הבלוג של רונית דינצמן

לגדול עם ספרים

סופרת ומאיירת, מחברת ספרי הנוער 'הדינוזאור מרמת-גן' ו'לב היער', אם לשתי בנות ובן. בלוג על ספרי ילדים וספרי נוער, חדשים וישנים, וגם על החיים.

עדכונים:

פוסטים: 51

החל מפברואר 2014

עיבד: הבמאי ארי פולמן, אייר: דוד פולונסקי, הוצאת דביר

27/10/2017

בהתחלה הופתעתי כששמעתי שהמאייר דוד פולונסקי והבמאי ארי פולמן עובדים על עיבודו של היומן של אנה פרק לנובלה גרפית. זה נראה לי חילול קודש, אבל כעבור שניות אחדות נזכרתי: אפילו חלק מסיפורי התנ”ך עובדו לקומיקס, ספרים ממיטב הספרות העולמית, כמו ‘הנסיך הקטן’ של אכזופרי ו’הגלגול’ של קפקא עובדו לנובלות גרפיות. זו אפילו אינה הנובלה הגרפית הראשונה שעוסקת בשואה – בשנות השמונים יצא לאור ‘מאוס – סיפורו של ניצוֹל’ מאת ארט ספיגלמן. מישל קישקה יצר נובלה גרפית ששמה ‘הדור השני’ המתארת את סיפורם של אביו ניצול השואה ושל המשפחה שהקים. רק עוד דקות אחדות של מחשבה נדרשו לי כדי להבין עד כמה גאוני הוא הרעיון לעבד את היומן של אנה פרנק לנובלה גרפית.

ילדים ובני נוער ממעטים היום לקרוא, וכשהם קוראים – אין להם סבלנות לספרים עבי כרס. זמן הקשב קצר, ומסכים שונים מרצדים בסביבה ומפתים בתמונות צבעוניות ובקצב מהיר. הפיכת הספר לנובלה גרפית, מנגישה את הספר לדור חדש, שיהסס לקרוא את היומן עב הכרס של אנה פרנק, אבל את עיבוד הקומיקס שלו יקרא בעניין רב.

פולמן ופולונסקי בחרו טקסטים וסצינות מתאימים במיוחד לאיור. בערך כל שלושים עמודים ביומן המקורי, הפכו לעשרה עמודים ברומן הגרפי. בין הטקסטים משולבים גם קטעים מקוריים מתוך היומן שכתבה אנה פרנק.

האיורים ממחישים את הצפיפות ואת ‘סיר הלחץ’ הרגשי במחבוא בו הסתתרו שמונה אנשים:  אנה בת ה־13, אביה אוטו, אמה אדית, אחותה מרגוט בת ה-16, בני משפחת ואן פלס (שנקראים ביומן ואן דאן) – הרמן, אאוגוסטה ובנם בן ה־16 פטר, וכן רופא השיניים ידיד המשפחה פרידריך פפר (שנקרא ביומן אלפרד דוסל).

ANA HIDE

כל אחת מהדמויות מאופיינת באופן צבעוני, מלא חיים, אאוגוסטה ודוקטור דוסל מספקים רגעים קומיים רבים.

ANA GIM

אנחנו מכירים את דמותה של אנה פרנק מתצלומים מעטים שלה בשחור-לבן. האיורים מעניקים לה הבעות פנים מגוונות ותנועה. האיורים גם מעניקים מוחשיות לנפשה הסוערת. הקוראים מקבלים הצצה לתמונות שיצר דמיונה העשיר של אנה

ANA PIRAMID

גם פחדיה של אנה מקבלים צורות וצבעים, והם מצויירים כסצינות פסיכודליות, קולנועיות  ומלאות עוצמה.

ANA SICO

יש בספר קטעים מהירים, וקטעים שמזמינים התעמקות והשתהות. יש סצינות עדינות ופיוטיות וסצינות מצחיקות, סצינות קטנות ואינטימיות וסצינות מרובות משתתפים. השילוב ביניהם יוצר ספר מרהיב ביופיו שמעניק לקוראים חוויה רגשית עמוקה.

אנחנו רגילים לראות צילומי שחור-לבן מתקופת השואה. איורי הספר צובעים את התקופה בצבע, מעניקים חיים לדמויותיהם של האנשים, מאפשרים לנו להכיר את האופנה של אותן שנים, את אדריכלות הבניינים, את צורת הרחובות ואת הנופים. ההומור הרב שבספר, המודעות העצמית הגבוהה של אנה, מעבירים את המסר שהקורבנות היו אנשים בשר ודם, לא קדושים עגומים, אלא אנשים עם מעלות וחולשות, עם אהבות טהורות ושנאות קטנוניות – אנשים כמונו, בני נוער בדיוק כמו קוראי הספר.

חברותיה של אנה מצלמות סלפי עם הכוכב הנערץ - אופס! - לא טלפונים בידיהן אלא גלויות לחתימה...

חברותיה של אנה מצלמות סלפי עם הכוכב הנערץ – אופס! – לא טלפונים בידיהן אלא גלויות לחתימה…

עוד מהבלוג של רונית דינצמן

תצוגה מקדימה

חבילה עוברת

הרעיון שמאחורי הסיפור בספר הזה מצא חן בעיני, וקניתי אותו לעצמי. גם קיוויתי שאצליח לעניין בו את הילדים הגדולים שלי - לפעמים אני מצליחה לעשות זאת. בעיני ספר ילדים טוב הוא יצירת אומנות, שאפשר ליהנות ממנה בכל גיל. באמצע רחוב...

תצוגה מקדימה

שנה ביער ובגינת הבר

כשכתבתי את ספרי לב היער תכננתי לשלב בו איורים בוטניים. הספר מתרחש במשך שנה  בדיוק, וחשבתי לשבץ בראש כל פרק איור של פרח, בהתאם לתקופת השנה בה הוא מתרחש. חשבתי שכך אוכל לייצג מעגל של שנה שלמה באמצעות פרחים, וגם להעשיר את הספר...

תצוגה מקדימה

מסר סמוי באיורים של ארבעה ספרי ילדים

אפשר לכתוב בספר ילדים "בנות ובנים, גברים ונשים, אמא ואבא יכולים לעשות הכל", אבל זה מסר מפורש, אמירה כזו  תיתפש כדידקטית, מטיפנית, ועלולה לעורר התנגדות. אותו מסר, כשהוא מועבר באופן סמוי, אגבי,  בלי שהוא יהיה הפוקוס, המוקד, של...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה