הבלוג של רעות גולן

אהבתי…

עדכונים:

פוסטים: 4

החל מספטמבר 2011

האדרת נשים… השבוע נתקלתי במאמר מעניין של יואב בלום, האומר כי לו היו הסיקריקים, חבורת הקיצוניים האלימה בעדה החרדית, מעיינים מעט בספרי הקודש ובמקורות היהודיים, היו מגלים כי אין המקרא מורה על השתקת נשים, אלא ההיפך הוא הנכון. המקרא מעודד שיח נשים ושירתן, וכל הטוען אחרת עושה זאת ממניעים חשוכים. קראו:

יואב בלום (צילום אלון פורת)

יואב בלום (צילום אלון פורת)

“חבורת הקיצוניים האלימה בעדה החרדית פתחה בזמנו במקהלת ״קול באשה- ערווה״, וסיימה לאחרונה בהדרן ״אישה בקדמת האוטובוס- ערווה״. חבורה זו עסוקה, כפי הנראה,  יתר על המידה בתלישת פוסטרים מתחנות אוטובוסים ובאיום על נשים המעזות, רחמנא ליצלן, לשבת בקדמת האוטובוס. הם, כנראה, כל כך עסוקים במלאכה בזויה זו, עד שלא נותר זמן בידם לעיין מעט בספרי הקודש ובמקורות היהודיים על מנת להחכים מעט.

בספר “שיר השירים” אשר כתיבתו מיוחסת לשלמה המלך, נאמר: ״יוֹנָתִי בְּחַגְוֵי הַסֶּלַע, בְּסֵתֶר הַמַּדְרֵגָה, הַרְאִינִי אֶת-מַרְאַיִךְ, הַשְׁמִיעִנִי אֶת-קוֹלֵךְ:  כִּי-קוֹלֵךְ עָרֵב, וּמַרְאֵיךְ נָאוֶה” (שיר השירים ב’, 14)

בפנייה, יונתי, אין המשורר התנכ״י מכוון ליונה אפויה בתנור מבית מטבחן של מסעדות הגורמה בעציון גבר, אלא לאישה ממש, בשר ודם! גם בקשתו: “הראיני את מראייך” אינה בקשה בעלמא. שלמה המלך שהיה ידוע בחכמתו, הבין כי יופייה המרגיע של האישה ועצם נוכחותה בחייו יסייעו בידו לקבל החלטות נכונות ולנהל את ענייני הממלכה בחכמה. יתר על כן, בפנייתו אליה: ״השמיעיני את קולך״ הוא מביע רצון עז וכן להקשיב לקולה של האישה. הוא, החכם מכל אדם, אוהב להאזין לקולה הערב ומבין, אולי, כי בתבונתה ובבהירות מחשבתה מאירה האישה פעמים רבות נקודות מבט שהגבר אינו משכיל לראות.

דמות כריזמטית אחרת במקרא היא דבורה אשת לפידות שהייתה מנהיגה, שופטת, נביאה ומשוררת. לאחר הקרב שבו הובסו הכנענים בראשותו של סיסרא, שרה דבורה שיר הלל: “וַתָּשַׁר דְּבוֹרָה, וּבָרָק בֶּן-אֲבִינֹעַם, בַּיּוֹם הַהוּא, לֵאמֹר.” (שופטים ה’, 1). אין ספק שכאשר דבורה שרה את שיר הניצחון שלה, הקשיב העם לשירתה.

זאת ועוד, לאחר שפרעה וכל חילו טובעו בים סוף, שר משה את “שירת הים”, ומייד אחריו פצחה גם אחותו מרים בשיר: “וַתִּקַּח מִרְיָם הַנְּבִיאָה אֲחוֹת אַהֲרן אֶת הַתּף בְּיָדָהּ וַתֵּצֶאןָ כָל הַנָּשִׁים אַחֲרֶיהָ בְּתֻפִּים וּבִמְחֹלֹת. וַתַּעַן לָהֶם מִרְיָם שִׁירוּ לַה’ כִּי גָאה גָּאָה סוּס וְרכְבוֹ רָמָה בַיָּם” (שמות ט”ו 21-20)

מכל הנאמר לעיל (ותקצר היריעה לציין מקרים נוספים), ברור לכל בר דעת כי אין המקרא מורה על השתקת נשים, אלא ההיפך הוא הנכון. המקרא מעודד שיח נשים ושירתן, וכל הטוען אחרת אינו אלא בור ועם הארץ, העושה זאת ממניעים חשוכים.

לו היו סיקריקים עלובים אלה משננים פרקי משניות בוקר וערב ומתעמקים במסכת פסחים, הם היו למדים את הפתגם המתייחס בדיוק לדברי ההבל היוצאים מבית מדרשם : ״יפה שתיקה לחכמים, קל וחומר לטיפשים! ״

אם כך סבר שלמה החכם, וכך סוברת אף המשנה, אין לנו ההדיוטות אלא להיתלות על אילנות גדולים ולומר בקול גדול: “אחותי, השמיעי את קולך!” חד! ברור! תמיד! השמיעי אותו בכל במה ובכל מקום בו יחפוץ בכך ליבך!

הכותב, יואב בלום

פובליציסט, חבר מרכז הליכוד, חבר בחבר הנאמנים של האקדמיה למוסיקה ומחול בירושלים והמרכז האקדמי “אריאל”, סגן יו”ר הקונגרס היהודי העולמי בישראל.

עוד מהבלוג של רעות גולן

תצוגה מקדימה

תפוח ב...ציפי דבש

לקראת החגים חפשתי מתנה מיוחדת לתאומים של חברתי, חפשתי חפשתי עד שמצאתי כתבה המספרת על קולקציית חג לצוציקים... קראתי ונפעמתי: כמה יפים יהיו הילדים בחג הזה, לא הססתי ורכשתי שני סטים של המעצבת לתינוקות ציפי דבש. אלו...

תגובות

תגיות:

פורסם לפני 7 years
תצוגה מקדימה

טרנד הריסים המלאכותיים של אביבית....

אביבית בר זוהר, מהדיירות הבולטות יותר בבית האח הגדול בולטת, מאוד בולטת גם בזכות עינייה, או יותר נכון הריסים הארוכים שמקשטים אותן. נראה שהטרנד תופס את ארצנו, כי כולנו רוצות ריסים שיעניקו לנו מראה מודגש וזוהר. רשת Lady Care,...

תגובות

פורסם לפני 7 years

שלום עולם!

שלום, ברוכים הבאים לבלוגים של סלונה. שיהיה הרבה בהצלחה, ויש לנו גם כמה טיפים בעמוד הראשי של הבלוגים (הקישור הכי שמאלי בסרגל הניווט)....

תגובות

פורסם לפני 7 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה