הבלוג של ליאת מנדל

אננדה – מחשבות על יוגה

צלמת ומורה בכירה ליוגה: מצלמת, מלמדת וכותבת על יוגה. מנהלת את אננדה - סטודיו ליוגה ברעננה, ומלמדת בו שעורים לכל הרמות. עובדת גם עם אנשים בעלי צרכים מיוחדים: אנשים בגיל הזהב, נשים בהריון ואחרי לידה, אנשים בשיקום ובהתמודדות... +עוד

צלמת ומורה בכירה ליוגה: מצלמת, מלמדת וכותבת על יוגה. מנהלת את אננדה - סטודיו ליוגה ברעננה, ומלמדת בו שעורים לכל הרמות. עובדת גם עם אנשים בעלי צרכים מיוחדים: אנשים בגיל הזהב, נשים בהריון ואחרי לידה, אנשים בשיקום ובהתמודדות עם בעיות שונות. מאחדת בין כל שיטות היוגה לתרגול מגוון ומעמיק. התרגול איתי יכול לעזור לך ב: ריפוי כאבים בגוף, חיזוק ושחרור הגוף,שיפור הנשימה, ניקוי רעלים מהגוף, יצירת שלווה נפשית ושקט בראש. מוזמנים בחום ליצור קשר.

עדכונים:

פוסטים: 11

החל מפברואר 2012

הוא נוטה להיתפס ולהתכווץ, הוא ה-איזור בגוף שלנו שמרכז אליו את כל המתח הנפשי שלנו ועל שמו הומצא הביטוי באנגלית A pain in the neck ,שמשמעותו משהו מעצבן במיוחד.
גבירותיי ורבותיי, תעשו היכרות עם הצוואר התפוס שלכם, ובואו לקרוא איך לשחרר אותו.

שקועים עד הצוואר

מתח בשני צידי הצוואר, כאב שיורד מתחתית הגולגולת וממשיך דרך העורף, נוקשות בלתי נסבלת באיזור השכמות והעורף – אני מניחה שלרובכם היה העונג להכיר את אחת או יותר מהתחושות הנ”ל, ואם לא, נא להכיר – הצוואר התפוס שלכם.

כדאי להכיר את התחושות הנ”ל, גם אם אתם מבני המזל שלא סובלים מעומס בעורף, כדי לזהות אותן כשיבואו להתארח ולדעת מה לעשות בעניין, ובמיוחד כדי לדעת מה לעשות כדי שיבואו לבקר אתכם כמה שפחות.

סיבות שונות יש לכאבי הצוואר שלנו ורובן נובעות מחולשה של שרירי הצוואר (שאמורים להחזיק את שמונת הקילוגרמים של הראש שלנו), תנועות לא נכונות, ישיבה ממושכת וחוסר בפעילות גופנית ויציבה לא נכונה. לעתים רחוקות יותר הסיבות לכאבי צוואר קשורות לבלטים או פריצות דיסק צוואריות, היצרות תעלת העצב או הסתיידות חוליות הצוואר וכשהן מצטרפות אל שאר הסיבות הנפוצות יותר התוצאה היא כאבי צוואר כרוניים שמשפיעים משמעותית על איכות החיים שלנו ושללא טיפול עשויים להפוך גם אקוטיים.

אפילו שפחתכם הנאמנה, שעובדת עם הגוף כל יום ולא סובלת בעשור האחרון משום כאב כרוני, התעוררה לפני כמה שנים שמחה וטובת לב במיטה, ונוכחה לדעת שהיא לא מסוגלת לזוז/ להתלבש לבד/ לצחצח שיניים וגם לא להפעיל את האונות השונות של המוח מבלי לפצוח בצווחות – וכל זאת בלי כל סיבה נראית לעין, מה שאומר, שלפעמים לגוף שלנו יש סיבות משלו שאין לנו יכולת להבין.

הצד השני של הלב

אל הסיבות שמניתי מצטרפת עובדה משמעותית ביותר: שרירי הצוואר שלנו מחוברים ישירות לשרירי הגב העליון ופעמים רבות, כאבים בעורף נובעים מחולשה או נוקשות בגב העליון ועניין מרכזי שרובנו נוטים לשכוח הוא שהגב העליון הוא בדיוק הצד השני של בית החזה ואיזור הלב וביחד הם חובקים משני צידי עמוד השדרה את המרכז האנרגטי של הלב ומהווים מרכז הומה לכל הסוגיות הרגשיות והמתחים הנפשיים שלנו שנוטים להצטבר איפה אם לא בגב העליון ובצוואר.

כשאנחנו נתונים להרבה מתח נפשי אם בעקבות מצב נפשי קשה או כתוצאה מאורח חיים לחוץ, הגב העליון והעורף מושפעים ומגיבים לזה ישירות בכיווץ אוטומטי שיוצר תחושה של עומס, תקיעות ונוקשות בפלג הגוף העליון.

מכיוון שכולנו, חווים בחיים לחצים ומתחים, מעבדים חוויות רגשיות שונות, מאבדים איזון ומוצאים אותו מחדש, חשוב לנו להיות לטפל באיזור הזה על בסיס יומיומי כדי לשחרר מהגוף את המתחים שהוא צובר ולהחזיר אותו לאיזון.

פיקוד העורף – 6 טיפים להקלה ולשמירה על צוואר משוחרר

1. תרגול משחרר
הדבר הישיר והמיידי שמקל על צוואר נוקשה וכואב הוא תנועה שמשחררת ומרככת אותו מהתקיעות שאליה נקלע. תנועה נכונה במצב כזה, תחמם, תזרים דם וחמצן אל האיזור ותביא רכות ומרחב אל האיזור שמרגיש תקוע ותאפשר לו להשתחרר. מכיוון שאין כמו לראות בעיניים, אתם מוזמנים לתרגל איתי בסרטון קצר שבו אני מתראיינת ומראה איך אפשר בכמה דקות לשחרר את איזור השכמות והעורף. 

embedded by Embedded Video

בסרטון אני מתייחסת לשחרור העורף והגב העליון אצל נשים לאחר לידה אבל הדברים ובמיוחד התרגילים שאני מראה שם תקפים לכל מי שמציק לו הצוואר או לא רוצה לסבול מכאבים בו.

התרגילים בו מתאימים לכולם ללא צורך בהכנות מיוחדות או ניסיון קודם ואתם מוזמנים לתרגל איתו בכל פעם שאתם מרגישים עומס באיזור השכמות והעורף וכמובן מומלץ לתרגל כמניעה כדי לשמור את הצוואר משוחרר ורך.

במקרים אקוטיים שבהם הצוואר נתפס בצורה חזקה וטווח התנועה מצומצם, מומלץ לא להגיע לקצה גבול היכולת או לעבוד מתוך כאב ובמקרים חריפים מומלץ לפנות לטיפול: טיפול שיאצו טוב או דיקור ברוב המקרים יכולים להקל מאוד בכאבים, וכשהכאב החריף משתחרר, התנועה העדינה שיוצרים התרגילים יזרזו אף יותר את השחרור המלא של הצוואר.

2. הפסקות התארכות
מסתבר שעבודה ממושכת בישיבה נחשבת לעבודה המסוכנת לגוף שלנו יותר מכל. בזמן הישיבה האגן שלנו מתגלגל פנימה, עמוד השדרה מתעגל ושרירי הגב העליון נחלשים ולא מצליחים להחזיק את עמוד השדרה.

הצוואר נוטה קדימה ונוצרת דחיסה מתמשכת של חוליות עמוד השדרה והמפרקים, וככל שהישיבה ממושכת כך מצב הדחיסה הזה מעמיק ומתקבע בגוף – התוצאה היא עומס גדול בגב ובעורף.

לאלה ביניכם שיושבים שעות ממושכות על כסא בכלל ומול מחשב בפרט, מומלץ מאוד לקום מידי פעם, הן כדי למנוע כאבי גב וגם כדי לשחרר את העורף.

ההמלצה לאנשים שיושבים זמן ממושך היא לקום אחת לשעה: מומלץ להתמתח ולהרחיק את החוליות אחת מהשניה כדי להחזיר קצת מרחב לעמוד השדרה ולבטל במקצת את הדחיסה העקבית שנוצרת בישיבה, אתם יכולים לבחור תרגיל אחד או שניים מהסרטון למעלה ולתרגל אותו במשך דקה או שתיים, לסובב מעט את הראש מצד לצד, לסובב את הכתפיים קדימה ואחורה, לפתוח את בית החזה ולקמר אותו ובאמצעות תנועה להחזיר את הרכות ומרחב התנועה לגוף.

3. שחרור מתח נפשי ויצירת שקט מנטלי
כפי שציינתי בתחילת המאמר, הרבה פעמים הסיבה לכאבים חוזרים ונשנים באיזור הצוואר והעורף קשורים במתח נפשי גדול ובמצב לחץ כרוני שאורח החיים שלנו מספק לנו בשפע.

במקרים כאלה, גם אם נתייחס לצד הפיזי, מבלי לטפל ברובד הנפשי והמנטלי, יהיה זה כמו הנחת פלסטר על רגל שבורה – טיפול בסימפטום ולא במקור לבעיה. מכיוון שבגוף שלנו הכל קורה יחד והעומס הוא גם פיזי, גם נפשי וגם מנטלי, חשוב מאוד שנלמד להתייחס באופן קבוע ולשחרר עומסים גם ברבדים הפנימיים שלנו.

כדי לבוא במגע עם המצב הנפשי שלנו לפעמים צריך קודם כל לפנות מעט מקום בראש ולעשות בו קצת סדר ושקט, כדי לעשות זאת אין כמו תרגול של דמיון מודרך או מדיטציה מונחית שללא מאמץ ובזמן קצר, מאפשרת לתודעה שלנו להירגע ולראות דברים ביתר צלילות כדי להתפנות להרגיע גם את הנפש: יש היום הרבה מאוד דיסקים של מדיטציה שאפשר להאזין אליהם, וכמובן הרבה מדיטציות מונחות ברשת, וזו פעילות קצרה שאפשר לאמץ כהרגל קבוע באמצע היום או בסופו והתוצאות לא יאחרו לבוא.

הדרך העוצמתית והאפקטיבית ביותר שאני מכירה לעשות זאת, היא יוגה שכוללת בכל אימון, תרגול מדיטציה מונחית, תרגילי נשימה שמכנסים את החושים ומנקים את הגוף מפסולת פיזית ומנטלית וכמובן תנועה משחררת שמזרימה דם וחמצן, מרככת ומשחררת את הגוף.
מסגרת תרגול יוגה עקבית היא ללא ספק הדרך היעילה ביותר שאני מכירה כדי לטפל בגוף ובנפש שלנו ולהשפיע לטובה על עצמנו בכל הרמות.

4. איך אתם ישנים?
שני עניינים נוספים שכדאי לתת עליהם את הדעת קשורים להרגלי השינה שלכם: האחד הוא מציאת כרית נוחה, לא נמוכה ולא גבוהה מידי שמספקת תמיכה הולמת לעורף שלכם, לפעמים לילה שלם של שינה על כרית לא מתאימה יכול להפוך את היום שלכם ליום צוואר רע.

העניין השני קשור לתנוחת השינה שלכם: שינה על הבטן לאורך זמן, מאלצת את שרירי הצוואר להיות מסובבים ברצף לכיוון אחד ולא תמיד מומלצת לבעלי עורף רגיש. מומלץ לבלות את מרבית שעות השינה שלכם בתנוחת עובר על הצד ואם אתם חובבי שינה על הבטן, מומלץ לכופף ברך אחת לכיוון בית השחי למעין תנוחת לטאה, מצב שמקל על העומס בצוואר.

5. הימנעות מחשיפה לקור
לקראת עונת המזגנים הבאה עלינו לטובה, כדאי שתדעו שרוח קרה וישירה על איזור הצוואר והעורף מעודדת צוואר תפוס. אם הצוואר שלכם רגיש ואתם נמצאים בחדר ממוזג, השתדלו לשבת במקום בו הרוח לא נושבת ישירות על העורף שלכם, ואם אפשר עטפו את הצוואר בצעיף או מטפחת כדי להגן עליו מרוח ישירה.

מנהג מזעזע שנהוג בחדרי כושר רבים, הוא לאפשר פעילות מייצרת חום רב וזיעה תוך כדי פעולה מסיבית של מזגן: השרירים פולטים חום, הרוח הקרה נושבת על הזיעה והתוצאה היא קטלנית – גב וצוואר תפוסים ומקובעים לעילא ולעילא. נסו להימנע מהסיטואציה הזו בכל דרך שאתם יכולים.

6. שמירה על מרחב בעורף
לאלה ביניכם שסובלים מבעיה רפואית שגורמת לעומס בעורף כמו בלטים, פריצות דיסק בחוליות העורף, חשוב במיוחד לשמור על תפקוד נכון של העורף: מצד אחד, תנועות לא נכונות עם העורף יכולות לגרום נזק ולהחמיר את הכאב ומצד שני, חוסר תנועה, מקבעת ומשמרת את הדחיסה הקיימת.

בעזרת פעילות מתונה עם הנחיה קשובה ומקצועית, תוכלו ללמוד אילו תנועות שומרות על מרחב בין חוליות העורף שלכם ומשחררות את הלחץ הבין חולייתי ובעזרת תרגול מתון, תוכלו לתמוך ולהתחזק באופן שימזער עד כמה שניתן את העומס בעורף ובגב העליון.

מקווה שהמאמר הזה יהיה לכם לעזר ומאחלת רק בריאות.

מוזמנים לקרוא עוד על יוגה ועל שחרור מיחושים וכאבים שונים בדף הפייסבוק

ליאת מנדל, יוגה ברעננה.

עוד מהבלוג של ליאת מנדל

תצוגה מקדימה

יש סקס אחר

אם את אישה, חשוב שתדעי (ואז תלמדי גם את בן זוגך): אימון נכון של שרירי רצפת האגן, ישדרג את חיי המין שלך פלאים! רצפת אגן חזקה = סקס ממושך ומענג יותר ואפילו ריבוי אורגזמות אצל שני...

תצוגה מקדימה

אהוב אותי בכפות רגליך

כפות הרגליים שלנו הן אחד האזורים המוזנחים ביותר בגוף שלנו, אבל מה לעשות שכל הגוף שלנו עומד עליהן? בפוסט הזה תוכלו לקרוא מה מזיק לכפות הרגליים שלנו, מה עושה איתן חסד...

תצוגה מקדימה

איך לשחרר כאבי גב

נפתח הפעם את הפוסט בשאלה: האם אי פעם סבלתם מכאבי גב? או אתם מכירים מישהו שסובל מכאבי גב? או שמעתם על מישהו, מכר רחוק שסובל מכאבי גב? אם התשובה על אחת מהשאלות היא כן, שווה לכם...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה