הבלוג של ספריית כבר תבור

ד"ש מלילך הספרנית

בואו להכיר את הספרייה הכי יפה בארץ (אולי אני קצת משוחדת). את העשייה, את הצוות ואת האהבה למילה הכתובה ולקהילה שלנו.

עדכונים:

פוסטים: 83

החל ממרץ 2017

רומן עוצמתי על חברות, התבגרות, אהבה ובגידה. הוצאת כנרת זמונה ביתן, מאי 2017, שפת מקור: איטלקית, 348 ע’

24/07/2017

כך על פני האדמה/דווידה אניה

הוצאת כנרת זמונה ביתן, מאי 2017, שפת מקור: איטלקית, 348 ע’

חלק מתפקידי כמנהלת ספרייה הוא להמליץ על ספרים. זו זכות גדולה כאשר אדם ניגש אלי ומבקש את המלצתי, לרוב זה אומר שהוא סומך על שיקול הדעת שלי, על ההכרות שלי עם הספרים בספרייה ולא פחות חשוב על ההכרות שלי עם הקורא עצמו.  תמיד אני מתחילה בשאלה מה מתאים לך כרגע? איזה הלך רוח. כי יש ספרי מתח, יש ספרי עיון, יש ספרי רומנטיקה ויש עוד קטגוריות שיצרתי לעצמי לדוגמה ז’אנר “ספרי שבת בבוקר בכיף על הספה” או ז’אנר הספרים ש”בוחשים לנו בבטן” או אלא “שנשארים איתנו והולכים איתנו לאורך תקופה”.   את הספר הזה היה לי קשה להגדיר. זה ספר שזזים איתו על הספה בחוסר מנוחה, לא קל לקריאה, התיאורים, השפה, בשבילי לעיתים היה אלים מידי, אבל ככה זה כשמתעסקים באגרוף כנראה, זה עולם אלים מלכתחילה. לעיתים מעביר תחושה של אי נוחות, שם בבטן משהו שזז שנע, המעבירים החדים בין הדמויות, בין תקופות היסטורית השאירו לפעמים תחושה של בלבול.

התמונה בכריכה שואבת אותך פנימה.  המבט האבוד בעיניו הצלולות של הילד גורמות לי לרצוף לפתוח את זרועותי לחבק אותו חוזק ללחוש לו באוזן שהכל יהיה בסדר. רואים בעיניים שלו כי חיים ללא קלים עוברים עליו כפי שמתואר בכריכה האחורית: “דאווידו בן התשע עולה לזירת האִגרוּף לראשונה בחייו. הוא גדל בלי אביו, איל פָּלאדינו, מתאגרף מהולל שמת זמן קצר לפני שהוא בא לעולם. בפאלרמו המטונפת והאלימה, תחת חסותם של הדוד הענק אומברטינו והסב המסתורי רוזאריו, הוא מגולל בפנינו חמישים שנות היסטוריה – מהפצצות שנפלו במלחמת העולם השנייה ועד למאפְיה הסיציליאנית בעיר ב־1992 — לצד שלל דמויות בלתי נשכחות: חברו למשחק ג’רוזו, המורה לאִגרוּף פרנקו, הקצין ד’ארפָּה, הסבתא החכמה פּרובידֶנצה, נינה בעלת ‘פֶּה־התות’ ועוד רבים אחרים.
סיפורי חייהם נשזרים אלה באלה ומשרטטים בחינניות ובאכזריות את דיוקנם של משפחה, של עיר ושל עולם ששרוי בקרב בלתי פוסק”.

כאמא לילדים צעירים היה לי קשה לקרוא על מציאות החיים הזו, של ילד שגדל בצל הפחד מהמאפייה האיטלקית, לקרוא כיצד חבורה של ילדים צעירים, כבר בגיל 9, מבינים שהחזק שורד ושאם מכונית עם חלונות כהים נוסעת ברחוב לאט זה סימן שהולך להיות צרות וכדי לברוח מהר ,בספר הזה לא תמצאו חלומות ילדות תמימים. לחובבי היסטוריה כמוני יש כאן בספר התייחסות למלחמת העולם השנייה מהזווית האיטלקית, החיים באיטליה קשים, אלימים מדינה שחוותה תקופות חיים לא קלים.

ההמלצה העיקרית שלי כשקוראים את הספר הזה היא בעיקר לפנות את הזמן, אומנם פחות מ400 עמודים, אצלי זה אומר ספר של שלוש-ארבע שעות וסיימנו. אך הוא לקח לי יותר משבועיים. מאחר והוא מלא בפרטים ובדמויות והמון קפיצות בזמן לאורך כל הספר, חשוב לקרוא אותו ברצף כמה שאפשר. אחרת קצת קשה לזכור ולעקוב על מה היה ובאיזה תקופה היסטורית נמצאים. המעברים הם חדים, מגיעים ללא התראה, אין כותרות שמסדרות את הקריאה, שעוזרות להבין האם עכשיו אנחנו עם דאווידו והמנטור שלו או שעכשיו אנחנו בכלל במלחמה עם סבא רוזאריו השתקן. בהחלט ספר שאי אפשר להתעלם ממנו.

עוד מהבלוג של ספריית כבר תבור

תצוגה מקדימה

לדבר עם ילדים על רגשות ומשמעות האדם - הספרים שיעזרו לנו להתחיל

שלושה ספרים, כל אחד שונה ומיוחד בדרכו שנועדו לאפשר לנו ההורים לפתוח בשיחה עם ילדנו על מהן רגשות, מהי ההשפעה שלנו ושלהם על העולם וגם קצת בכלל על המשמעות של החיים. מה שבטוח, זה לא ספר שקוראים לפני השינה, נשיקה וחיבוק ולמיטה....

שלום עולם!

ברוכים הבאים לבלוג החדש שלי!...

תגובות

פורסם לפני 2 years
תצוגה מקדימה

בתו של סוחר המשי - טיול בווייטנאם של פעם

בתו של סוחר המשי/דיינה ג'פריס, הוצאת ידיעות אחרונות,  373 עמודים, 2018 כבר כתבתי כאן לא פעם על מחסום  "הספר השני", כשיוצא ספר ראשון בעברית ואני אוהבת אותו מאוד, במקרה הזה את "אשתו של מגדל התה" ואז חודשים ספרים אחר כך יוצא ספר...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה