הבלוג של לי-את הלר

לא מי את, לי-את.

אז שלום לכולם, אני לי-את (הלר) אני כבר די גדולה, והנה, גם אני כאן, כותבת בבלוג משלי, ומלהגת על דברים שמעניינים, נוגעים, ומזיזים לי. בחיי המקצועיים אני מתפרנסת מתעשיית הקולנוע והטלוויזיה. תחומי עניין, בגדול – תרבות: - ספרים... +עוד

אז שלום לכולם, אני לי-את (הלר) אני כבר די גדולה, והנה, גם אני כאן, כותבת בבלוג משלי, ומלהגת על דברים שמעניינים, נוגעים, ומזיזים לי. בחיי המקצועיים אני מתפרנסת מתעשיית הקולנוע והטלוויזיה. תחומי עניין, בגדול – תרבות: - ספרים – על חוויות הקריאה שלי מן הסתם אכתוב בהמשך. - תיאטרון, אבל טוב (אני בוגרת של החוג לתאטרון של אוניברסיטת ת"א, במגמת בימוי). - קולנוע, אחרת לא יכולתי לעבוד במקצוע המופרע הזה שלי. - אמנות - וכל מה שיבוא לי. בפייסבוק אפשר למצוא אותי: @li-at heller

עדכונים:

פוסטים: 72

עוקבים: 18

החל מנובמבר 2015

סרטו של יוצר הקולנוע המיוחד צ’רלי קאופמן, יוצא היום לאקרנים בארץ – אָנוֹמַלִיסָה, הסתקרנתי והלכתי לראות. אָנוֹמַלְיָה בפירושה המילוני הינה – חֲרִיגוּת, שׁוֹנוּת, זהו מונח המשמש לתיאור חריגה או סטייה מהנורמה, אָנוֹמַלִיסָה מורכבת משתי המילים אָנוֹמַלְיָה ולִיסָה (הדמות הנשית בסיפור, מושא תשוקתו של הגיבור, האישה הכי רגילה והכי לא רגילה שיש). ואכן כשמו מתעסק הסרט בחורג והשונה מהנורמה. בדיכאון שמביאה הנורמאליות.

25/02/2016

אָנוֹמַלִיסָה / Anomalisa   – צ’רלי קאופמן

a13887_a

סרטו של יוצר הקולנוע המיוחד צ’רלי קאופמן, יוצא היום לאקרנים בארץ – אָנוֹמַלִיסָה, הסתקרנתי והלכתי לראות.

קאופמן חתום על מס’ יצירות קולנועיות שדברו אלי, ואל רבים שכמותי  ‘שמש נצחית בראש צלול’, ‘אדפטיישן’ ו‘להיות ג’ון מלקוביץ’ המפורסם ביותר שלו.

בסרטו להיות ג’ון מלקוביץ העניק קאופמן לגיבורו מקצוע קצת חריג – בובנאי.

הפעם הלך צעד נוסף קדימה, ואָנוֹמַלִיסָה, הינו סרט אנימציה ב-Stop Motion , למבוגרים, ומשתמש הפעם בבובות כדמיות המצולמות בסרטו החדש שיצר יחד עם דיוק ג’ונסון.

 צ׳רלי קאופמן (מימין) ודיוק ג׳ונסון על הסט של ״אנומליסה״

צ׳רלי קאופמן (מימין) ודיוק ג׳ונסון על הסט של ״אנומליסה״

***

זהו סרט שהוא מעיין יומן גרפי, כמו סוג של ספר שהפך להיות פופולארי בעולם הספרות של ימינו.

אָנוֹמַלְיָה בפירושה המילוני הינה – חֲרִיגוּת, שׁוֹנוּת, זהו מונח המשמש לתיאור חריגה או סטייה מהנורמה, אָנוֹמַלִיסָה מורכבת משתי המילים אָנוֹמַלְיָה ולִיסָה (הדמות הנשית בסיפור, מושא תשוקתו של הגיבור, האישה הכי רגילה והכי לא רגילה שיש).

ואכן כשמו מתעסק הסרט בחורג והשונה מהנורמה. בדיכאון שמביאה הנורמאליות.

מייקל סטון (בדיבובו של דיוויד תיוליס), גיבור הסרט, כתב ספר הדרכה בנושא שירות לקוחות, נוסע לכנס בוא ינאם ויספר לקולגות מרחבי ארה”ב על הנושא בו הוא מתמחה, אבל אותו גיבור אפרורי ומשועמם, שאמור להיות מנטור (Mentor) לתקשורת בין אישית, מתקשה בעצמו לתקשר עם אחרים.

וכמנהגם של סיפורים שמראים תקיעות של אדם, דבר מה יקרה אל דרכו ויעורר אותו, הפעם זו פגישה עם אישה – ליסה (בדיבובה של ג’ניפר ג’ייסון לי), האישה הלא מתבקשת, הפחות יפה, הפחות חכמה, אבל זו שמצליחה לעורר אותו ולהזיז לרגע משהו בעולמו הרדום, זו שתגרום לו את הקסם שבהתאהבות.

 anomal-640x250

מייקל מנסה לברוח מבנאליות ומשגרה. הכל סביבו נראים ונשמעים אותו הדבר (הברקה בימואית / ליהוקית, נפלאה.) כל הדמויות האחרות בסרט להוציא מייקל וליסה מדובבות ע”י אותו קול/אדם – טום נובן),

ואם נחזור שוב לסרטו המפורסם של קאופמן ‘להיות ג’ון מלקוביץ’, נוכל לראות שיש כאן חזרה ואף הרחבה רעיונית של הסצנה המפורסמת מהסרט בה כולם מלקוביץ.

 anomalisa22 4133973831

שיחות חולין, כדוגמת השיחה עם נהג המונית שמסיע את גיבורנו משדה התעופה למלון בו יגור, הינה דוגמא לשיחת סרק שלא מובילה לכלום, משפט אחרי משפט של כלום ושום דבר.

בית מלון בו שוכן הגיבור מייצג חיקוי של כל בתי המלון שמנסים לעורר תחושה של בית, חיקוי עלוב לבית שיוצר דווקא הזרה וריחוק. בתוך אוסף של מסדרונות ודלתות זהות שמשכפלות את עצמן בהכל אותו דבר וכלום.

הסיפור “הבנאלי” הפעם הוא על אדם שמפחד מהבנליות, אבל חיי אותה עד תום. קריירה מכובדת ומוערכת, אישה ולילד מוצלחים ואוהבים הממתינים בבית בחיי שגרה. והתאהבות חדשה שמעוררת את הגיבור, כשליסה, שנראית נורמאלי לחלוטין, ושמעידה על עצמה כלא יפה ואפילו שמנמנה וכעורה ביחס לחברת אמילי איתה היא חולקת את המסע לכנס בו נפגשים בגיבורים, אבל בעיניו של מייקל סטון היא אחרת, מיוחדת שונה מושכת ויפה.

anomalisa2 (1)

וכאן נשאלת השאלה

מה הופך אדם אחד מיוחד ושונה בעיני אדם אחר, לעומת מה שכל הסביבה האחרת חושבת? מה מושך אותנו באדם האחר?

אבל הקסם, כמו בכל מערכת אהבים, עובר שלב, ובין לילה כמו שנולד כך גם פג.

 לרגע אנחנו מאמינים בקסם האהבה ובכוחה להעלים את הבנאליות, את השגרה, אבל כמו בקסם, כשהוא פג הכל ישוב לקדמותו ויחזור להיות מוכר מנוכר זר ובנאלי.

ונשאלת השאלה הנוספת האם בעצם הרצון והיכולת להתאהב, ולו לרגע קט, ניתנת היכולת להתקיים בעולמנו השגרתי והבנאלי?

***

אחד הרגעים הקסומים בסרט, הינו כאשר מייקל שומע את ליסה שרה לו את שירה של סינדי לאופר –  Girls just wanna had fun, וקולה מעורר בו התרגשות עד דמעות

embedded by Embedded Video

***

הסרט כאמור נעשה בעזרת בובות באנימציה ב Stop Motion, ובכך יכלו היוצרים לייצר ושלכפל את כל הדמיות האחרות בסרט כזהות הן בחיצוניות והן בקולן.

הבובות נראות אנושיות וחיות מצד אחד, ומאוד בובתיות מצד שני.

Anomalisa-2-620x413 1945_k2bw

הדבר שלי היה מוזר, ואף הפריע,היה שקווי הבעות הפנים המצוירות לא נוקו מהפריימים המצולמים ולעיתים לא ברור האם הדמיות מרכיבות משקפיים או לאו. אני מניחה שבחירה זו נעשתה ממניעים כלכליים.

בלא ספק הושקע בסרט זה מחשבה מאחורי כל בחירה, הן תסריטאית, הן אנימטורית והן בימואית, וכל פריים או סאונד באים לומר משהו והולכים עם זאת כל הדרך עד הסוף.

1220ANOMALISA2-master495 tumblr_o07qsoVbu51qdiz23o1_500

*** שלובים בו רגעים קטנים של צחוק יחד עם רגעים של עצב תהומי ומסר על כובד החיים והבנאליות של הכלום שהם מיצגים.

למרות השימוש באנימציה ניצבת בפנינו מראה המציגה את האנושיות על כל מרכיביה ונוצרת חוויה אנושית וכואבת. זהו לא עוד סרט אנימציה קלאסי נעים ומשעשע. משהו מעיק נשקף מכל פריים וסאונד המוצבים לנגד עיניי הצופה. או כמו שאמר זאת שייקספיר בקולו של המלט שלו: “משהו רקוב בממלכת דנמרק” משהו רקוב בחיינו הבנאליים.

ועם הבנאליות המתבקשת, בשורה התחתונה אומר שזה לא סרט שמתאים לכל אחד, זו יצירה עם מסר עמוק אבל אינה מיועדת לכל, אלא למטיבי לכת בלבד.

אין זה סרט לצפייה “על הדרך” בביקור בקניון, ויש לפנות לו זמן מעבר לשעה וחצי שנדרשות לצפייה בו.

סרט שמתחיל כמבטיח ומסקרן אבל בסופו פשטני ובנאלי.

ועוד דבר, תישארו לכותרות הסיום, הן מוצגות על רקע השיר

None Of Them Are You, והוא מסכם את כל מה שרצו היוצרים להביע בסרט זה.

אָנוֹמַלְיָה

 שחקנים: דיוויד ת’יליוס, ג’ניפר ג’ייסון לי, טום נובן

במאי: צ’רלי קאופמן, דיוק ג’ונסון  

תסריט: צ’ארלי קאופמן

ז’אנר: דרמה, קומדיה, אנימציה

אורך: 90 דקות

מקום: ארה”ב

שנה: 2015

הגבלת גיל: הותר מגיל 16

טריילר:

embedded by Embedded Video

עוד מהבלוג של לי-את הלר

תצוגה מקדימה

לכל איש יש שם - 'איש ושמו אובה'

'איש ושמו אובה' – פרדריק בקמן בביקור ב'צומת ספרים' , גיליתי שברשימת עשירייה - ספרים ב-29.9 ₪  משתתף במבצע גם 'איש ושמו אובה' של פרדריק בקמן, שזכיתי לקרוא כספר לבן עוד...

תגובות

פורסם לפני 2 years
תצוגה מקדימה

אלנה פרנטה והחברה הגאונה שלה

'החברה הגאונה' – אלנה פרנטה. *********************** איזה ספר מופלא. איזה סיפור מלא קסם, מלא גאונות. איך אפשר בעזרת מילים לכתוב...

תגובות

פורסם לפני 3 years
תצוגה מקדימה

יצאתי לגלוש

יצאתי לגלוש   יש לי חברים גול-שים. גולשים אמתיים אומרים את המילה במילעיל ולא במילרע, זה יותר קול. יותר היפ... הגול-שים הם עם של חתיכים, נראים תמיד בכושר, עם גוף חטוב, וצבע...

תגובות

פורסם לפני 2 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה