הבלוג של ליאת מנדל

אננדה – מחשבות על יוגה

צלמת ומורה בכירה ליוגה: מצלמת, מלמדת וכותבת על יוגה. מנהלת את אננדה - סטודיו ליוגה ברעננה, ומלמדת בו שעורים לכל הרמות. עובדת גם עם אנשים בעלי צרכים מיוחדים: אנשים בגיל הזהב, נשים בהריון ואחרי לידה, אנשים בשיקום ובהתמודדות... +עוד

צלמת ומורה בכירה ליוגה: מצלמת, מלמדת וכותבת על יוגה. מנהלת את אננדה - סטודיו ליוגה ברעננה, ומלמדת בו שעורים לכל הרמות. עובדת גם עם אנשים בעלי צרכים מיוחדים: אנשים בגיל הזהב, נשים בהריון ואחרי לידה, אנשים בשיקום ובהתמודדות עם בעיות שונות. מאחדת בין כל שיטות היוגה לתרגול מגוון ומעמיק. התרגול איתי יכול לעזור לך ב: ריפוי כאבים בגוף, חיזוק ושחרור הגוף,שיפור הנשימה, ניקוי רעלים מהגוף, יצירת שלווה נפשית ושקט בראש. מוזמנים בחום ליצור קשר.

עדכונים:

פוסטים: 11

החל מפברואר 2012

בכל שנותיי כמורה ליוגה ולמדיטציה וכמתרגלת אדוקה, איכשהו גולת הכותרת של כל התרגול – המדיטציה – נשארה כאימון שבעיקר מכינים לקראתו את הגוף והתודעה ופחות מתעמקים בו, עד הרגע שלא נותרו לי עוד ברירות אלא להרים את הכפפה וליצור תרגול  שהמדיטציה בו היא השחקנית הראשית. אם עד היום לא ברור לכם לגמרי מה זה, ולמה לכם בכלל מדיטציה עכשיו, קבלו כמה עובדות מהירות ומאירות.

מדיטציה – רומן בהמשכים

מאז צעדיי הראשונים כמתרגלת וכמורה בעולם היוגה (לא להאמין שעברו עשר שנים מאז) היתה קיימת הידיעה שיש מאחורי תרגול היוגה מטרה גדולה: מעבר לעבודה עם הגוף והנפש, מטרה שלקראתה מכינים ומתרגלים את המערכת, שלאורה רוצים לתת לתרגול להתקיים ובצילה לאפשר לאימון לחסות: מ ד י ט צ י ה.

מאחר ולהיות בשקט הוא הדבר המאתגר ביותר לאדם המערבי, הפכו רוב תרגולי היוגה לאימונים פיזיים שמחזקים ומגמישים את הגוף, משקיטים את התודעה, מרככים את הנפש ומספקים לנו בעיקר איכות חיים טובה יותר.

המדיטציה עצמה, שלשמה מראש נוצרו כל הדגשים וסוגי היוגה השונים, מוצאת עצמה לרוב נדחקת לפינה ע”י התרגול הפיזי, ניתנת בשיעורים בטעימות קטנות ולפעמים אף נשכחת לגמרי העובדה שהיא היא גולת הכותרת של כל הסיפור.

בעקבות הביקוש הגבוה שיש בימנו לטיפול ועבודה עם הגוף, החלק המוקדש למדיטציה גם בשיעורים שלי הפך קצר וסמלי יותר ותורגל בעיקר כדי לכנס את החושים בתחילת השיעור ולהפריד בין המולת החיים שאנשים מגיעים ממנה לשיעור ובין זמן התרגול וזאת למרות שנחשפתי במהלך השנים לטכניקות מדיטציה מדהימות ולמרות שזהו ללא ספק המצב האהוב עלי ביותר בתרגול.

להרים את הכפפה

כבר התחלתי להתרגל לעובדה שהיכולת לצלול למעמקי המדיטציה תהיה בעיקר נחלת התרגול האישי שלי ואולי יזכו אנשים לטעום ממנה מעט יותר בהרחבה בסדנאות העומק שאני מקיימת.

אחרי הכל, בכל פעם שהייתי מנסה להאריך מעט או להתעמק בתרגול המדיטציה הקצר בשיעורי היוגה, הייתי שומעת אנשים נעים בחוסר נוחות במקומם, מחכים להשאיר את החלק הזה מאחור ולהמשיך לעבוד עם הגוף.

עד שמשהו התחיל להשתנות: פה תלמידה שעברה תקופה קשה ורצתה להעמיק בהשקטת התודעה, שם מייל ממישהו שמחפש שיעורי מדיטציה, אנשים איכשהו התחילו לפנות אלי בבקשה לשיעור שילמד אותם לחוות שקט, אנשים שרוצים לשפר את הריכוז שלהם, אנשים שרוצים ללמוד לשלוט במצבי הלחץ שלהם.

בסופו של דבר נפל לי האסימון שיש כאן איזה צורך ורצון שמתדפק על דלתי ואולי אין מנוס מלהרים את הכפפה וליצור שיעור מדיטציה.

כשאת אומרת מדיטציה למה את מתכוונת?

הרבה מילים נשפכו בתיאוריה כדי לתאר מצב כמו מדיטציה שהוא מעבר לפורמט המילולי, ואי לכך אף אחת מהמילים שנאמרו ויאמרו מיד על ידי לא תוכל לתאר במדויק את החוויה העל-וורבאלית שהיא.

ואם בכל זאת ננסה להגדיר, אז מדיטציה היא מצב תודעתי שבו אנחנו מרגישים את עצמינו נפרדים מהחלקים השונים בקיום שלנו, להלן: הגוף שלנו, המחשבות, הרגשות, האמונות והתפיסות שלנו, הדפוסים ההתנהגותיים וכו’.

במקביל אנחנו מרגישים מזוהים עם אותו חלק בתוכנו שמתבונן בכל החלקים השונים שלנו, בחושים שלנו ובחוויות שעוברות עלינו.

היכולת להתבונן במתרחש בחיינו יוצרת מרחק מה בין מה שקורה לנו לבינינו (המתבוננים) ומאפשרת עוגן פנימי של יציבות ושקט לנוכח הטלטלות והשינויים התמידיים בחיינו.

מעבר לשלווה הפנימית שמתגברת, ליכולת הריכוז והבהירות המחשבתית שמשתפרת, מדיטציה מהווה עבורנו מנוחה מטרדות היום יום לגבי העתיד ומתסכולי העבר וסוללת עבורנו דרך לחוות את העכשיו שלנו באופן מלא ונינוח.

10 דברים שכדאי לדעת על מדיטציה

1. מדיטציה עושה נפלאות לגוף שלנו: מרפה מתח שאגור בשרירים ולכן עוזרת בהפגת כאבים פיזיים, משחררת את הגוף, מרגיעה את מערכת העצבים, משפרת את זרימת הדם והחמצן בגוף, מאזנת לחץ דם ומחזקת את מערכת החיסון.

2. מדיטציה פותחת מעבריי אוויר מכווצים ולכן מומלצת מאוד לחולים במחלות של דרכי הנשימה כמו אסטמה, ברונכיטיס סינוסיטיס ועוד.

3. מדיטציה מזרזת את קצב השיקום וההחלמה לאחר מחלה או ניתוח.

4. היא משפיעה על שתי אונות המח השולטות בפעילות הגוף, על הפן הרגשי ועל החשיבה ועוזרת לאזן ביניהן.

5. מדיטציה מתורגלת כיום במסגרות רפואיות שונות ומומלצת על ידי רופאים כדרך למניעה, האטה והקלה על מחלות כרוניות כמו מגרנות, מחלות לב וריאה וסרטן.

6. תרגול עקבי של מדיטציה מפתח כושר ריכוז, יצירתיות, זיכרון ודמיון.

7. מדיטציה מסייעת בהתמודדות עם רגשות שליליים כמו: חרדות, פחדים, מתח נפשי, תזזיתיות, דיכאון, שיפוט של עצמינו ושל אחרים.

8. מעודדת יצירה של שלווה ומנוחה ומגבירה תחושות של שמחה ונינוחות פנימית.

9. מדיטציה מגבירה את הסבלנות והסובלנות שלנו ומפתחת בנו יכולת של קבלה, פתיחות ואמפטיה לעצמינו ולאחרים.

10. היא נחשבת לאחד הכלים הנפוצים והעוצמתיים לטיפול בטראומות, מגננות ועכבות שונות ועוזרת בחיפוש ומציאת כיוון חדש בחיים ובעיצוב הרגלים ותכונות רצויות.

אם שמעתם הרבה על מדיטציה ואף פעם לא בדיוק הבנתם במה מדובר, אם חששתם שיתחילו לדבר איתכם על רוחניות, אם אתם זקוקים ליותר שלווה פנימית בחיים, אם יש לכם רצון לשבת בשקט, אם יש לכם קוצים בישבן ואתם לא יכולים לשבת דקה בשקט, אם אתם רוצים להשפיע לטובה על המציאות שלכם בכל תחום ומישור, עשו לעצמכם טובה ותעשו היכרות עם המדיטציה.

ליאת, יוגה ברעננה

עוד מהבלוג של ליאת מנדל

תצוגה מקדימה

יש סקס אחר

אם את אישה, חשוב שתדעי (ואז תלמדי גם את בן זוגך): אימון נכון של שרירי רצפת האגן, ישדרג את חיי המין שלך פלאים! רצפת אגן חזקה = סקס ממושך ומענג יותר ואפילו ריבוי אורגזמות אצל שני...

תצוגה מקדימה

אהוב אותי בכפות רגליך

כפות הרגליים שלנו הן אחד האזורים המוזנחים ביותר בגוף שלנו, אבל מה לעשות שכל הגוף שלנו עומד עליהן? בפוסט הזה תוכלו לקרוא מה מזיק לכפות הרגליים שלנו, מה עושה איתן חסד...

תצוגה מקדימה

מה עושים עם צוואר תפוס?

הוא נוטה להיתפס ולהתכווץ, הוא ה-איזור בגוף שלנו שמרכז אליו את כל המתח הנפשי שלנו ועל שמו הומצא הביטוי באנגלית A pain in the neck ,שמשמעותו משהו מעצבן במיוחד. גבירותיי ורבותיי, תעשו...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה