הבלוג של ספריית כבר תבור

ד"ש מלילך הספרנית

בואו להכיר את הספרייה הכי יפה בארץ (אולי אני קצת משוחדת). את העשייה, את הצוות ואת האהבה למילה הכתובה ולקהילה שלנו.

עדכונים:

פוסטים: 129

החל ממרץ 2017

מעכשיו יש גם לנו פנטזיה ישראלית נפלאה לחובבי הז’אנר ולא רק, שחובה להכיר: גלנדיליה/עמית בר נתן

24/12/2018

 גלנדיליה/עמית בר נתן. הוצאת ספרי ניב , 2018

הגיע הזמן לצאת מהארון! אני מכורה לספרי פנטזיה וספרי פנטזיה לנוער עוד יותר. הארי פוטר, ארץ האגדות, המעון לילדים משונים של מיס פיגרין, בני הנפילים, בני לוריאן קראתי את כולם בשקיקה. לכן, כשעיניי נחו על “גלנדיליה” לא יכולתי לעמוד בפיתוי וכך קרה שבוקר פנוי לסידורים וניקיונות נהפך להיות יום רביצה על הספה עם קנקן תה צמחים וספר.

בכריכה האחרית מסופר כי הסופר הצעיר עמית בר נתן החל לחלום על הספר עוד כשהיה בן 11 ובמשך שנים הספר רקם עור וגידים עד שבגיל 22 הוא הוציא לאור את ספר הביכורים שלו. לי רק נשאר לקוות כי זהו ספר ראשון מיני רבים.

גם בתחום הפנטזיה יש רבדים ושונות. במקרה הזה מדובר על אחד הז’אנרים האהובים עלי, אני קוראת לזה התחום ה”אפור”. סיפור המתקיים בעולם שלנו אבל מהר מאוד אנו מגלים שיש בעולם שלנו הרבה יותר ממה שאנחנו רואים ומכירים. מודה שבהתחלה קצת חששתי, בעמודים הראשונים של הספר יש מפה (שזה תמיד טוב) וסוג של אילן יוחסין המתאר את הקשרים בין הדמויות בספר. זה השלב בו קצת נבהלתי מכמות המידע וקצת חששתי אבל זה בהחלט היה יעיל ובשימוש בהמשך הקריאה ובעיקר כאשר קראתי חצי ספר בבוקר ולקח לי עוד שבועיים להמשיך לקרוא וקצת שכחתי מי זה מי, אז נעזרתי בתרשים המאוד נוח. והנה ההמלצה השנייה שלי (אחרי “ספר חובה לחובבי הז’אנר ולא רק”) פנו לספר הזה את הזמן שלו, הוא גדוש בדמויות, הוא דינמי וסוחף ובכל רגע קורה בו משהו ולכן עדיף לקרוא ברצף באותו היום או בכמה ימים רצופים. אחרת כבר מתחילים קצת להתבלבל. 

 אז איפה הקסם? גילי בן ה16 מוצא את אמא שלו בשער בית הספר כשהיא לחוצה ובידה שני כרטיסי טיסה לארצות הברית לפגוש את הסבא והסבתא שאף פעם לא פגש. די מהר הוא מוצא את עצמו במסע אל ממלכה רחוקה וקסומה נישא ספינת נץ הזהב, מוקף בגובלינים, בגמדים, באלפים ובעוד שלל יצורים קסומים, הטוענים כי הוא המושיע שלהם והחיים שלהם תלויים בו. בספר הזה יש הכל! אהבת נעורים, חובות משפחתיות, גבורה, פחד, בגידה, מלחמה, שלום, משפחה ומעל הכל הניסיון לעשות את הדבר הנכון.  בנקודה זו כל מה שאוסיף יחשב כ”ספויילר” אז זה השלב לעצור. 

 הקריאה זורמת, התיאורים מקסימים יותר מפעם אחת הרגשתי כאילו אני נמצאת ברחובות ממלכת גלנדיליה, מסתתרת במנהרות הגובלינים ועפה על גבו של נץ הזהב. באמת ההמלצה שלי היא לא לקטוע את הקריאה כי אחר כך קצת קשה לעקוב כי יש שפע של דמויות ושמות.

היתרון והחיסרון בספר הזה, בניגוד לאחרים בז’אנר. היתרון – העובדה כי הוא עם סוף סגור, לא נשארים במתח ולא מרגיש שאמור להיות ספר המשך. למה חיסרון?  כי אני ממש מקווה שזה לא נכון, אשמח מידי פעם לחזור לגילי ולאנשי גלנדיליה הקסומים לעוד הרפתקאות ובהחלט אשמח לעוד ספרים מהכותב המוכשר הזה, שוב הוא רק בן 22!.

זמין בחנויות, באפליקציות ועל המדף אצלנו בספרייה (האמת הוא כנראה בהשאלה, חובבי הפנטזיה התנפלו עליו)

עוד מהבלוג של ספריית כבר תבור

שלום עולם!

ברוכים הבאים לבלוג החדש שלי!...

תגובות

פורסם לפני 3 years
תצוגה מקדימה

ספרי עיון חדשים בספרייה שכדאי להכיר

המאה העשרים – הכרוניקה/עופר ריחני, הצוצאת עופר, 2019 ספר חדש לעופר ריחני  והפעם סקירה מסודרת של אירועים משמעותיים במאה ה20 מסודר בצורה כרונולוגית, שנה אחר שנה וחודש אחר חודש. סידור זה מאפשר קריאה קלה יותר כך שאפשר כל פעם...

תגובות

פורסם לפני 2 months
תצוגה מקדימה

עוד סיכוי לאהבה – קסם של ספר

ערב שבת, הילדים ישנים, המטבח מסודר, בן הזוג בחו"ל ועכשיו מגיעה הדילמה האמיתית. להדליק את המחשב ולמצוא איזה משהו בנטפליקס או להדליק את הטבלאט ולחפש משהו לקרוא? הפור נפל על הטאבלט. פתחתי את אפליקציית עברית ושם חיכה לי ריבוע...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה