הבלוג של ליאת מנדל

אננדה – מחשבות על יוגה

צלמת ומורה בכירה ליוגה: מצלמת, מלמדת וכותבת על יוגה. מנהלת את אננדה - סטודיו ליוגה ברעננה, ומלמדת בו שעורים לכל הרמות. עובדת גם עם אנשים בעלי צרכים מיוחדים: אנשים בגיל הזהב, נשים בהריון ואחרי לידה, אנשים בשיקום ובהתמודדות... +עוד

צלמת ומורה בכירה ליוגה: מצלמת, מלמדת וכותבת על יוגה. מנהלת את אננדה - סטודיו ליוגה ברעננה, ומלמדת בו שעורים לכל הרמות. עובדת גם עם אנשים בעלי צרכים מיוחדים: אנשים בגיל הזהב, נשים בהריון ואחרי לידה, אנשים בשיקום ובהתמודדות עם בעיות שונות. מאחדת בין כל שיטות היוגה לתרגול מגוון ומעמיק. התרגול איתי יכול לעזור לך ב: ריפוי כאבים בגוף, חיזוק ושחרור הגוף,שיפור הנשימה, ניקוי רעלים מהגוף, יצירת שלווה נפשית ושקט בראש. מוזמנים בחום ליצור קשר.

עדכונים:

פוסטים: 11

החל מפברואר 2012

האם אפשר באמת לשלוט במחשבות שלנו? מה עושים כשמחשבות מטרידות ממלאות את הראש? ואיך אפשר לתפוס מחשבה שלילית כשהיא קטנה ולטפל בה נכון? הנה כמה מחשבות מאירות ותרגיל קצר ופשוט שאפשר וכדאי לתרגל בבית.

אפשר קצת שקט?

יותר מכל ההצלות והמתנות ששיגרה אלי היוגה מאז הגעתי אליה “בטעות” לפני עשר שנים, אני חבה את איכות חיי למתנה אחת במיוחד והיא: היכולת להשתיק קצת את הטרנזיסטור הפנימי ולקבל קצת שקט בראש, ואם אפשר כשאני מחליטה מתי.

אחד התהליכים הנפוצים ועם זאת הרסניים שמתרחשים במוח שלנו כל הזמן, הוא תהליך של איבוד שליטה על המחשבות שלנו. מה שרוב השיטות מן המזרח והיוגה העתיקה שבהן מנסות ללמד את האדם, הוא בהדרגה ובשלל דרכים וטכניקות – לאפשר מצב שבו האדם שולט במחשבות שלו ולא ההיפך.

או במילים אחרות להחזיר את השליטה אלינו. כשהשליטה במחשבות שלנו נמצאת אצלנו, אנחנו אלה שמחליטים מתי לפנות מקום למחשבה ומתי לרסן אותה, האם להאמין למחשבה שעוברת בראש, אנחנו יודעים מאיפה ולמה היא באה ולומדים להתייחס אליה בהתאם, מה שמפנה לנו מקום פנוי ושקט בהארד דיסק.

כדור שלג

דמיינו לעצמכם כדור שלג פצפון מתגלגל במסלול החלקה. בתחילת דרכו הוא לא עולה על גודל של אגרוף קמוץ, אבל אם התנאים המתאימים, דרושים לו רק כמה עשרות מטרים כדי לצבור מהירות אדירה ולגדול למימדים עצומים שיגרמו לו לצאת מכלל שליטה ולהפוך להרסני.

ככה בדיוק זה עובד עם החשבות שלנו. גם המחשבות המכאיבות ביותר מתחילות בקטן, והולכות ותופחות ככל שאנחנו מקדישים להן יותר תשומת לב. כשהן קטנות, הן ניתנות לטיפול ולשליטה ממש כמו כדור שלג.

אם היינו יושבים ליד הכדור כשרק החל להתגלגל, היינו יכולים לחפון אותו בידיים, למעוך אותו או לזרוק אותו חזרה למקום שממנו החל להתגלגל. ארבע מאות מטרים נמוך יותר, והכדור הזה יכול היה למחוץ אותנו! ובכן, זה העניין: במפולת מחשבות כמו במפולת שלגים, הרעיון הוא לתפוס את הכדור מוקדם ככל האפשר כשהוא קטן ובלתי מזיק, לפני שהוא מצליח לצבור תאוצה וכוח עלינו.

להחזיר שליטה על המחשבות

קל לראות איך זה קורה. אם אנחנו לא נותנים על זה את הדעת ולא יודעים מה לחפש, המחשבות שלנו יכולות להשתלט על הרגשות שלנו במהירות שיא ממש כמו כדור שלג המתדרדר במדרון תלול.

מחשבה טורדנית ומכאיבה יכולה להתפתח ולהתפצל לעוד מחשבות בתחומים משיקים או לגדול ולהתעצם לאוסף מחשבות מפלצתיות והרות אסון שמלוות כמובן במצב רגשי מתוח, חרד או מיואש,

ועד שאנחנו מצליחים להבין מה קורה, הבעיה כבר גדולה מכפי מידותנו ואין לנו יכולת לטפל בה, מלבד לחכות לשוך הסערה. נשמע מוכר?

תארו לעצמכם, מה היה קורה אם הייתם מזהים את הסימנים הראשונים של מחשבה כזאת, כשהיתה עדיין קטנה, רכה ותמימה כמו פתית שלג קטן שצנח מהשמיים? סביר להניח שהייתם יכולים לתפוס אותו ביד פתוחה ורכה ולטפל בו בחיבה ובנועם.

ובכן, בזיהוי המחשבות והרגשות שלנו בשלבים המוקדמים שלהם, גלומה עוצמה גדולה. כשהם רכים וקטנים, אפשר להתבונן בהם בכנות בפרספקטיבה הנכונה, ללמוד מהם ולהגיע להחלטות ולבחירות מושכלות וראויות: לפעמים לזהות פחד שמעכב אותנו, אולי לבקש עזרה שתעזור להתגבר עליו או עצה  להשתחרר ממנו ולפעמים רק לדעת את האמת אודות מה שמטריד אותנו ולהתבונן בו מבלי להיסחף למערבולת יחד איתו מאפשר תחושה של שליטה וחוסן פנימיים.

3 טיפים לטיפול במחשבות טורדניות

כשאתם מרגישים שהמחשבות משתלטות עליכם, שאתם לא מצליחים לחשוב בצורה צלולה או מרגישים שאתם “מאבדים את זה” הנה כמה דברים שיכולים להקל עליכם בזמן אמת ולאפס אתכם חזרה.

1. לנטרל מאבק

בשלב הראשון, נסו קודם כל לנטרל את המאבק במחשבות שלכם ולאפשר הרפיה של ההתנגדות הפנימית אליהן. חלק גדול מתחושת המתח הפנימי שנוצרת נגרם מהניסיונות שלנו להתכחש, להדחיק ולהיאבק במחשבות שעוברות לנו בראש. בתור התחלה נסו להבחין בשני דברים: א) בעובדה שאלה המחשבות שאתם חושבים כרגע, להסתכל להן ממש בפרצוף ולהכיר בכך שזו המחשבה שעוברת לכם בראש כרגע (מכאיבה ככל שתהיה) ב) להכיר בזה שאתם ערים למחשבות שלכם ומתבוננים בהן.

סביר להניח שאחרי זמן קצר, מעצם זה שתאפשרו למחשבות שלכם להתקיים מבלי להילחם בהן או לנסות להיפטר מהן, תחושת המצוקה הכללית תפחת. זה עדיין לא יפתור לכם כמובן את כל הבעיות, אבל יאפשר לכם להתמודד איתן טוב יותר.

2. להפנות תשומת לב לרגע הזה

נסו להפנות את תשומת הלב למה שקורה ממש ברגע זה במקביל למחשבה שלכם, למשל: לנשימה שלכם נכנסת ויוצאת, ממלאת ומרוקנת את הגוף, לתחושות המשתנות בגוף, אם יש אזור בגוף שמורגש במיוחד, למגע של הגוף עם הכיסא/ מזרן שאתם יושבים או שוכבים עליו, לאופן שבו מחשבה מסויימת מחדדת או מטשטשת תחושה בגוף.

הפניית תשומת הלב לגוף שלכם או לנשימה, לוקחת אתכם מ”הסרט הרע” שנקלעתם אליו בראשכם ומחזירה אתכם למציאות האובייקטיבית שמתקיימת כל רגע, תמיד: הנשימה שלכם, הגוף שלכם, כוח המשיכה וכ’, ולכל היותר מאפשרת לכם להבין בזמן אמת שהמחשבות שלכם הן לא המציאות האובייקטיבית שלכם, אלא סרט שאתם יכולים לצפות בו, ויכולים גם להחליט לצאת ממנו.

3. לתרגל השקטה של התודעה באופן עקבי

בניגוד לשני הטיפים הראשונים שפועלים בבחינת עזרה ראשונה למצב של רעש יתר בראש, הטיפ הזה הוא בעיקר לטווח הארוך אבל הוא המשתלם מכולם, וקיומו יאפשר לשני הטיפים שמעליו להיות אפקטיביים יותר.

לימדו איך להשקיט את התודעה שלכם באופן סדיר ועקבי: יש אינספור דרכים וטכניקות יעילות ופשוטות להשקטת התודעה ובימינו הזמינות שלהן גדולה מאוד: סרטוני וידאו ברשת, ספרים בנושא, כתבות ומאמרים, שיעורים וסדנאות, דיסקים לשמיעה… – שפע אדיר של אפשרויות.

יוגה ומדיטציה הן כמובן הדרכים האהובות ביותר עלי וגם האפקטיביות ביותר שיצא לי להכיר בעשור האחרון, אבל גם דמיון מודרך, שיטת התמקדות, פעילות גופנית, מקלחת חמה, טיפולי שיאצו הן דרכים שמסייעות שקט גדול יותר בראש.

היתרון הגדול בתרגול הראש שלכם ליצור שקט כשהכל תקין בחיים שלכם, טמון בכך שגם כשאתם צריכים להתמודד עם נושא רציני, מלחיץ או מכאיב, המערכת שלכם כבר יודעת לייצר לעצמה את המרחב הדרוש וכל טכניקה שתפעילו עליה בשעת מצוקה (החל בטיפול וכלה במקלחת חמה) תהיה עוצמתית יותר ותשפיע עליכם במהירות וקלות גדולות יותר.

איך להשקיט את הראש בחמש דקות

כדי שתוכלו להתחיל לחוות כבר עכשיו שקט קטן משלכם, הנה תרגיל פשוט, קצר וקל שתוך חמש דקות יכול להגדיל את רמת השקט והנינוחות שלכם.

כל מה שאתם צריכים הוא לשבת בתנוחה נוחה (על כיסא, כורסה או אפילו לשכב אם זה זמין ומתאים לכם) והנה מתחילים:

א. עצמו עיניים וקחו כמה נשימות עמוקות: תרגישו איך השאיפה נכנסת בקלות וממלאת את הגוף ואת הנשיפה יוצאת ומרוקנת את הגוף עד הסוף.

ב. תמשיכו לנשום במשך כמה שניות ורק להיות ערים להתרחבות ולהתארכות של הגוף עם כל שאיפה ולהתרוקנות ושחרור מאמץ מהגוף עם כל נשיפה.

ג. תפנו את תשומת אל הגוף שלכם ותעשו סריקה מהירה על כל האיברים מלמטה כלפי מעלה: כפות הרגליים והמגע שלהן עם הקרקע, השוקיים, ברכיים, ירכיים, אגן (תהיו ערים למגע של האגן עם הכיסא או המזרן) בטן, גב, חזה, זרועות, כפות הידיים, האצבעות, שכמות, כתפיים, גרון, עורף, ראש, פנים.

ד. כשאתם עוברים על האיברים השונים, שימו לב אם יש באחד מהם מתח, אם משהו מציק, אם מופיעה נינוחות או אי נינוחות במקומות שונים בגוף, נסו רק להתבונן מבלי לשנות שום דבר או להתערב, כאילו אתם מסתכלים מבחוץ על גוף אחר.

ה. אחרי שסרקתם את הגוף וחידדתם את “המבט הפנימי” שלכם, קחו עוד כמה נשימות ותנו להן ממש לעבור מקצה לקצה בגוף: בשאיפה מכפות הרגליים כלפיי מעלה דרך כל נקודות ההתבוננות שעברתן דרכן ובנשיפה חזרה דרך אותן נקודות כלפי מטה.

ו. לאט ובהדרגה, תחזירו את תשומת הלב אל החדר שבו אתם נמצאים, אל הקולות מבחוץ, פקחו לאט את העיניים (נעים לפעמים להשאיר אותן כמה שניות פקוחות למחצה) והתבוננו במצב התודעה שלכם: האם יש פחות מחשבות ברגע הזה? אם יש מחשבה, איזו מן מחשבה זו? האם יש איזו תחושה חדשה של שקט או צלילות?

אני מקווה שתתנסו באפשרות לזהות את המחשבות שלכם כשהן קטנות, לפני שתינתן להן ההזדמנות לשלוט בתגובות שלכם או להעכיר את מצב הרוח שלכם. ואם אהבתם את הפוסט הזה או התנסיתם בתרגיל האחרון,השאירו לי תגובה כאן בתגובות לפוסט הזה ושתפו אותי במחשבות שלכם.

מוזמנים למצוא אותי גם בפייסבוק ולקרוא עוד על יוגה, להשתתף בדיונים ולהביע את דעתכם.

ליאת, יוגה ברעננה

עוד מהבלוג של ליאת מנדל

תצוגה מקדימה

יש סקס אחר

אם את אישה, חשוב שתדעי (ואז תלמדי גם את בן זוגך): אימון נכון של שרירי רצפת האגן, ישדרג את חיי המין שלך פלאים! רצפת אגן חזקה = סקס ממושך ומענג יותר ואפילו ריבוי אורגזמות אצל שני...

תצוגה מקדימה

אהוב אותי בכפות רגליך

כפות הרגליים שלנו הן אחד האזורים המוזנחים ביותר בגוף שלנו, אבל מה לעשות שכל הגוף שלנו עומד עליהן? בפוסט הזה תוכלו לקרוא מה מזיק לכפות הרגליים שלנו, מה עושה איתן חסד...

תצוגה מקדימה

מה עושים עם צוואר תפוס?

הוא נוטה להיתפס ולהתכווץ, הוא ה-איזור בגוף שלנו שמרכז אליו את כל המתח הנפשי שלנו ועל שמו הומצא הביטוי באנגלית A pain in the neck ,שמשמעותו משהו מעצבן במיוחד. גבירותיי ורבותיי, תעשו...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה