הבלוג של ליאת מנדל

אננדה – מחשבות על יוגה

צלמת ומורה בכירה ליוגה: מצלמת, מלמדת וכותבת על יוגה. מנהלת את אננדה - סטודיו ליוגה ברעננה, ומלמדת בו שעורים לכל הרמות. עובדת גם עם אנשים בעלי צרכים מיוחדים: אנשים בגיל הזהב, נשים בהריון ואחרי לידה, אנשים בשיקום ובהתמודדות... +עוד

צלמת ומורה בכירה ליוגה: מצלמת, מלמדת וכותבת על יוגה. מנהלת את אננדה - סטודיו ליוגה ברעננה, ומלמדת בו שעורים לכל הרמות. עובדת גם עם אנשים בעלי צרכים מיוחדים: אנשים בגיל הזהב, נשים בהריון ואחרי לידה, אנשים בשיקום ובהתמודדות עם בעיות שונות. מאחדת בין כל שיטות היוגה לתרגול מגוון ומעמיק. התרגול איתי יכול לעזור לך ב: ריפוי כאבים בגוף, חיזוק ושחרור הגוף,שיפור הנשימה, ניקוי רעלים מהגוף, יצירת שלווה נפשית ושקט בראש. מוזמנים בחום ליצור קשר.

עדכונים:

פוסטים: 11

החל מפברואר 2012

מה חשוב לדעת כשבוחרים מורה ליוגה? איך אפשר להתמצא בין שלל שיטות היוגה ולדעת איזו מהן מתאימה לכם? ולבסוף איך תדעו אם השעור שבחרתם אכן מיטיב איתכם?
כמה טיפים קטנים שיעזרו לכם לנתב את צעדכם הראשונים בעולם היוגה.

לאורך השנים שבהן אני מלמדת יוגה, אני נפגשת עם המון דעות של אנשים על היוגה וסיפורים על המפגש שלהם עם היוגה.
חלקם לא תירגלו יוגה מעולם אבל שמעו שיוגה זה בעיקר לשבת ברגליים משוכלות ולהמהם אוםםםם, חלקם שמעו מאח של גיסתם שתרגול יוגה כולל בתוכו תנוחות אקרובטיות שונות ויודעים שזה לא בשבילם, חלקם מספרים על התנסויות שונות שהיו להם עם מורים ליוגה שלא התחברו אליהם וחלקם, לצערי, נכנסו בריאים ויצאו כואבים. אז מה עושים? איך באמת אפשר לדעת איזה תרגול נכון עבורנו?

איזה יוגה את מתרגלת?

שאלת השאלות בעולם היוגה היום היא: איזה יוגה את מתרגלת.
ואפשר להבין מאיזה מקום היא נובעת: כ”כ הרבה שיטות יוגה בשוק, כ”כ הרבה זרמים, ודגשים ואופני תרגול: חלק מהזרמים מאוד איטנסיביים וכוללים עבודה פיזית רבה, חלקם מתעמקים מאוד במעברים מתנוחה לתנוחה ודיוק הביצוע שלה, חלקם מתרכזים בזרימה, חלקם מאוד עדינים ורכים ולמתרגל המתחיל קשה לדעת מה מתאים לו.

כל רגע נולדת שיטת יוגה (כנראה גם ממש עכשיו as we speak) אבל מאחורי כל האסכולות עומדת אותה מטרה: ללמד את האדם איך לבוא במגע עם אותה איכות פנימית ושקטה שקיימת בכולנו ולהביא לשחרור מסבל או לפחות להפחתה משמעותית שלו.

ולמה כ”כ הרבה שיטות?
כי יש המון סוגים של אנשים שונים זה מזה, כי היוגה היא תורה חיה ומתפתחת ומומצאת כל הזמן מחדש בהתאם לצרכים ולגילויים חדשים, כי דרכים שונות מתאימות לאנשים שונים ומעבר לזה, דגשים שונים מתאימים לאותו אדם בימים שונים.

בנוסף, עצם אינפלציית שיטות היוגה, קצת שוכחת שהיוגה מדברת על לצאת מתוך השבלונות שלנו, להשתחרר מקבעונות ואחיזות שמעכבות אותנו בחיים, להתעלות מעל השיטות והדפוסים שלנו.

בסופו של דבר, יוגה היא שם כולל לסך כל הדלתות, הדרכים והדגשים שמאפשרים לאדם לחדד את מודעותו, לראות את המציאות שלו באופן צלול ובהיר ולחיות את חייו מתוך הרבה פחות סבל.

אז איך מתחילים?

כמו בהרבה תחומים שכוללים עבודה עמוקה גם היוגה היא חרב פיפיות – היא יכולה להרים אותנו לגבהים כשהיא מתורגלת נכון באופן שמתאים לנו ויכולה להזיק לנו אם היא מתורגלת באופן שלא תואם את היכולות או הצרכים שלנו.
לכן אני חושבת שהעיקרון המפורסם של האתיקה הרפואית נכון גם כאן – קודם כל אל תזיק.
עוד לפני כל הדברים הנפלאים שהיוגה יכולה לעשות עבורכם (והיא יכולה!) חשוב למצוא תרגול שלא יזיק.
כדי לעשות זאת, הנה כמה עקרונות שיובילו אתכם בבטחה בדרככם החדשה:

1. המלצות

נסו לחפש המלצות על מורים ליוגה.
שאלו מכרים, חברים ואנשים בסביבתכם אם הם מכירים מורה טוב ליוגה.
אין כמו המלצה אישית ממישהו שאתם סומכים על דעתו כדי להתחיל ברגל ימין תרגול חדש.
כמובן שקיים הסיכוי שהתרגול שהומלץ לכם יתברר כלא מתאים לכם אישית, אבל זו נקודה טובה להתחיל ממנה.

2. ברור מקדים

אם שמעתם על מורה, או קיבלתם המלצה בדקו מיהו.
היום כמעט לכל מורה או מרכז ליוגה יש אתר ובו מפורטים תכנים, צילומים מהשטח וגם הניסיון והרקע של המורה או המורים המלמדים במקום.
בקרו באתר, התרשמו מהנימה ומאופי הדברים ואם יש צילומים גם מאופי המקום, בדקו מה הרקע ושנות הניסיון של המורה.

3. שעה ומיקום נוחים

הרעיון המרכזי עם תרגול חדש ובמיוחד עם תרגול יוגה הוא לאפשר מצב שבו הוא משתלב כמה שאפשר בנוחות בשגרת החיים.
מכיוון שאנחנו יצורים של הרגל, הדרך להפוך משהו לחלק מהחיים שלנו היא להפוך אותו להרגל ורצוי כמובן הרגל שמיטיב עימנו.
בחרו מקום שנוח לכם להגיע אליו באופן עקבי בשעה שאתם יכולים לפנות באופן קבוע ולהתמיד בה.
נכון שבהמשך הדרך עשוי להתפתח קשר עמוק וחזק יותר עם המורה שלכם ותהיו מוכנים להרחיק אליו אם יש צורך, אבל בשביל ההתחלה כדאי למצוא מקום שנגיש לכם.

4. שילוב בין דגשים שונים

חשבו על היוגה כעל ארגז כלים גדול שעוזר לכם להתנהל טוב יותר בחיים: בכל פעם אתם שולפים כלי אחר ומשתמשים בו בהתאם לצורך שלכם.
אם יש לכם רק פטיש וצבת, הם לא יוכלו להתאים להרבה מצבים, אם יש לכם ארגז כלים מלא ומגוון, תוכלו לשלוף כל פעם את הכלי המתאים ולהשתמש בו באופן מדוייק יותר לכם.
אותו הדבר עם יוגה: מורה שמשלב בתרגול שלו בין דגשים שונים מעולם היוגה יהיה בעל יותר כלים רבים יותר ללמד אתכם  ויספק לכם חוויה מגוונת של היוגה שנוגעת בטווח רחב של היבטים, ולאוו דווקא נצמדת לשיטת לימוד אחת.

5. להתנסות

מנסיוני, יותר משחשובה השיטה שתמצאו חשוב החיבור שלכם עם המורה, לכן פשוט לכו ותתנסו.
רוב מרכזי היוגה והמורים מאפשרים שעור ניסיון חינם או במחיר מוזל והדרך הטובה ביותר לבחור מקום לתרגול יוגה הוא פשוט להתנסות על בשרכם.

למה לשים לב בשעור?

כשהגעתם כבר לשעור ניסיון הנה כמה דברים שכדאי לשים אליהם לב:

- קודם כל שימו לב למורה: האם הוא רואה אתכם?, האם הוא מסתכל ומתבונן בתלמידים תוך כדי התרגול? האם הוא עובר ומתקן מידי פעם? האם הוא מקדיש תשומת לב להסביר לכם באופן מספק את התרגול? – תפקידו של המורה הוא לראות ולהיות ער לאופן התרגול שלכם ולוודא שאתם מבצעים אותו באופן שמתאים לכם.

- שימו לב להרגשה שלכם תוך כדי השעור: האם מאוד כואב לכם? האם אתם מתאמצים יתר על המידה? אם כן, חשוב לעצור ולנוח, לא לעשות מעבר ליכולת שלכם.

- חשוב מאוד: אם כואבים לכם במהלך השעור: הגב התחתון, הברכיים או העורף – משהו בתרגול שלכם לא מתבצע נכון עבורכם, בשעור יוגה או אחריו האיזורים הנ”ל לא צריכים לכאוב.

- אם אתם מסבים את תשומת ליבו של המורה לקושי שלכם, לכאב או בעיה, האם יש לו אלטרנטיבה חלופית לספק לכם? – צריכה להיות לו.

- יוגה היא תורה שאמורה לרומם אותנו ולהשפיע לטובה על החיים שלנו ושעור יוגה צריך לגרום לכם לתחושה כללית טובה כבר מהשעור הראשון.
בידקו עם עצמכם איך אתם מרגישים בסוף השעור: אם אתם מרגישים הרגשה כללית של צלילות ושחרור כנראה שעשיתם משהו טוב.
לעומת זאת אם אתם מרגישים סחוטים, שבורים, כואבים, עשיתם משהו שלא תואם את הצרכים והיכולות שלכם, והמורה שלכם לא דאג לראות זאת.

- ודבר אחרון, אם אתם מתלבטים, תנו לעצמכם כארבעה שעורים כדי לבחון את הדברים ולתת להם לחלחל אל תוך המערכת שלכם לפני שאתם מחליטים באופן סופי.
שימו לב להרגשה שלכם במשך השבוע בין שעור לשעור, למצב הרוח, למצב הגוף והתודעה.
כמובן שלפעמים יודעים כבר על ההתחלה שמשהו לא מתאים או כשמשהו יושב עליכם בול, אבל בשביל כל טווח התחושות שנמצא באמצע צריך לתת קצת זמן לגוף להפנים.

היוגה היא מאגר בלתי נדלה של עוצמה, תבונה ונחמה והיא מחוללת שינוי עמוק ומהותי באנשים שמתרגלים אותה.
אתם צריכים רק למצוא את השערים הנכונים עבורכם להיכנס דרכם.
אז שיהיה חיפוש מוצלח ובואו כמובן לשתף כאן בחוויות, מחשבות ומסקנות.

מוזמנים לקרוא עוד על יוגה וגם לבקר אותנו בפייסבוק

ליאת מנדל, יוגה ברעננה

עוד מהבלוג של ליאת מנדל

תצוגה מקדימה

יש סקס אחר

אם את אישה, חשוב שתדעי (ואז תלמדי גם את בן זוגך): אימון נכון של שרירי רצפת האגן, ישדרג את חיי המין שלך פלאים! רצפת אגן חזקה = סקס ממושך ומענג יותר ואפילו ריבוי אורגזמות אצל שני...

תצוגה מקדימה

אהוב אותי בכפות רגליך

כפות הרגליים שלנו הן אחד האזורים המוזנחים ביותר בגוף שלנו, אבל מה לעשות שכל הגוף שלנו עומד עליהן? בפוסט הזה תוכלו לקרוא מה מזיק לכפות הרגליים שלנו, מה עושה איתן חסד...

תצוגה מקדימה

מה עושים עם צוואר תפוס?

הוא נוטה להיתפס ולהתכווץ, הוא ה-איזור בגוף שלנו שמרכז אליו את כל המתח הנפשי שלנו ועל שמו הומצא הביטוי באנגלית A pain in the neck ,שמשמעותו משהו מעצבן במיוחד. גבירותיי ורבותיי, תעשו...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה