וברגישות. דמויותיהם של מאור, אלינה, הוריהם, וילדי הכיתה עגולות ואמינות מאוד.

מדובר באחד מספרי הנוער המקוריים החשובים שיצאו לאור כאן בשנים האחרונות, ואני מקווה שנערים ונערות רבים, במיוחד כאלה שמתגוררים בערים עם ריכוז עולים גבוה מברית המועצות לשעבר, יקראו את הספר.

EMZA

.

[email protected]

עוד מהבלוג של רונית דינצמן

תצוגה מקדימה

עוגות, כלבלבים ואיים נודדים

אתחיל מהסוף: אני מתכוונת לקנות כל ספר שייצרו צמד היוצרים פליפ ריב ושרה מקינטייר. מדובר בספרים  שאינם דומים לשום ספר אחר שקראתי. הסיפורים מקוריים, שופעי דימיון, מצטיינים בהומור פרוע וייחודי ובכתיבה שנונה, ויחד עם זאת  יש...

תצוגה מקדימה

איך נולד ספר

בכיתה ב' נרשמתי לספריה שמול ביתי. אהבתי לקרוא, והגעתי לספריה כמעט מדי יום. עד מהרה רציתי לקרוא ספרים ארוכים יותר ומורכבים יותר. לא פעם, כשניגשתי אל הספרנית עם הספר שבחרתי, היא לא הסכימה שאשאל אותו בטענה שאינו מיועד לגילי....

תצוגה מקדימה

הספרים האהובים של 2019

מהלך השנה קראתי ספרי ילדים וספרי נוער רבים, על אלה שאהבתי כתבתי כאן. מבין כל הספרים היו כמה שאהבתי במיוחד, ספרים שאני מקווה שלא יעלמו מהמדפים עם בואם של ספרים חדשים. על ספרים אלה אני רוצה לחזור ולהמליץ, לפני שהשנה...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה