הבלוג של רונית דינצמן

לגדול עם ספרים

סופרת ומאיירת, מחברת ספרי הנוער 'הדינוזאור מרמת-גן' ו'לב היער', אם לשתי בנות ובן. בלוג על ספרי ילדים וספרי נוער, חדשים וישנים, וגם על החיים.

עדכונים:

פוסטים: 78

החל מפברואר 2014

ספרות בלשית היא ז’אנר אהוב על רבים. כולנו זוכרים את “השביעיה הסודית”, “חסמב”ה”, ועוד, אבל הספרים האלה התיישנו מהיבטים רבים. בין היתר מקומם של בנים ובנות בחברה, וכניסת מחשבים וטלפונים סלולריים לחיי היום-יום ולפתרון תעלומות בלשיות. המלצה על שני ספרים חדשים וטובים בז’אנר זה.

28/07/2018

DANI

הבלוגר 1″ תעלומת הצופן הסודי, מאת מיה מיטב

דני מאסלי (שם בדוי.הגידו אותו הרבה פעמים ברצף ושמעו מה יוצא). פותח בלוג כדי “לשחרר עצבים”. הוא ילד אינטליגנטי, שאוהב טריוויה, חידות ותעלומות, ולא אוהב את בית הספר. אמא שלו מורה, אבא שלו בלש פרטי, ויש לו שני אחים קטנים, תאומים, אותם הוא מכנה “עמי ותמי”.

תוך כדי הכתיבה, נוחתת בבביתו חבילה עם צופן סודי שמיועדת לאביו הבלש, ודני מגלה שהוריו מסתירים סוד. תוך כדי כך נחשפת תעלומה שקשורה לגורל האנושות, ודני מתחיל לחפש תשובות.

הספר בנוי מפוסטים בבלוג, מהתגובות לפוסטים, מצ’טים פרטיים ומהודעות סמס.

הסיפור מתרחש כאן ועכשיו, בישראל, ושפתו של הספר היא שפת דיבור יום-יומית. כשכותבים לנוער בשפת דיבור, חייבים להכיר נוער מקרוב –  את המילים, הסלנג, ואת הלך הרוח ואת ההתנהלות. מילת סלנג שגויה אחת, פריט לבוש שעבר זמנו (חותלות, למשל) והספר מאבד מאמינותו בעיני הקוראים.  את הסיפור מלווה אימוג’י שעוצב במיוחד. אימוג’ים הם חלק משפת הכתיבה היום, וגם זה מוסיף לעדכניות ולאמינות הסיפור. ניכר שמיה מיטב מכירה נוער היטב.

דני מאסלי הוא חנון גאה שלא מסתיר את חיבתו לאתגרים אינטלקטואלים, וגם הקוראים לומדים תוך כדי הקריאה פרטי טריוויה ופותרים חידות.

להורים המודאגים – הילדים מודעים לגלישה בטוחה ברשת, ונוהגים לפי הכללים. כשהם נפגשים לבסוף במציאות – הכל נעשה לפי כללי הבטיחות המחמירים.

ספר ישראלי עדכני וקצבי, עם דמויות בנות ובנים במספרים שווים, ובדרגת חשיבות זהה. הספר מתאים לילדים בני 11 – 13.

.

BILUSH

סוכנות הבילוש מספר 2, מאת ירן ליאר הורסט, איורים: הנס ירגן סנדנס

טיריל ואוליבר הם שני בלשים צעירים שבבעלותם סוכנות בילוש בעיירה קטנה בפינלנד. הם בערך בני 10 – 12 (גילם לא כתוב), הם חברים טובים, גרים בבתים צמודים וגם סוג של בני דודים מדרגה שניה –  הדוד המשותף שלהם הוא הבלש הפרטי של העיירה.

הספר עדכני, עכשווי וקצבי, ויחד עם זאת היא ניחן ב”טעם של פעם” – ואני מציינת זאת לחיוב. ה”טעם של פעם” נובע מכך שמדובר בעיירה קטנה ועתיקה המונה 937 תושבים, שכמעט כולם מכירים זה את זה. מכך שבין הדמויות יש איכר, אופה, בעל חנות תכשיטים ושוטרים חביבים. הפשעים שהשניים מפענחים הם קלים ולא אלימים – ביניהם  גניבת משאית, גניבת מאות קילוגרמים סוכר, וגניבת תכשיטי זהב והסתרתם בבור בחורשה.

בניגוד לספרי בלשים של פעם, כמו “השביעיה הסודית” או “חסמבה”, ב”סוכנות בילוש מספר 2″ טיריל, הבת, היא שותפה שוות ערך. לא סגנית המפקד או אחראית על הכיבוד. יש לה חוזקות וחולשות, בדיוק כמו לאוליבר, הבן, ושילוב הכוחות של שניהם מביא לפיצוח שתי התעלומות המופיעות בספר.

בסוף כל אחד מסיפורי התעלומה מופיעות חידות קטנות ומקסימות, ששולחות את הקוראים בחזרה אל איורי הסיפור, לחפש פריטים שונים כמו מטריה שנשכחה, או שמונה עכברים שמסתתרים באיורים.

“סוכנות בילוש מספר 2″ הוא ספר ההרפתקאות הבלשיות המתוק ביותר שקראתי אי פעם. מתאים לילדים בני 13 – 8 שקוראים ללא ניקוד.

להורים המודאגים – הפושעים הם גנבים פשוטים, לא מרושעים ואכזרים. הילדים נבונים ולא פזיזים, וגם כשהם יוצאים למרדף לילי בחורשה, מסתבר שדודם הבלש פרד, עוקב אחריהם, ומופיע, יחד עם שוטרי העיירה, בדיוק ברגע הנכון.

EYFO

.

רונית ש’ דינצמן  [email protected]

עוד מהבלוג של רונית דינצמן

תצוגה מקדימה

סיפורים עם כנפיים

טייגה וטונדרה הן שתי אחיות קשישות שמתגוררות יחד. בליל סערה מתדפקים על דלתן שלושה ילדים רטובים שמחפשים מחסה מהגשם, בנג'י, פיפי ובולי. כשהילדים מבקשים טלפון כדי להתקשר הביתה, מתברר שלקשישות אין טלפון והן גם אינן מחוברות...

תצוגה מקדימה

"עוד סיפור אחד ודי" - פרק 3 משפחה

פִּתְחוּ אֶת הַשַּׁעַר, פִּתְחוּהוּ רָחָב, עָבוֹר תַּעֲבֹר פֹּה שַׁרְשֶׁרֶת זָהָב: אַבָּא וְאִמָּא, וְאָח וְאָחוֹת וְחָתָן וְכַלָּה בְּמִרְכֶּבֶת קַלָּה פִּתְחוּ אֶת הַשַּׁעַר, פִּתְחוּהוּ רָחָב, עָבוֹר תַּעֲבֹר...

תצוגה מקדימה

איך נולד ספר

בכיתה ב' נרשמתי לספריה שמול ביתי. אהבתי לקרוא, והגעתי לספריה כמעט מדי יום. עד מהרה רציתי לקרוא ספרים ארוכים יותר ומורכבים יותר. לא פעם, כשניגשתי אל הספרנית עם הספר שבחרתי, היא לא הסכימה שאשאל אותו בטענה שאינו מיועד לגילי....

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה