הבלוג של ליאת מנדל

אננדה – מחשבות על יוגה

צלמת ומורה בכירה ליוגה: מצלמת, מלמדת וכותבת על יוגה. מנהלת את אננדה - סטודיו ליוגה ברעננה, ומלמדת בו שעורים לכל הרמות. עובדת גם עם אנשים בעלי צרכים מיוחדים: אנשים בגיל הזהב, נשים בהריון ואחרי לידה, אנשים בשיקום ובהתמודדות... +עוד

צלמת ומורה בכירה ליוגה: מצלמת, מלמדת וכותבת על יוגה. מנהלת את אננדה - סטודיו ליוגה ברעננה, ומלמדת בו שעורים לכל הרמות. עובדת גם עם אנשים בעלי צרכים מיוחדים: אנשים בגיל הזהב, נשים בהריון ואחרי לידה, אנשים בשיקום ובהתמודדות עם בעיות שונות. מאחדת בין כל שיטות היוגה לתרגול מגוון ומעמיק. התרגול איתי יכול לעזור לך ב: ריפוי כאבים בגוף, חיזוק ושחרור הגוף,שיפור הנשימה, ניקוי רעלים מהגוף, יצירת שלווה נפשית ושקט בראש. מוזמנים בחום ליצור קשר.

עדכונים:

פוסטים: 11

החל מפברואר 2012

כפות הרגליים שלנו הן אחד האזורים המוזנחים ביותר בגוף שלנו, אבל מה לעשות שכל הגוף שלנו עומד עליהן? בפוסט הזה תוכלו לקרוא מה מזיק לכפות הרגליים שלנו, מה עושה איתן חסד ואיך לשמור על כפות רגליים פעילות ובריאות שתומכות בכל הגוף.

כשיוצאים לרחוב בשעת בוקר מוקדמת או לפנות ערב יש תחושה של פארק אולימפי באוויר: כולם מסביב רצים, צועדים, רוכבים, מדלגים, נוסעים על גלגיליות כאילו אין מחר.

המודעות שלנו לגוף ולחשיבות שבטיפוחו היא גבוהה מאוד: אנחנו ערים מאוד ליתרונות פעילות גופנית ולקשר ההדוק שלה עם הנפש שלנו, ושיטות ההתעמלות השונות מעולם לא זכו לעדנה כמו בימנו: פילאטיס, יוגילאטיס, קיקבוקסינג, ספיננג, פלדנקרייז, התעמלות בונה עצם – יו ניים איט, יש לנו פעילות לכל מצב רוח.

ומה עם כפות הרגליים שלנו? זה כבר סיפור אחר, כיוון שכפות הרגליים שלנו הן אחד האזורים המוזנחים ביותר בגוף שלנו ואנחנו מתייחסים אליהן כמו אל יבשת רחוקה מעבר להרי החושך, איבר נפרד שחוץ מלשייף ממנו עור יבש ולמרוח לק על ציפורני הבהונות, אנחנו לא ממש מתייחסים אליו.

לא רק פדיקור

עם השנים וההזנחה, כפות הרגליים שלנו הולכות ונהיות נוקשות יותר, השרירים, הגידים והרצועות מתקצרים ומתנוונים, במקרה הטוב, אנחנו לא מניעים אותן ובמקרה הרע אנחנו כולאות אותן בנעלי עקב, שלאורך זמן מקצרות עד זוב את שרירי גב כף הרגל ומעוותות את מבנה כף הרגל – ונחשו מה?? על הבסיס המקרטע והאומלל הזה עומד כל הגוף שלנו!

לא צריך להיות ארכיטקט דגול כדי להבין מה קורה לבניין קומות שהבסיס שלו רעוע, כן, מתישהו יצוצו ליקויים, בעיות ובמקרה הרע אסונות בקומות העליונות – וזה בדיוק מה שקורה לגוף שלנו. חלק גדול מבעיות היציבה של אנשים שמתבטאות בבעיות בברכיים, בגב התחתון וצפונה משם, מתחיל פשוטו כמשמעו מלמטה וקשורות בתפקוד לקוי של כפות הרגליים.

חשמל זורם בכפות רגליך

בעקבות הנוקשות המצטברת של חלקי כפות הרגליים בתוספת יציבה לא נכונה כפות הרגליים פשוט מתנוונות ולא מצליחות למלא את תפקידן המקורי בגוף שלנו – להיות בסיס איתן ויציב שנושא עליו את הגוף שלנו.

הדבר המרכזי שנרצה לעשות כדי לזכות בכפות רגליים מתפקדות, הוא להביא אותן למצב שכל חלקי כף הרגל (בהונות, כריות, קשתות, עקבים וצידן החיצוני של כפות הרגליים) גמישים ופעילים, שהדם והחמצן זורמים בהן באופן עקבי  - אנחנו רוצים פשוטו כמשמעו להחיות את כפות הרגליים.

פעמים רבות אני נתקלת בשיעורי היוגה שלי בתגובות משתוממות של תלמידיי שמתפלאים איך אחרי עבודה רציפה על כפות הרגליים, יש תחושה חזקה של זרמים ובעבוע, כאילו משהו בהם פתאום התעורר לחיים והן תוססות – ככה צריכות להרגיש כפות רגליים חיות: מלאות תחושה ופעילות.

כך תשמרו על כפות רגליים בריאות

הדבר הפשוט והזמין ביותר לשמירה על כפות רגליים בריאות ותומכות בגוף הוא פשוט להפעיל אותן. הנעה ועבודה עם חלקי כפות הרגליים השונים, ממש באופן יומיומי ועקבי, שומרת על זרימת הדם תקינה בכפות הרגליים, מאריכה את שרירי כפות הרגליים, מרככת אותן ומשפרת מאוד את אחיזת הקרקע (מה לדעתכם הסוד של ספיידרמן?) ואת היציבה כולה.

אפשר לתרגל בכל הזדמנות במהלך היום, והתרגול יכול להימשך בין 30 שניות למספר דקות ספורות. אפשר לתרגל בעמידה, בישיבה על כסא בעבודה, מול הטלביזיה או על הרצפה ואפילו בשכיבה במיטה בבוקר לפני הקימה או בלילה לפני השינה – העיקר הוא למצוא פרקי זמן קצרים לחלוץ בהם את הנעליים ולהניע את כפות הרגליים.

הנה כמה תרגילים שכל אחד יכול לתרגל בבית, כל מה שצריך הוא לחלוץ נעליים ואם אפשר מומלץ לתרגל ברגליים יחפות:

1. הנעת הבהונות והעקבים
את התרגיל הזה אפשר לעשות בישיבה על הרצפה, על כיסא ואפילו בשכיבה במיטה: נסו להפנות את הבהונות קדימה ולמתוח כך שגב כף הרגל מתארך (פוינט) ואז להוביל את העקב קדימה כשהבהונות פונות כלפי מעלה (פלקס). חזרו על התנועה הזו כמה פעמים כשאתם מאריכים לסרוגין את שרירי כף הרגל ואזור גיד אכילס באחורי הקרסול.

בסיום התרגיל, אפשר גם לסובב את כפות הרגליים מתוך הקרסול כמה סיבובים לכל כיוון וכמובן לעשות זאת באופן מאוזן בשתי הרגליים.

2. הארכת שרירי הבהונות
אני יודעת שלחלק מכם, זה נשמע בלתי סביר, אבל מאחורי הבהונות שלנו יש שרירים! מכיוון שרוב האנשים לא נותנים אליהם את דעתם, הם בדרך כלל מאוד קצרים.
התרגיל הבא הוא דרך קלה וטובה להתחיל להאריך אותם. אפשר לתרגל אותו בעמידה או בישיבה על כסא:

העבירו משקל אל רגל אחת ונסו להרים את העקב של הרגל השניה כך שכף הרגל עומדת על כריות הבהונות. מייד תרגישו את השרירים מאחורי הבהונות נמתחים ואפשר גם לקחת את המשקל קצת קדימה כדי להעצים את המתיחה הזו אם זה מתאים לכם. חיזרו על הפעולה גם עם הרגל השניה, ואז המשיכו להחליף בין כפות הרגליים, כך שבכל פעם כף רגל אחרת עולה על הבהונות.

לאחר מכן, נרצה להגמיש את השרירים גם בגב כף הרגל, לכן נסו להפנות את הבהונות אחורה כך שכף הרגל נשענת על גב כף הרגל. נסו לעשות זאת בעדינות רק עד כדי מתיחה נעימה בגב כף הרגל. חיזרו על הפעולה גם ברגל השניה.

לבסוף, נסו לשלב את התנועה בשתי הרגליים יחד בדומה לרכיבה על אופניים: כף רגל אחת מתרוממת על הבהונות בעוד העקב של הרגל השניה יורד ובכל פעם שעקב אחד יורד מתרוממת כף הרגל השניה על הבהונות.

גם כאן, אפשר להוביל את המשקל אל תוך רגל אחת, לנתק מעט את הרגל השניה כפופה באוויר ולסובב את כף הרגל שבאוויר כמה פעמים לכל כיוון ובשתי הרגליים. מי שרוצה יכול להיעזר בקיר או שולחן קרוב כדי לשמור על שיווי משקל.

3. ריכוך והגמשת כפות הרגליים מכל הכיוונים
יש שלל דרכים להחזיר את החיים והצבע ללחיים של כפות הרגליים, הנה כמה מהדרכים הפשוטות והמומלצות. אפשר לתרגל אותן בנפרד או ברצף כמה פעמים שמתחשק:

- בעמידה, נסו לעלות גבוה אל הנקודה הגבוהה ביותר של כריות הבהונות שלכם. אפשר לעשות זאת יחד עם הובלת ידיים למעלה והתארכות לכיוון התקרה. נסו לשהות שם כמה שניות ולהתמתח למעלה ואז שחררו את העקבים חזרה אל הרצפה. חזרו על הפעולה הזו כמה פעמים שמתחשק לכם.

- הטו את כפות הרגליים הצידה והניעו אותן מצד לצד, כך שבכל פעם כפות הרגליים נוטות לצד אחר (רגל אחת אל הצד החיצוני והשניה אל הצד הפנימי). בין צד לצד תנו לכל חלקי כף הרגל (בהונות, כריות, עקב, קשת והצד החיצוני) לגעת ברצפה ולקבל ממנה עיסוי נעים.

- נסו לנטוע את כריות הבהונות היטב בקרקע ולהרים באוויר את כל הבהונות. כשהבהונות באוויר נסו לפרוס אותן ולהרחיק אותן אחת מהשניה.

- באותה הסיטואציה, נסו להחזיר רק את שתי הבהונות הגדולות אל הרצפה ואת שמונה הבהונות האחרות נסו לשמור באוויר.

- כופפו את הברכיים ורדו לישיבה שפופה בכריעה, הרימו את העקבים ונסו לעלות על הנקודה הגבוהה ביותר של כריות הבהונות כשאתם נעזרים בתמיכה של הידיים כנגד הרצפה. גם כאן נסו לתת לשרירים שבאחורי הבהונות להתארך ולהתרכך.

- הובילו את הברכיים קדימה, והניחו אותן על הרצפה (אפשר לרפד מתחת לברכיים עם כרית או מזרן), ושבו על העקבים כשהבהונות מוכנסות פנימה. אם אתם נתקלים בקושי לעשות זאת, כרית בין העקבים לישבנים תקל מאוד על הפעולה.

- שחררו את הבהונות, והפעם תנו לגב כף הרגל להיות מונח על הרצפה ושוב שבו על העקבים. גם כאן כרית מתחת לישבנים או מתחת לכפות הרגליים יכולה לעזור למי שמתקשה.

לפעמים, די בתרגול קצר כדי להגביר את זרימת הדם בכפות הרגליים וליצור תחושה של חיות וזרימה. תרגול יומיומי, אפילו קצר מאוד משמעותי באפקט המצטבר שלו ומשפיע לטובה על שיווי המשקל. חלקי כף הרגל השונים חוזרים לפעול וההשתרשות כנגד הקרקע משתפרת מה שהופך את היציבה והתנועה לקלות יותר כשאנחנו חוזרים להיות עם שתי רגליים על הקרקע.

מאוד יתכן שאחרי זמן מה, תגלו שמיחושים או בעיות שונות שהציקו לכם מידי פעם כמו כאבי ברכיים או גב תחתון השתפרו, ובהחלט יש קשר בין הדברים.

כמובן שלפעמים יש מקרים בהם קיימות בעיות יציבה אחרות שעבודה עם כפות הרגליים לא תפתור, והן מצריכות תרגול וטיפול בכאבי גב, ברכיים או צוואר תפוס אבל היכולת לעבוד נכון עם כפות הרגליים בכל מקרה תשפיע לטובה גם עליהם.

מוזמנים להצטרף אלי גם בפייסבוק ולקרוא עוד על יוגה ועל היכולת שלה להשפיע לטובה על החיים שלנו

ומוזמנים כמובן להגיב, לשאול או להביע את דעתכם (-:

ליאת מנדל, יוגה ברעננה.עוד מהבלוג של ליאת מנדל

תצוגה מקדימה

יש סקס אחר

אם את אישה, חשוב שתדעי (ואז תלמדי גם את בן זוגך): אימון נכון של שרירי רצפת האגן, ישדרג את חיי המין שלך פלאים! רצפת אגן חזקה = סקס ממושך ומענג יותר ואפילו ריבוי אורגזמות אצל שני...

תצוגה מקדימה

מה עושים עם צוואר תפוס?

הוא נוטה להיתפס ולהתכווץ, הוא ה-איזור בגוף שלנו שמרכז אליו את כל המתח הנפשי שלנו ועל שמו הומצא הביטוי באנגלית A pain in the neck ,שמשמעותו משהו מעצבן במיוחד. גבירותיי ורבותיי, תעשו...

תצוגה מקדימה

איך לשחרר כאבי גב

נפתח הפעם את הפוסט בשאלה: האם אי פעם סבלתם מכאבי גב? או אתם מכירים מישהו שסובל מכאבי גב? או שמעתם על מישהו, מכר רחוק שסובל מכאבי גב? אם התשובה על אחת מהשאלות היא כן, שווה לכם...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה