הבלוג של פינת התרבות של ליבר

lieber555

לכל חובבי הסרטים, ההצגות והספרים - זה הבלוג בשבילכם :-)

עדכונים:

פוסטים: 26

החל מנובמבר 2018

“בת כפר שאינה יולדת ילדים אין בה תועלת, היא כמו צרור של קוצים..” נאמר במחזה “ירמה” ומשפט זה שנכתב על ידי לורקה בשנות השלושים עדין רלוונטי ומעלה זאת לדיון ציבורי. גם כיום, אישה שנשואה פרק זמן מסוים ואינה הרה חשופה לשאלות החטטניות של הסובבים אותה, התוהים מדוע אינה בהריון. אנו חיים בעידן מודרני ופמיניסטי, בו הנשים קרייריסטיות ועומדת בפניהן האפשרות לבחור אם ללדת או לא. אך הנשים עדין מוגדרת ונשפטות בעיקר על סמך היותן אימהות ומי שלא, ההסתכלות עליה בחברה היא כשונה וחריגה.

 המחזה הקלאסי “ירמה” (שם הנגזר מ”ירמו” ומשמעותו אדמה שוממה, שאינה מצמיחה דבר), לוקח אותנו לאזור כפרי בספרד בו גרים הזוג ירמה וחואן. בנקודת הזמן בה אנו פוגשים אותם, הם לאחר 24 חודשי נישואין שלא הביאו להם את הפרי הנשגב, ילד. במהלך העלילה אנו מבינים כי ירמה וחואן חיים חיי נישואים לא מאושרים וללא אהבה וירמה בכלל חולמת על בחור בשם ויקטור. למרות זאת, היא אינה פוגעת בכבודו של בעלה ואינה בוגדת בו. ירמה מתאווה לילד, זו משימת חייה והדבר היחיד שמעסיק את מוחה במהלך היום והליל. בשביל מטרה זו היא תעשה הכול. הרצון העז לילד משבש עליה את דעתה – היא מתחילה להזות, היא מתענה ומתייסרת עד נקודת האל חזור.

כותב המחזה, פדריקו גארסיה לורקה הוא מחזאי ספרדי שנרצח על ידי חיילים פשיסטים במהלך מלחמת האזרחים הספרדית, בשל דעותיו הקומוניסטיות ובשל העדפתו המינית לגברים. מחזותיו הכילו תוכן ביקורתי נגד השלטון והתנגשות בין החוקים לרגשות. בזמן שחי, מחזותיו נאסרו לקריאה אך כיום לורקה נחשב למחזאי מוערך מאוד. והמחזה “ירמה” הוא אחד ממחזותיו האחרונים (האחרון היה “בית ברנרדה אלבה”) והיותר מוכרים ומוערכים.

צילום: יוסי צבקר
צילום: יוסי צבקר

אני מודה שזו הפעם השנייה שאני פוקדת את תאטרון תמונע (הפעם הראשונה הייתה לפני למעלה מעשור). אבל האולם הקטן יחד עם כמות קהל קטנה יצרו רמת אינטימיות מיוחדת, שעזרה להפיח במחזה רוח חיים. מחזה זה הוא ללא ספק מאתגר ודורש התעמקות בטקסט הלא פשוט. לכן, ראשית, עליי לציין את שמעון בוזגלו שעשה עבודה מצוינת במלאכת התרגום והנגיש אותו לקהל הרחב. שנית, לורקה הגדיר את המחזה “ירמה” כפואמה טראגית כדי להדגיש את היסוד הלירי במחזה מחד גיסא, ומאידך גיסא, כדי להדגיש כי מדובר בטרגדיה שתמונת העולם העולה בה אינה קלאסית אלא בעלת עיצוב ומשמעות מיוחדת. ושני אלמנטים אלו באו לידי ביטוי בהצגה באמצעות עבודת בימוי רגישה שעשה אלירן כספי. הוא הצליח ליצור הצגה קולחת, מקורית וחזקה. החלטתו ללהק אישה לתפקיד ויקטור, אהוב נעוריה של ירמה אינה מובנת מאליה ומעלה מחשבות. האינטרפרטציה שלי לליהוק הייתה נטייתו המינית של לורקה והסבל החברתי שסבל בשל כך, אשר באים לידי ביטוי במחזה. בנוסף, החלטתו של כספי יחד עם התפאורנית, דינה קונסון לעשות שימוש בתפאורה מינימליסטית ולעצב במה די ריקה, תרמה לרמת הניכור והעוני שהמחזה מנסה להעביר. יחד עם התזמון המדויק של התאורה (נדב ברנע), כשברקע המוסיקה המקורית של נדב ברנע יצרו יחדיו אוירה שתאמה את הלך הרוח של ירמה והוסיפו נדבך אינטימי להצגה.

 עם זאת, ניתן היה להמחיש את הסצנה בה ירמה נזכרת בריקוד הראשון שלה עם ויקטור, אהוב נעוריה באמצעות ריקוד עם מוזיקת רקע של ריקוד. באופן זה הסצנה הייתה אף יותר מוחשית ומרגשת. אוסיף כי אהבתי את בחירת התלבושות של דינה קונסון. צבעי השמלות של הנשים העידו על פוריותן. ירמה בשמלה צהובה שמדומה לעלה קמל וזקן. לעומתה, חברתה ההרה בשמלה ירוקה שמדומה לעלה צעיר ורענן. מכיוון שהעלילה מתרחשת בכפר, השימוש בצבעים מהטבע כמטאפורה לפוריותן היתה מעניינת.

כמובן שמהותה של ההצגה הייתה המשחק ופה התגלה אנסמבל שחקנים מצוין והדינאמיקה ביניהם הייתה נהדרת ומתוזמנת כראוי. בלטו דניאל גרטמן שהביאה לצופים אנקדוטה קומית כשגילמה את הזקנה בהצגה ודניאל זהבי שהחואן שגילם היה נחוש ומלא עצמה. אך גולת הכותרת היא השחקנית הראשית, מורן רוזנבלט (שזכתה על תפקידה בהצגה בפרס קיפוד הזהב) שהצליחה להחזיק על כתפיה הצנומות את ההצגה. רוזנבלט בתפקיד מאתגר ולא פשוט לגילום הצליחה להביא ירמה תמימה ונאמנה שמתפכחת ועוברת שינוי עצמתי ומטלטל על הבמה. רוזנבלט נכנסה באופן טבעי לדמותה של ירמה, הייתה מרגשת ומלאת עצמה – אחד מתפקידיה הטובים אם לא הטוב ביותר.

צולם על ידי יוסי צבקר
צולם על ידי יוסי צבקר

עוד מהבלוג של פינת התרבות של ליבר

שלום עולם!

ברוכים הבאים לבלוג החדש שלי!...

תגובות

פורסם לפני 1 year
תצוגה מקדימה

שבתרבות בחורף

    שבת בבוקר יום יפה, אבל כשיורד גשם זה קצת יותר קשה. במיוחד להורים לילדים קטנים, שרוצים למצוא לילדים תעסוקה ולא ניתן ללכת למגרשי משחקים או לגינות. בשבתות כאלה אנחנו לוקחים את הילדים לבילוי בג'ימבורי, בתאטרון או...

תגובות

פורסם לפני 1 year
תצוגה מקדימה

לכל חובבי הדינוזאורים - קבלו ביקור במוזיאון הדינוזאורים

ברוכים הבאים למוזיאון הדינוזאורים – הספר "מוזיאון הדינוזאורים"  בהוצאת שוקן ספרים רוצים לצאת למסע שלא חוויתם אף פעם ? הספר "מוזיאון הדינוזאורים" ייקח אתכם להרפתקה חובקת עולם, מיליוני שנים בחזרה אל העבר ותוכלו לגלות את...

תגובות

פורסם לפני 10 months

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה