הבלוג של ליאת מנדל

אננדה – מחשבות על יוגה

צלמת ומורה בכירה ליוגה: מצלמת, מלמדת וכותבת על יוגה. מנהלת את אננדה - סטודיו ליוגה ברעננה, ומלמדת בו שעורים לכל הרמות. עובדת גם עם אנשים בעלי צרכים מיוחדים: אנשים בגיל הזהב, נשים בהריון ואחרי לידה, אנשים בשיקום ובהתמודדות... +עוד

צלמת ומורה בכירה ליוגה: מצלמת, מלמדת וכותבת על יוגה. מנהלת את אננדה - סטודיו ליוגה ברעננה, ומלמדת בו שעורים לכל הרמות. עובדת גם עם אנשים בעלי צרכים מיוחדים: אנשים בגיל הזהב, נשים בהריון ואחרי לידה, אנשים בשיקום ובהתמודדות עם בעיות שונות. מאחדת בין כל שיטות היוגה לתרגול מגוון ומעמיק. התרגול איתי יכול לעזור לך ב: ריפוי כאבים בגוף, חיזוק ושחרור הגוף,שיפור הנשימה, ניקוי רעלים מהגוף, יצירת שלווה נפשית ושקט בראש. מוזמנים בחום ליצור קשר.

עדכונים:

פוסטים: 11

החל מפברואר 2012

איך לחדד את המודעות שלנו?
איך לראות את המציאות שלנו בצורה צלולה יותר ולאפשר לבחירות שלנו לנבוע בפשטות גדולה יותר?
היוגה מציעה פתרון עתיק יומין אבל אפקטיבי תמיד: ללמוד איך לעבור ממצב של עשיה למצב של התבוננות.

היוגה היא תורה של איזון. היא מתבססת על העובדה שכל העולם מורכב מצמדי ניגודים: יום ולילה, אור וחושך, גאות ושפל, פנים וחוץ ואולי הצמד הדרמטי מכולם: חיים ומוות.
ואנחנו כמי שמהווים מיקרוקוסמוס קטן של העולם מושפעים כמובן מאותם צמדי ניגודים שהופכים כל דבר בחיים שלנו ליחסי.

החיפוש אחרי נקודת הביניים

תרגול היוגה כולל בתוכו לקיחה בחשבון של כל הצדדים בחיינו, קבלה של ההשתנות המתמדת שלהם ובתוך כך חיפוש אותה איכות בתוכנו שנותרת יציבה נוכח שינויי החיים.

מכיוון שהכל סביבנו ובתוכנו נמצא בתנועה מתמדת ומושפע ממנה, היוגים תמיד חיפשו את אותם איזורים שבין לבין שאינם מושפעים מאותה התנועה.

ביקום זה קורה פעמיים ביממה: הזריחה והשקיעה הן בדיוק נקודות אמצע שאינן יום ועוד לא לילה, או כבר לא לילה אבל עוד לא יום.

נקודות הביניים שנקראות בסנסקריט סאנדהיה (איחוד) שהן לא זה ולא זה, או גם זה וגם – או בעצם אותו הדבר.

לכבוד נקודות האיחוד האלה נערכים בהודו פעמיים ביום טקסים: בזריחה, לפרידה מהלילה ולקבלה בברכה של היום החדש, ובשקיעה לפרידה מהיום השוקע וקבלה בברכה של הלילה.

וכשאדם קרוב אל תהליכי העולם, עוקב ומודע למחזוריות שלהם, רואה עצמו חלק מהם וחווה כל יום על בשרו בדיוק את נקודות האמצע, איזורי האיזון המוחלט בקוסמוס, הוא מפנים אותן וחווה אותן יותר ויותר גם בתוכו.

בגוף אנחנו מבינים

מאז ומעולם נתפס האדם בתרבויות העתיקות כמיקרוקוסמוס קטן שכל התהליכים שעוברים על המקרו, חלים גם עליו ומשפיעים על מצבו בכל הרמות.

לכן, תמיד ניסו היוגים למצוא את איתני הטבע ופעילותם בגוף: הם חיפשו בלי הפסקה להתחקות אחר המחזוריות הפנימית של הגוף וניסו לגלות את אותן נקודות ביניים של איזון מוחלט גם בתוכנו.

גם אצלנו הכל זורם בגלים: הנשימה נכנסת ויוצאת, המחשבות הן גלים שעוברים במוח שלנו, הרגשות שלנו גם הם נעים בגלים של גאות ושפל, ומתוך ההתבוננות במחזוריות הפנימי הזאת נמצאו גם נקודות האיזון ביניהם:

הרווח הקטן בין שאיפה לנשיפה ובין נשיפה לשאיפה חדשה שבו אין נשימה, המרווח הפצפון של שבריר שניה בין גל מחשבה אחד שעובר לבין המחשבה הבאה שטרם החלה, בין כפיפה לאחור לכפיפה לפנים.

ממצב עשיה למצב התבוננות

מכיוון שהתנועות האלה בתוך הגוף שלנו פועלות במהירות וברצף, לפעמים נדמה לנו שאין ביניהן הפסקה אבל היוגים מצאו שאם נתמקד דווקא באותם רווחים קטנים שבין לבין וננסה להתבונן בהם, נוכחותם תהיה ברורה יותר.

למעשה אותם רגעים של “אין נשימה” או “אין מחשבה” נתפסים כמצב רחב שנמצא כל הזמן ברקע של גלי העשיה האקטיביים שלנו, ואם נתמקד בהם ונצליח לשהות באותם מצבים של איזון מוחלט בין לבין, נוכל גם אנחנו לחוות איזון גדול יותר בתוכנו שלא מושפע בלי הפסקה מהפעולות האקטיביות בגוף.

למעשה כשאנחנו מתבוננים במחשבות שלנו ומפנים את תשומת הלב אל הרווחים הקטנטנים שביניהם, אנחנו עוברים ממצב של עשיה – מחשבה אקטיבית למצב התבוננות באיזור שהוא “אי- מחשבה”

לאט לאט התודעה שלנו שרגילה להתמקד תמיד במחשבה עצמה ולהיסחף אחריה, לכמה רגעים נמשכת אל הרווחים הקטנטנים שביניהם ועם הזמן שוהה בהם יותר ולפתע נוצרים “חורים” קטנים ברצף המחשבות. חורים של שקט.

תרגיל קטן שעושה שקט גדול

1. קחו לכם כמה דקות שקטות, שבו בנוחות על כיסא או מזרן, או שכבו על הגב בנינוחות.

2. נסו לארגן לעצמכם כמה דקות מנוטרלות ללא הפרעות ועצמו את העיניים.

3. במשך כמה שניות תנו לנשימה להיכנס ולצאת באופן חופשי מהגוף בלי לכוון אותה, לעצור אותה או להשפיע עליה באיזו צורה.

4. הפנו את תשומת הלב שלכם אל המחשבות: נסו לשים להתבונן ולראות אילו מחשבות עוברות לכן בראש, נסו לראות מאיזה איזור בראש נובעת המחשבה, כמה זמן היא נשארת, מאיזה איזור בראש     היא יוצאת החוצה.

5. שימו לב שאתם לא נסחפים אחרי המחשבות שלכם, ואם כן, תחזירו את עצמכם בעדינות למצב של התבוננות בהן מהצד – תנו להן לבוא וללכת ללא התערבות מצידכם.

6. נסו לבחון מה קורה בין סוף מחשבה אחת לתחילת מחשבה אחרת, נסו לראות האם יש שם רווח קטן, הפסקה קצרצרה.

7. במשך עוד דקה או שתיים נסו לעקוב אחרי הרווחים שבין המחשבות שלכם ולראות: האם הם מתארכים? הם אתם מצליחים לשהות בתוכם לפני שמתחילה מחשבה חדשה? איך אתם מרגישים?

8. לאט לאט תחזירו את עצמכם אל החדר שבו אתם נמצאים, אל הכיסא או המזרן שעליו אתם יושבים, אל התחושה בגוף ובעדינות חיזרו לעניינכם

אפשר לחזור על התרגול הזה באיזו תדירות שתרצו, למשך זמן ארוך יותר או קצר, ולבחון את השינויים שהוא יוצר בתחושה ובמצב המנטלי.

וכמובן שאשמח אם תשתפו אותי כאן למטה בתגובות, איך היה לכם, מה הרגשתם בעקבותיו ומה דעתכם באופן כללי.

מוזמנים לקרוא מאמרים נוספים בנושא תרגול ומודעות ולבקר אותנו גם בפייסבוק

ליאת מנדל, יוגה ברעננה.

עוד מהבלוג של ליאת מנדל

תצוגה מקדימה

יש סקס אחר

אם את אישה, חשוב שתדעי (ואז תלמדי גם את בן זוגך): אימון נכון של שרירי רצפת האגן, ישדרג את חיי המין שלך פלאים! רצפת אגן חזקה = סקס ממושך ומענג יותר ואפילו ריבוי אורגזמות אצל שני...

תצוגה מקדימה

אהוב אותי בכפות רגליך

כפות הרגליים שלנו הן אחד האזורים המוזנחים ביותר בגוף שלנו, אבל מה לעשות שכל הגוף שלנו עומד עליהן? בפוסט הזה תוכלו לקרוא מה מזיק לכפות הרגליים שלנו, מה עושה איתן חסד...

תצוגה מקדימה

מה עושים עם צוואר תפוס?

הוא נוטה להיתפס ולהתכווץ, הוא ה-איזור בגוף שלנו שמרכז אליו את כל המתח הנפשי שלנו ועל שמו הומצא הביטוי באנגלית A pain in the neck ,שמשמעותו משהו מעצבן במיוחד. גבירותיי ורבותיי, תעשו...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה