הבלוג של לי-את הלר

לא מי את, לי-את.

אז שלום לכולם, אני לי-את (הלר) אני כבר די גדולה, והנה, גם אני כאן, כותבת בבלוג משלי, ומלהגת על דברים שמעניינים, נוגעים, ומזיזים לי. בחיי המקצועיים אני מתפרנסת מתעשיית הקולנוע והטלוויזיה. תחומי עניין, בגדול – תרבות: - ספרים... +עוד

אז שלום לכולם, אני לי-את (הלר) אני כבר די גדולה, והנה, גם אני כאן, כותבת בבלוג משלי, ומלהגת על דברים שמעניינים, נוגעים, ומזיזים לי. בחיי המקצועיים אני מתפרנסת מתעשיית הקולנוע והטלוויזיה. תחומי עניין, בגדול – תרבות: - ספרים – על חוויות הקריאה שלי מן הסתם אכתוב בהמשך. - תיאטרון, אבל טוב (אני בוגרת של החוג לתאטרון של אוניברסיטת ת"א, במגמת בימוי). - קולנוע, אחרת לא יכולתי לעבוד במקצוע המופרע הזה שלי. - אמנות - וכל מה שיבוא לי. בפייסבוק אפשר למצוא אותי: @li-at heller

עדכונים:

פוסטים: 98

החל מנובמבר 2015

מי מאתנו לא חלם על גלימת היעלמות, כזו שביום רע תעטוף אותנו ותעלים אותנו מעין כל? מי לא חלם על מחולל זמן, שיכול לקחת אותנו לאחור בזמן, על מנת לתקן שגיאות וקילקולים שנעשו בדרך? מי לא חלם ללחוש לחשים שיעזרו לנו לעשות דברים?

07/01/2017

הארי_פוטר_והילד_המקולל 

גלימת היעלמות, שתעטוף אותנו ותעלים אותנו מעין כל?  מחולל זמן, שיכול לקחת אותנו לאחור בזמן, לחישת לחשים שיעזרו לנו לעשות דברים?

את כל אלו לימדה אותנו ג’יי קיי רולינג בכל שבעת ספריה על הילד הקוסם, יתום מאב ואם שלומד בבית הספר לקוסמים – הארי פוטר האהוב.

והנה תשע שנים לאחר שסיימה את סדרת הספרים המצליחה שלה, שנים לאחר שההצלחה הזו תורגמה גם לשמונה סרטים מצליחים אפילו יותר, עולתה בלונדון הצגת תיאטרון חדשה הנושאת את השם – ‘הארי פוטר והילד המקולל’, אך הפעם בניגוד לפעמים הקודמות הספר נכתב לאחר ההצגה, ומספר על הארי פוטר המבוגר, 19 שנה אחרי שסיים את בית הספר.

***

אבל לפני הסקירה שלי על הספר, כהרגלי, אתחיל בסיפור אישי:

השנה היא שנת המילניום, עיתוני השבת נרכשו, ושישי אחה”צ זמן טוב לפתוח עיתון ולקורא את הכתבות.

דפדוף ראשוני מוביל אותי לכתבה על ספר חדש שתורגם לעברית לאחר הצלחה מטאורית בעולם – ספרים חדשים במוסף 7 ימים, תמיד מעוררים את סקרנותי, על אחת כמה וכמה אם לא שמעתי עליהם קודם, והכותרת מספרת על סיפור הצלחה מטאורי.

הכתבה מציגה ספר פנטסיה לילדים, ולמרות שכרונולוגית אני כבר לא, סקרנותי גוברת עלי ואני לומדת שהספר הינו על ילד קוסם, כבר התאהבתי, ‘הארי פוטר ואבן החכמים’ נולד בעברית.

מוצאי שבת, רצתי לקניון הקרוב ורכשתי את הספר, ומיד התיישבתי לקרוא. וככה התחיל הרומן הבלתי נגמר ביני ובין הקסם עם אותו ילד קוסם.

מאז, כל שנה שיצא הספר החדש, באנגלית, רצתי לבזבז את כספי ברכישתו וקריאתו, ועת יצא התרגום החדש, רכשתי גם אותו.

מה יש לומר התמכרתי.

כשיצא באנגלית הספר השביעי שהובטח שיהיה האחרון בסדרה ויסגור את הסדרה, לא רכשתיו. באותה העת עבדתי בהפקה תובענית ומתישה, וניחמתי את עצמי שכשיצא הספר בעוד חצי שנה בעברית, אקרא.

אבל כמו שאומרים: “א מענטש טראַכט און גאָט לאַכט” (אָדָם הוֹגֶה רַעְיוֹן וּמִצְטַחֵק עֶלְיוֹן), כשסיימתי את ההפקה, טסתי לי לטיול חלומותיי להודו בידיעה שהמהדורה העברית תצא כאשר אהיה באמצע מסעי. באסה אבל מה לעשות.

והנה, לאל עליון הומור משלו, במהלך קורס יוגה אי שם ברישיקש הקסומה, מצאתי את הכרך באנגלית בתיבת החלפות שהייתה שם. כמובן שלקחתיו ומיד ישבתי לקרוא. ושם בהודו המדהימה נפרדתי כמו כול העולם השבוי בקסמו, מהארי פוטר.

והנה תשע שנים עברו והארי פוטר, כעוף החול, קם ושב לחיי הספרים.

***

אך הפלא ופלא, ‘הארי פוטר והילד המקולל’, הינו לא בדיוק ספר כפי שהיו הספרים הקודמים, הפעם מוגש לנו סיפורו של הארי במתכונת של מחזה לבמה שנכתב אמנם עפ”י סיפור של אותה ג’יי קיי רולינג, אבל המחזה נכתב ע”י ג’ון טיפאני (שגם ביים לתיאטרון פאלס בלונדון) וג’ק ת’ורן.

ואם אפשר לסחוט עוד טיפה את הלימון הזה, הוצאה מהדורה מודפסת של המחזה, בפורמט של ספרי פוטר הקודמים אבל בצורה של מחזה.

לאנשים שלא מורגלים בקריאת מחזות או תסריטים, הרגעים הראשונים של הקריאה יכולים להיות מבלבלים, אבל ברגע שמתרגלים, העלילה סוחפת את הקורא אל תוך הקסם, והסיפור נקרא במהירות.

***

אז מה בעלילה:

הסיפור מתרחש 19 שנה לאחר ש‘הארי פוטר ואוצרות המוות’ מסתיים, הארי כבר בן 37, עובד במשרד הקסמים, הוא נשוי לג’יני ויזלי ואב לשלושה ילדים, ג’יימס, לילי ואלבוס סוורוס פוטר, גיבור הספר החדש.

הסיפור נפתח כשהארי וג’יני פוטר ורון והרמיוני וויזלי שנשואים גם הם, מלויים את ילדיהם אל תחנת קינגס קרוס, רציף תשע ושלושת רבעי בדרכם אל בית הספר לקוסמים – הוגוורטס.

בדרך לביה”ס מתיידד אלבוס סוורוס פוטר עם סקורפיוס מלפוי בנו שלו  דארקו הידוע לשמצה. ילד לא פופולרי בעליל.

באופן מפתיע מתמיין אלבוס לבית סלית’רין ובשלוש השנים הבאות סופג השפלות ועלבונות מתלמידי ביה”ס שרואים בו כבוגד במורשת אביו המפורסם והאהוב.

הרמיוני, המשמשת כעת כשרת הקסמים, נעזרת בחבריה מהעבר על מנת לשים ידה על כל מחוללי הזמן במטרה לאחסן אותם ולעצור את האפשרות לטייל במרחבי הזמן.

כשהמחולל האחרון נמצא, מגיע אל ביתם של הארי וג’יני, איימוס דיגורי, אביו של סדריק הנער שנהרג במקום הארי בתחרות הגביע הקדוש, ומנסה לשכנע את הארי להשתמש במחולל, ולהשיב לחיים את בנו. הארי מסרב, אבל אלבוס ששומע את השיחה משכנע את דלפי דיגורי אחייניתו של איימוס ואת סקורפיוס חברו  הטוב למצוא את מחולל הזמן ולהציל את סדריק.

מכאן תתפתח עלילה מלאת הרפתקאות וקסמים-

מחוללי זמן, גלימות היעלמות ולחישות קסמים ישובו לחולל.

מכרים ותיקים ואהובים, חיים ומתים, מכל הספרים, ישבו ויופיעו.

וכדרכם של הספרים הללו, בסופם, אב ובן שרחוקים האחד מהשני ימצאו בסופו של דבר, לאחר מרחקי זמן וחלל האחד את השני. ואת אהבתם.

embedded by Embedded Video

YouTube Direkt

 טריילר שנערך ע”י מעריץ (שימו לב – צפו מדקה 00:00 ועד דקה 03:25)

***

שבעת הספרים הקודמים של רולינג שוזרים יחדיו סיפור עלילה שלם ונפלא שנסגר בסיומו של הספר השביעי, ואילו הספר השמיני שלמעשה כלל אינו ספר, הינו רימיקס, מעין סיקוול לעולם הקסמים, עוד דרך לסחוט את הקסם הזה עוד קצת, דבר שגורם לאכזבה, כי כגודל הציפייה….

ההרפתקאות המוצגות במחזה לא מתקרבות לאלו שהוצגו בספרים הקודמים, אבל יחד עם זאת הן מעלות שוב את הקסם בעולמו  המוכר של הארי פוטר.

בחלק מהמקרים סיטואציות שלמות משוחזרות שוב ומחדשות את הנוסטלגיה, אבל דמות הרוע, הפעם, במחזה, לא מגיעה לעוצמתו של אדון האופל שאין להזכיר את שמו.

הבחירה להוציא את הסיפור כפי שנכתב כמחזה ולא ספר, אולי מבורכת.

אמנם יש כאן ניסיון לסחוט מחדש את ההצלחה ולרכב על גב הזיכרון הענוג והכמיהה של המעריצים, אבל יש בפורמט הזה גם אפשרות לקבל את הדבר בקלות יותר, מעין תוספת קלילה לעלילה של פוטר שמעלה זיכרונות קסומים.

מומלץ לאוהבי פוטר שיבואו עם פחות ציפייה לקריאה הזו. ואז מובטחת הנאה.

הארי פוטר והילד המקולל

מאת: ג’יי קיי רולינג, ג’ון טיפאני וג’ק ת’ורן

תרגום לעברית: גילי בר-הלל סמו

הוצאה: ספרי עליית הגג, ידיעות ספרים

מס’ עמודים:  412 עמודים

embedded by Embedded Video

YouTube Direkt

תמונות מתוך ההצגה שעלתה בלונדון (בכורה: 2016)

 

עוד מהבלוג של לי-את הלר

תצוגה מקדימה

לכל איש יש שם - 'איש ושמו אובה'

'איש ושמו אובה' – פרדריק בקמן בביקור ב'צומת ספרים' , גיליתי שברשימת עשירייה - ספרים ב-29.9 ₪  משתתף במבצע גם 'איש ושמו אובה' של פרדריק בקמן, שזכיתי לקרוא כספר לבן עוד...

תגובות

פורסם לפני 4 years
תצוגה מקדימה

אלנה פרנטה והחברה הגאונה שלה

'החברה הגאונה' – אלנה פרנטה. *********************** איזה ספר מופלא. איזה סיפור מלא קסם, מלא גאונות. איך אפשר בעזרת מילים לכתוב...

תגובות

פורסם לפני 5 years
תצוגה מקדימה

יצאתי לגלוש

יצאתי לגלוש   יש לי חברים גול-שים. גולשים אמתיים אומרים את המילה במילעיל ולא במילרע, זה יותר קול. יותר היפ... הגול-שים הם עם של חתיכים, נראים תמיד בכושר, עם גוף חטוב, וצבע...

תגובות

פורסם לפני 5 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה