הבלוג של Yifat Ben Arie

"מגששת" בכתיבה על כל דבר…

בעלת תואר ראשון בחינוך ואנגלית ,מורה בדימוס..כן כן..פרשתי בזמן..מנסה להיות אופטימית ורוב הזמן זה דיי מצליח..מהגגת ,מתחבטת ומפלרטטת עם הכתיבה.. מאמינה שהעבר הוא היסטוריה , העתיד לא נודע וההווה הוא = מתנה , תיהנו :)

עדכונים:

פוסטים: 14

החל מיוני 2011

מהו המפתח להצלחה ? והאם הוא מתאים לכל מנעול ???

Key-Success-2177722

לאחרונה אני מוצאת את עצמי יותר ויותר בוויכוחים עם אנשים לגבי הצלחתם של אחרים ואם ההוא “עשה ” את זה או לא. כל כך הרבה כבר ניסו לפני למצוא את המפתח , התפריט , הסוד הפורמולה המנצחת להצלחה בחיים , כל כך הרבה מאמרים , כתבות , הרצאות , סדנאות ובלוגים נכתבו בניסיון ללמד אותנו , להראות ולהאיר את עינינו , להתוות לנו דרך ,אסטרטגיות ,שלבים ודרגות על מנת שנוכל לדרוך במשעולי התהילה ובדרך המפותלת למעלה ועדיין זה בגדר מסתורין.
כמה מן המומחים הגדולים בתחום ממליצים לנו על תכונות אופי מסוימות שבלעדיהם הצלחה לא תיתכן. הם מביאים דוגמאות מאנשי עסקים ואנשי מכירות ואנשי אקדמיה שונים שעשו את זה בענק והצליחו בחיים. אולם יש כאלה שלמרות התכונות הצליחו כמטאורים והם בעצמם לא יודעים מהי הסיבה או מה הביא אותם להצלחה. ובנוסף , לא מחייב שמה שעבד לאדם אחד ,יעבוד בהכרח לאדם שני …מה שמתאים לחברך , לא בהכרח הולם אותך…והרי , אותה חליפה לא מתאימה לכולם …(גם אם נרזה בכמה קילוגרמים היא עדיין תראה כאילו זו החליפה מהבר מצווה..)
אז מה בכל זאת צריך כדי להצליח בחיים ? נשאלת השאלה , מהי הצלחה ? כיצד אנחנו מגדירים הצלחה ובכלל כיצד מודדים אותה ? באילו פרמטרים , באילו קני מידה ? האם יש פרמטרים אוניברסליים להצלחה ?
רוב החוקרים או העוסקים בחקירת התופעה , טוענים שיש חמש תכונות יסוד שהן בגדר MUST למצליחן השנה :
• תשוקה לעשייה
• עקביות והתמדה
• יכולת למידה ופתיחות לשינויים
• עבודת צוות ושיתוף פעולה עם אחרים
• יכולת קבלת החלטות ונקיטת פעולה מידית.
כמובן שיש עוד הרבה תכונות נוספות שתורמות ומאפשרות הצלחה.
אני זוכרת שראיתי את הסרט על מרגרט תאצ’ר , “גברת הברזל” מבריטניה. מרגרט תאצ’ר הייתה ידועה כמנהיגה נוקשה ודעתנית שעמדה בתוקף כנגד רבים ממפלגתה ואמרה לא , גם כשזה לא היה קונפורמיסטי לעשות , היא קיבלה החלטות ועדיין עמדה בהן אך כשלה בכל מה שנגע ליחסים אישיים. היא הבינה מתי טעתה, הפיקה לקחים ועשתה דברים בצורה אחרת.
גם הנרי פורד בתחילת דרכו כשל בעסקיו , הוא הפסיק להסתכל על כל פרטי קטן בחברה ושאף לראות את התמונה הגדולה, הכוללת והשלמה , הוא טען שהכישלון זו דרך הלימוד הטובה ביותר ולעולם לא להפסיק לנסות. הוא הכניס סדר וארגון ושיגרה רוטינית בחיי המפעל ועובדיו וזה תרם להתרוממות עסקיו ולהצלחתו המסחררת.
דוגמה דומה לזו של פורד , היא של תומס אדיסון שטען שהחולשה היא בוויתור ושאסור להתייאש ותמיד לנסות שוב , ייתכן שתצטרך לשנות דבר מה בניסוי הבא ולעשות דברים אחרת. (זה אולי מסביר את התופעה ששניים עושים את אותו הדבר אבל בכל זאת האחד מליח והשני לא..)
במחקר שנעשה בסטנפורד במסגרת חוג למדעי ההתנהגות , הסטודנטים התבקשו להגיע להסכמה על נושא מסוים. לא ניתנה שום הנחייה ושום הוראה , רק % 50 מהסטודנטים בכיתה הצליחו להגיע להסכמה. כאשר הסטודנטים התבקשו להציג את עצמם ולספר משהו אישי אודותיהם , הם הצליחו להגיע להסכמה של % 93, כלומר, שיש מידה של יכולת שכנוע המייצרת קירבה וגורמת לאנשים להסכים אתך.
אז עכשיו כמובן שיהיו כאלה שיאמרו , אני ניחנתי בכל התכונות האלו או אני מכיר מישהו שמחזיק בכל התכונות האלו אך הוא עדיין אינו נחשב מצליחן. (יש אדם שמאוד מקובל מבחינה חברתית והוא מוקף בחברים אך אין לו הכנסה חודשית שיכולה לפרנס אותו בכבוד…האם הוא מצליחן ?)
מכאן שעלינו להגדיר מהי הצלחה ומי נחשב מצליחן ? האם זה רק מהיבט כלכלי/ חומרי או שמא אנו מדברים גם על הצלחה זוגית , משפחתית (הורית ) חברתית ,מקצועית ואישית ?
האם אנחנו מודדים ושופטים אדם רק כשהצליח להגיע למעמד כלכלי מסוים או שמא הצלחה הינה גם שיפור בתנאים של החיים של כל אדם ביחס לעצמו ? רבים מהאנשים נוהגים לנפנף בבית חדש , דגם חדש של מכונית , הלהיט האחרון של האייפון וכל הטכנולוגיה האפשרית והם בעצם הופכים לשבויים ולעבדים של אותם אמצעים חומרניים – האם העובדה שאני לא מחזיקה באותו צעצוע טכנולוגי חדיש הופכת אותי לפחות טובה , פחות מוערכת , פחות שווה ?
כמה מהאמנים ואנשי הרוח המפורסמים ביותר חיו חיי עוני והיו חסרי כל אך עדיין היו מוכשרים ואהודים על ידי ציבור ענק . אתה לא מוגדר על ידי המעמד שלך , אתה לא מזוהה על פי המכונית או הבגדים שלך ואתה לא מאופיין על פי כמות הכסף שבארנק שלך . אתה הוא סך כל התכונות , התנהגויות , מעשים , קשרים , תוצאות , עשיות , הישגים , ניסיון , זיכרונות ,רקע היסטורי גנטי ואחרים.
במילים אחרות , אתה הוא סך כל המטען האנושי וכל היכולות שלך וכל מה שהצלחת להשיג שאינו נמדד בממדים חומרניים ועליהם אתה יכול להרגיש גאה ומכובד.
ואם זה כך אזי שלא קיים מפתח שהוא MASTER ויכול לפתוח את כל המנעולים כולם. אין “מנעולן” ואין “לוכד מנעולים” אחיד שיכול לפרוץ ולהתוות לכולנו את אותה דרך.
אחרי שקראתי את אחת הכתבות על אותה אישה שחקנית שנשואה לאיש עסקים אמיד , שקלתי שוב את תחושותיי ודעותיי.אז היא מגשימה את עצמה ,חייה חיה עושר ונוחות אפילו תיאטרון פרטי קנה לה , אבל האם היא נחשבת מצליחה ? האם העובדה שהיא איבדה אבא ממחלה קטלנית וגם אח בהפרש של בערך שנה מוסיף או גורע מן העניין ?האם באמת הייאוש נעשה יותר נוח כדברי השיר המפורסם של חווה אלברשטייו ? האם העושר והנוחות מקלים על הצער, האובדן והכאב הפרטי ? האם העובדה שלא איבדה תקווה והמשיכה עם הרעיון שלה לסידרה בכל הכח והאומץ ופנתה עם זה לערוצי הטלוויזה ולא איבדה תקווה מלממש את חזונה ?
סנדל עם מנעול
הייתה זו הלן קלר שסברה כי הדרך להצלחה היא רק דרך אופטימיות ותקווה , ראיית הטוב שבכל אדם ,נתינת אמון והיכולת לסחוף אנשים אחריך.זה אולי ההבדל בין מי שנגרר אחרי אנשים לבין מי שמוביל ומנהיג.
מאיה אנג’לו , המשוררת והסופרת האפרו – אמריקאית עטורת השבחים היטיבה להגדיר מהי הצלחה ובכך לקשור כתרים לטוב הלב של האדם , הנדיבות והושטת היד לעזרה.
היא טבעה את האימרה : “היה אתה הקשת הצבעונית בעננו של אדם אחר. (BE THE RAINBOW IN SOMEONE’S CLOUD).ואולי זה בעצם אומר את הכול….איך אתה רואה את עצמך ואיך אתה מרגיש מבפנים יחסית לעצמך לפני שנים ,לא בהשוואה לאחרים…

עוד מהבלוג של Yifat Ben Arie

Thumbnail

מי צריך 50 גוונים של...כשיש מפגש כזה של נשים?

אומרים שגיל 50 זה ה -40 החדש , אבל בגיל 40 את בשיאך ובגדולתך אז זה לא ממש מרגיש לי דומה... הגוף כבר קצת בוגד ואת מוצאת את עצמך מתנשמת בכבדות יותר ויותר... הגוזלים הקטנים כבר פרשו כנף תלותית אחת מהקן ואת מבחינה שהזמן שלך איתם...

תגובות

פורסם לפני 5 years
Thumbnail

"הסיוט בחדר מיון" -מונולוג חושפני!!!

"תקראו מייד לסניטר ותושיבו את החולה בכיסא גלגלים , אין לטלטלה ואין להוליכה , נא לקבוע לה תור דחוף לצילום CT , צילום ריאות , רנטגן כליות , ייעוץ נפרולוגי , מיפוי לב ובדיקת מאמץ"... מה קורה פה ? הם מדברים עלי ? אלי ?אני מנסה לצבוט...

תגובות

פורסם לפני 9 years

"מגששת" בכתיבה -פנטזיה או מציאות ?

אני  מוצאת את עצמי מגיבה לכל מיני פוסטים ומאמרים באתרים שונים ואומרת לעצמי : אם יש לי כל כך הרבה מה להגיד , מדוע לא לפתוח בלוג משלי ? אבל איך אדע שיש מישהו בצד השני שקורא אותו והרי לא אפלוש למחשביהם של הקוראות הנאמנות של...