הבלוג של ליאת מנדל

אננדה – מחשבות על יוגה

צלמת ומורה בכירה ליוגה: מצלמת, מלמדת וכותבת על יוגה. מנהלת את אננדה - סטודיו ליוגה ברעננה, ומלמדת בו שעורים לכל הרמות. עובדת גם עם אנשים בעלי צרכים מיוחדים: אנשים בגיל הזהב, נשים בהריון ואחרי לידה, אנשים בשיקום ובהתמודדות... +עוד

צלמת ומורה בכירה ליוגה: מצלמת, מלמדת וכותבת על יוגה. מנהלת את אננדה - סטודיו ליוגה ברעננה, ומלמדת בו שעורים לכל הרמות. עובדת גם עם אנשים בעלי צרכים מיוחדים: אנשים בגיל הזהב, נשים בהריון ואחרי לידה, אנשים בשיקום ובהתמודדות עם בעיות שונות. מאחדת בין כל שיטות היוגה לתרגול מגוון ומעמיק. התרגול איתי יכול לעזור לך ב: ריפוי כאבים בגוף, חיזוק ושחרור הגוף,שיפור הנשימה, ניקוי רעלים מהגוף, יצירת שלווה נפשית ושקט בראש. מוזמנים בחום ליצור קשר.

עדכונים:

פוסטים: 11

החל מפברואר 2012

חזרת הביתה מהעבודה ואת גמורה מעייפות? עוד יש לפנייך משמרת שניה של כביסות, סידורים ומקלחות לילדים? אם אין לך זמן לתרגול ארוך אבל את יודעת שתחלופת אנרגיות וטעינת מצברים חייבת להתבצע כדי לשרוד את היום הזה עד סופו – המאמר הזה הוא בשבילך: קבלי כמה טיפים מבוארים ומצולמים איך להוציא מעצמך ומהסלון שלך את המקסימום.

יש ימים שבהם פשוט לא בא לנו. כן, אני משוכנעת שאפילו המוצלחים והנמרצים ביותר שבינינו מכירים את הימים שבהם אין לנו רגע לעצמינו, ימים שבהם אנחנו רצים מדבר לדבר, רודפים אחרי הזנב של עצמינו ולא מספיקים שום דבר והמנוחה הולכת ומתרחקת מאיתנו ככל שאנחנו כמהים אליה.

בדיוק בשביל ימים כאלה אני כותבת את הפוסט הזה: ליישם אותו לוקח כמה דקות, כל מה שזה דורש מכם הוא להוריד את הנעליים ועם זאת רוב הסיכויים שתרגישו אחריו הרבה יותר טוב. מתחילים:

חיים ארוכים

לפעמים מספיק לזקוף את הגב ולאפשר מרחב בעמוד השדרה כדי להחזיר לחיים את הגוף ואת הנפש שלנו:

1. שבו על ספה, כורסה או כל כיסא נוח אחר בלי להישען על המשענת שלו, תקפידו לשבת על עצמות הישיבה (לפעמים צריך למשוך קצת החוצה את העור של הישבנים), קחו שאיפה עמוקה ותביאו את שתי הידיים למעלה ופשוט תתארכו למעלה ותנו לחוליות של עמוד השדרה להתרחק קצת אחת מהשניה, בנשיפה שחררו את הידיים דרך הצדדים.

אפשר פשוט להביא את הידיים למעלה משני צידי הראש, ואפשר גם לשלב את האצבעות תוך כדי התארכות ולהכניס חיים גם לכפות הידיים.

2. בשאיפה הביאו את יד שמאל למעלה ותנו לכל צד שמאל להתארך, עם הנשיפה שחררו את הגוף מעט ימינה תוך המשך התארכות והתרחבות צד שמאל.

3. בצעו ממש אותו הדבר בצד השני

פיתול בעלילה

פיתולים של עמוד השדרה הם אחת הדרכים הגאוניות לחידוש אנרגיות וטעינת מצברים מיידית: הם ממריצים את זרימת הדם, מזרימים המון דם וחמצן טריים לגוף, סוחטים מעמוד השדרה נוקשות וחסימות ומסלקים פסולת ורעלים מהגוף – הרגשה טובה של שחרור ורעננות לא מאחרת לבוא.

1. שבו בקצה המושב וזקפו את הגב למעלה (התנאי החשוב ביותר לביצוע פיתולים הוא גב ארוך).

הובילו את יד שמאלה מעבר לרגל ימין והניחו אותה על הברך, את יד ימין הניחו על משענת הספה או הכיסא – אם זה קשה מידי אפשר להניח במקום על המשענת את היד מאחור על המושב.

בשאיפה תתחילו לצמוח עם הקדקוד לכיוון התקרה ונסו ליצור שוב אורך ומרחב לכל אורך עמוד השדרה – כאילו הקדקוד מושך אחריו את החוליות שלכם ומרחיק אותן אחת מהשניה.

עם הנשיפה ובגב ארוך אספו את הטבור ונסו לסחוט אותו ימינה ולכיוון המשענת ולתת לגוף להיפתח בעקבות הסחיטה.

במשך השהיה בתנוחה, נסו עם כל שאיפה להאריך עוד קצת את הגב ועם הנשיפה לסחוט עוד טיפה את הטבור ימינה.

2. אם זה מתאים לכם, אפשר גם לפשוט קדימה וליישר את רגל ימין, הרגל שעליה מונחת היד.

3. אם רוצים (ורק אם זה נעים ולא יוצר תחושה של כאב או אי נוחות!) אפשר לקחת את יד ימין המונחת על המשענת רחוק יותר וימינה ולאפשר עוד סחיטה של הטבור ופתיחה נוספת של בית החזה.

4. אל תשכחו לבצע את הכל גם בצד השני כדי ליצור פתיחה ואיזון בשני צידי הגוף.

* בסיום התרגול קחו כמה שניות להרגיש את זרימת הדם, החמימות והנעימות שמתפשטות בגוף בעקבות התרגיל.

דברים שרציתם לעשות עם הספה ואף פעם לא העזתם

הגענו לחלק בתרגול שהופך את הסלון הסטנדרטי שלכם, לפארק שעשועים ומאפשר לכם לנצל אותו עד תום. התנוחה הזאת היא אנטי דכאונית מטבעה: מרחיבה את אזור הלב, מרחיבה את הצלעות ואת הריאות:

1. השעינו את הגב אל משענת הצד של הספה וכופפו את הברכיים כך שכפות הרגליים עומדות על המושב.

2. התחילו לדחוף מעט עם כפות הרגליים כנגד מושב הספה, כך שהאגן מתנתק מעט מהספה, למרות שהישבנים מאוד משוחררים וכבדים כלפי מטה והגב התחתון נינוח.

מתוך הדחיפה של כפות הרגליים קדימה ולמטה, תנו לשכמות ולגב העליון לעלות אל משענת הצד כך שהחזה נפתח מעט.

3. שלבו את האצבעות והניחו את כפות הידיים מתחת לעורף כך שהן תומכות בראש, ותנו לבית החזה להיפתח כשהראש נח על הידיים.

בו זמנית תנו לאגן לשקוע עוד למטה. (יתכן ויתאים לכם להישאר עם הידיים תומכות בעורף ולא לשחרר אותן כלל.)

4. אם זה מתאים לכם, שלבו את הזרועות מעבר לראש, שחררו את הראש למטה, תנו לבית החזה להיפתח ואל תתפלאו אם יעלה לכם חיוך על הפנים מרוב שזה נעים.

כשמספיק לכם, תמכו שוב עם כפות הידיים באחורי הראש ולאט חזרו חזרה למצב ישיבה.

* כמובן שחתול בסביבה תורם רבות לאפקטיביות התרגיל אבל מחקרים מראים שגם בלעדיו נרשמת הרגשה נפלאה בסופו. (-:

כח המשיכה

היכולת להישען או להיתלות על משהו ולמשוך את הגוף לכיוון השני יוצרת התארכות ומרחב בין החוליות ובכל הגוף. כשהגוף מוחזק ונשען ביציבות בקצה אחד יש יכולת להשתחרר לכיוון השני.

1. תפסו את משענת הצד של הספה, וודאו שהיא יציבה מספיק, כופפו את הברכיים, דחפו את כפות הרגליים למטה והתחילו להוביל את עצמות הישיבה אחורה ומעלה. (זה יכול להיות גם מזנון, שולחן, אדן חלון נמוך או כל רהיט יציב אחר).

תרחיקו את האגן אחורה, תרגישו אותו מושך אחריו את החוליות ומרחיק אותן זו מזו ותנו לבתי השחי קצת להיפתח.

2. באותו האופן, כשאתם נאחזים במשענת תנו לאגן לרדת ולגוף להיתלות כלפי מטה. אם יש צורך, תנו לעקבים להתרומם מהרצפה.

3. תרחיקו מעט את כפות הרגליים מהספה, כופפו מעט ברכיים וכשהידיים אוחזות במשענת, גלגלו את עצמות הישיבה שוב למעלה ואחורה ותרגישו את ההתארכות לאורך כל עמוד השדרה.

4. אם זה מתאים לכם, אפשר להשעין את האמות על משענת הספה ולהניח את המצב עליהן ובמצב הזה שוב לקחת את האגן לאחור ולאפשר התארכות של הגב ופתיחה של בתי השחי.

* התבוננו בתחושת המרחב והשחרור לאורך עמוד השדרה ובצד האחורי של הגוף.

הרפיה

בסיום התרגול הגענו לרגע שבו הספה משמשת לשם שינוי למנוחה, אבל גם כאן נשתמש בדרך קצת שונה מהרביצה הרגילה.

הגבהת הרגליים גבוה מהאגן היא תנוחת מנוחה נפלאה: היא משחררת את הגב התחתון, מאפשרת לדם לזרום בחופשיות אל הלב והמח ונותנת מנוחה ללב משאיבת הדם המתמדת כלפי מעלה.

תנו לאגן להיות קרוב ככל האפשר אל הספה כשהגב שלכם פרוס כולו בנינוחות על שטיח או מזרן, והניחו את השוקיים על הספה בזווית של 90 מעלות לגוף.

תנשמו והפנו את תשומת הלב אל הנשימה הטבעית שלכם, תנו לה להיכנס ולצאת בחופשיות, תנו לבטן ולחזה להיות רפויים, לעלות ולרדת עם הנשימה.

תרגישו את הצד האחורי של הגוף ובמיוחד את הגב התחתון פרוש על הקרקע, ותנו לכל נשימה לרכך את הגוף עוד קצת ולתת לו לשקוע אחורה אל תוך המזרן.

לסיכום

אחת הטעויות הנפוצות לגבי תרגול בכלל ולגבי יוגה בפרט היא הנטיה לתפוס אותו כתרגול של “הכל או כלום”. נדמה לנו שאם אנחנו לא מתרגלים בקביעות ארבע פעמים בשבוע תרגולים ארוכים ועמוקים אין שום תועלת לתרגול עבורנו.

אבל היוגה מדברת על להתבונן במצב שלנו, לקבל אותו בהשלמה ולהתאים את מה שאנחנו עושים לזמן ולסיטואציה שבה אנחנו נמצאים.

באופן הזה כשאנחנו לא מוותרים לגמרי על התרגול וגם לא מעמיסים על עצמנו תרגול שלא מתאים לנו כרגע, אנחנו עושים את הטוב ביותר שאנחנו יכולים ויכולים לנצל מעצמנו את המקסימום האפשרי במצב נתון מבלי לשלם על זה מחיר כבד מידי.

מוזמנים לתרגל, להתנסות וכמובן להגיב ולשתף איך הרגשתם בעקבות התרגול.

מוזמנים למצוא אותי גם בפייסבוק ולקרוא עוד על יוגה, להשתתף בדיונים ולהביע את דעתכם.

ליאת מנדל, יוגה ברעננה

עוד מהבלוג של ליאת מנדל

תצוגה מקדימה

יש סקס אחר

אם את אישה, חשוב שתדעי (ואז תלמדי גם את בן זוגך): אימון נכון של שרירי רצפת האגן, ישדרג את חיי המין שלך פלאים! רצפת אגן חזקה = סקס ממושך ומענג יותר ואפילו ריבוי אורגזמות אצל שני...

תצוגה מקדימה

אהוב אותי בכפות רגליך

כפות הרגליים שלנו הן אחד האזורים המוזנחים ביותר בגוף שלנו, אבל מה לעשות שכל הגוף שלנו עומד עליהן? בפוסט הזה תוכלו לקרוא מה מזיק לכפות הרגליים שלנו, מה עושה איתן חסד...

תצוגה מקדימה

מה עושים עם צוואר תפוס?

הוא נוטה להיתפס ולהתכווץ, הוא ה-איזור בגוף שלנו שמרכז אליו את כל המתח הנפשי שלנו ועל שמו הומצא הביטוי באנגלית A pain in the neck ,שמשמעותו משהו מעצבן במיוחד. גבירותיי ורבותיי, תעשו...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה