הבלוג של ספריית כבר תבור

ד"ש מלילך הספרנית

בואו להכיר את הספרייה הכי יפה בארץ (אולי אני קצת משוחדת). את העשייה, את הצוות ואת האהבה למילה הכתובה ולקהילה שלנו.

עדכונים:

פוסטים: 146

החל ממרץ 2017

הספר מתרחש בתקופה שכמעט ולא כותבים עליה, אירופה בשנה שלאחר המלחמה, ליתר דיוק העלילה מתרחשת בארבעת הימים האחרונים של אותה השנה.

27/01/2020

אני מנסה לחשוב איך לנסח את התחושה שהספר הזה מעורר בי, המילה העיקרית שעולה לי היא “מטריד” והשנייה “עצב”. זה ספר שלא קורה בו הרבה, כמעט כלום וזה מה שעצוב בו כל כך, הוא מתרחש בתקופה שכמעט ולא כותבים עליה, אירופה בשנה שלאחר המלחמה, ליתר דיוק העלילה מתרחשת בארבעת הימים האחרונים של אותה השנה.

גיבור הספר, פריץ, מעביר את ימיו בלחפש מה לעשות עם עצמו ולהתעצבן/להתעצב מכך שהימים עוברים והם ללא תכלית. האנשים סביבו, כל אחד בדרכו מנסה להתאושש מהמלחמה ולהמשיך הלאה, והוא תקוע בקיום חסר משמעות וקיום והוא לא היחיד. את הלילות הוא מעביר בשינה טרופה מלאי סיוטים מהמלחמה.

יחד עם זאת ש”כלום” לא קורה בו  מצאתי את עצמי כמה פעמים רוצה לצעוק על פריץ הצעיר, העולם כולו פתוח לפניך! חוויתם מלחמה, אובדן – תעשה משהו עם חייך, ולמרות התסכול הגדול שאני חשה פשוט אי אפשר להפסיק את הקריאה בספר. אחרית הדבר שנכתבה על ידי רן כהן (מתרגם הספר מהולנדית) שופכת אור על הסיפור והסופר ואין לדלג עליה בתום הקריאה לדעתי.

התקציר:

היום הזה לא יהיה אבוד ומבוזבז כקודמיו, מחליט בנחישות פריץ פן־אכטרס הצעיר כשהוא מתעורר באחד הבקרים בחדרו בבית הוריו. הוא משתוקק לתת משמעות לחייו: עבודתו כפקיד היא רק תחנה בדרך אל הקריירה הדגולה שעוד נכונה לו, וגם פרוזדור אל שעות הערב, זמן החיים האמיתיים, המרגשים ועתירי ההרפתקות. אבל מהי אותה משמעות? היכן היא מסתתרת, בין חייהם המובסים של הוריו ובין השיחות התפלות והגדושות הומור שחור עם קומץ חבריו? האם יצליח פריץ להתעלות על הנירוטיות, על החרדות ועל ביעותי הלילה ולמצוא את ההבטחה הגדולה שהחיים מבטיחים לאיש צעיר? שעות הערב מתעד יום אחר יום, שעה אחר שעה את החיפוש, את הייאוש, ולבסוף, למרבה הפלא, גם את ההשלמה.

 שעות הערב (1947) מתרחש באמסטרדם בעשרת הימים האחרונים של שנת 1946, השנה השלמה הראשונה שלאחר מלחמת העולם השנייה. זהו רומן חידתי ואבסורדי, יחיד במינו, שנחשב פסגת הקלאסיקה ההולנדית שאחרי המלחמה, הרומן ש”כולם חיכו לו”, על הדור שהתבגר במלחמה, שיותר משהוא מדבר על המלחמה הוא שותק עליה, ובכך ממחיש אף יותר את אימתה. “אנדרטה של ההשתקה,” כינה אותו אחד המבקרים. בשנים האחרונות, בעקבות הצלחת תרגומו לאנגלית, הוא תורגם לשפות רבות.

 הספר זמין להשאלה בספרייה ולרכישה בחנויות הספרים, אין לו גרסה דיגיטלית נכון להיום.

 shot_haerev_master (1)

עוד מהבלוג של ספריית כבר תבור

Thumbnail

חדש על מדף העיון בספריה

היה הבוס של עצמך/שרה ברכאת. ספרי ניב, 2020 זה לא ספר קריאה, כך שזה לא משהו שמתמקמים איתו על הספה ונשאבים לעולם אחר לכמה שעות. זה ספר שמורכב מציטטות ממקורות שונים המיועדים לאדם המנסה לעשות שינוי למען הגשמה עצמית מתוך האמונה...

Thumbnail

בואו נשמור על ילדנו – שלושה ספרים כאן לעזור לנו

ספר חדש הגיע לספרייה ועוסק בנושא הכל כך חשוב וזה המוגנות של ילדנו הקטנים. מבחינתי זוהי הזדמנות נפלאה לעלות את הנושא הזה למודעות והדרך הכי טובה לפתוח שיח עם הילדים הצעירים זה דרך הספרים.  גופי הוא שלי/נילי זליקובסקי,...

Thumbnail

ספרי ילדים ונוער מומלצים לחג

גם היום תעלה סקירה   לקריאה לקראת החג וכמתנות נפלאות והפעם ספרי ילדים ונוער.  כל הספרים ניתנים להשאלה בספרייה שלנו רובם זמינים לרכישה בחנויות הספרים  וכמובן זמינים בחנות הדיגיטלית של "עברית".  שומרת הערים האבודות/שנון...

תגובות

פורסם לפני 1 year

תגובות

טופ 20 - בלוגים