הבלוג של ליאת ברעוז

" החיים – בין מה שתיכננתי "

פסיכותרפיסטית ועו"ס קלינית. בוגרת התכנית לפסיכותרפיה פסיכואנליטית - אוניברסיטת חיפה. עוסקת בטיפול וייעוץ פסיכולוגי (טיפול רגשי) בקליניקה פרטית בחיפה ובעמותת "עמך"- טיפול בניצולי שואה דור שני ושלישי. מתמחה... +עוד

פסיכותרפיסטית ועו"ס קלינית. בוגרת התכנית לפסיכותרפיה פסיכואנליטית - אוניברסיטת חיפה. עוסקת בטיפול וייעוץ פסיכולוגי (טיפול רגשי) בקליניקה פרטית בחיפה ובעמותת "עמך"- טיפול בניצולי שואה דור שני ושלישי. מתמחה בטיפול בנושאים הקשורים ל: הריון ולידה, אמהות. דיכאון לאחר לידה. מצבי חרדה ודיכאון - טיפול בדיכאון, טיפול בחרדות. נושאים הקשורים לדימוי עצמי, דימוי גוף והפרעות אכילה. טיפול רגשי במצבי משבר כגון: שכול ואובדן, התאלמנות, גירושין, התמודדות עם פרידות, פיטורין, התמודדות עם מחלה קשה, התמודדות עם סרטן. טיפול רגשי בנושאים הקשורים לקשר, זוגיות ומערכות יחסים. משבר בזוגיות, בעיות בזוגיות, פחד מזוגיות, חרדות נטישה. אתר: www.liatbaroz.co.il

עדכונים:

פוסטים: 10

החל מנובמבר 2015

בחירת מטפל / ת מתאים/ ה לטיפול רגשי היא החלטה לא פשוטה.
טיפול רגשי הוא תהליך מורכב, אינטימי, לעיתים חשוף או גם כמוס ולכן אנו רוצים לדעת שהאדם שאיתו אנו עוברים תהליך זה קרי: המטפל / ת הוא האדם המתאים לנו.
מספר כללים יכולים לעזור בתהליך בחירת המטפל.

איך בוחרים מטפל/ת? (לטיפול רגשי, טיפול פסיכולוגי, טיפול נפשי)

זו אחת השאלות שאני נשאלת שוב ושוב ובצדק!

בדיוק כפי, שכשיש לנו בעיה פיזית כלשהי נרצה ללכת לרופא הכי טוב, מקצועי ומומחה בתחומו, כך לדעתי, באותה רצינות ואחריות,יש לבחור מטפל / ת רגשי כאשר מדובר על קושי נפשי / רגשי ממנו אנו סובלים.

הנפש חשובה לא פחות מהגוף.

מספר כללים בסיסיים עשויים לעזור בבחירה של:  “המטפל / ת המתאים / ה לי “

כלל ראשון- עדינות זהירות סודיות ואחריות!

כשמטופל מגיע לטיפול הוא מפקיד למעשה חלק מעצמו אצל המטפל / ת. לרוב מדובר על החלק הכי אישי, רגשי ולעיתים אף כמוס- של עצמו.

לכן, כדבר ראשון, חשוב שהמטופל ירגיש שהמטפל יודע, מכיר ומבין לעומק שכשאדם בא עם נושאים כ”כ רגישים הקשורים לעצמו יש להתייחס לכך בזהירות, עדינות, סודיות ואחריות מרבית במובן הכי עמוק של כל אלו.

כלל שני- השכלה פלוס נסיון

חשוב שהמטופל ידע בצורה הכי ברור וישירה מהי השכלתו של המטפל קרי: היכן למד ? , מה בדיוק למד? , כמה שנים למד ? (אפשר גם לבקש לראות תעודות מתאימות)

כמו גם, שידע מהו ניסיונו המעשי של המטפל.

היכן טיפל ? במי טיפל ? באילו תחומים הוא מטפל ? באלו מקומות עבד ועובד ? האם עובד במקום ציבורי נוסף לעבודתו בקליניקה הפרטית ?) ועוד.

הרבה אנשים שניגשים לטיפול רגשי פשוט מתביישים לשאול את השאלות הללו אבל לטעמי, זו חובתו של מטופל לדעת את כל אלו בדיוק מאותה סיבה שעליה דיברתי קודם- אנחנו לא מפקידים משהו חשוב כמו נפשנו בידי מי שאין לו את ההשכלה והניסיון המתאימים.

המטפל  הרציני יענה לכל השאלות הללו בצורה הכי ישירה ומכובדת.

אני מאמינה שמטפל טוב הוא כזה שיש לו ג-ם השכלה מתאימה וג-ם ניסיון מעשי רב.

כלומר: חשוב לא לוותר על אף אחד מהקריטריונים הללו.

כלל שלישי- המלצות

המלצות על מטפלים יכולות כיום להיות מועברות בכל מיני דרכים: פה לאוזן, פורומים, המלצות כתובות של מטופלים, פייסבוק ועוד.

בעיניי, לא חשוב היכן שומעים או קוראים את ההמלצה אלא להרגיש: האם היא נשמעת לכם אמינה? האם מדבר אליכם אישית מה שאמרו על המטפל / ת ? חשוב לשים לב לתוכן ההמלצה ולא רק לאמירה : “הוא מטפל טוב”. כי מטפל טוב לאחד אינו בהכרח טוב לאחר ולכן כדאי לדעת להבין ולהרגיש מה בדיוק מרגיש לכם כ “טוב” ומתאים בו – בשבילכם.

כלל רביעי- כימיה, כימיה וכימיה

כן, כמו בכל אינטראקציה בין שני אנשים זרים, כך נוצרת אינטראקציה בין מטפל ומטופל. לעיתים היא מתרחשת אפילו לפני הפגישה, במייל, בשיחת טלפון, לעיתים היא קורית בפגישה עצמה והכימיה, היא…בדרך כלל לא משקרת.

הכימיה (שהיא בעצם סוג של אינטואיציה) יכולה לתת את התשובה שבאה “מהבטן” האם יש התאמה בין השניים או לא.

בטיפול רגשי טיב האינטראקציה בין המטפל והמטופל חשובה כמו ההשכלה והנסיון של המטפל, היא זו ש”מניעה” את הטיפול קדימה והיא זו שיוצרת את המפגש בין השניים למשהו שהוא ייחודי, מעצים, ומדייק.

לכן, לא להסס ללכת ג-ם אחרי תחושות בטן בדרך כלל הן מספרות לנו משהו נכון.

כלל חמישי- לשאול שאלות לגבי שיטת הטיפול

מכיוון, שכיום יש המון שיטות טיפול (לעיתים אף לאותה בעיה) חשוב להבין באיזו שיטה עובד / ת המטפל /ת  ואז לשאול את השאלות הבאות:

“האם זו השיטה שידועה כהכי מתאימה לבעיה איתה אני בא” ?

“האם יש שיטות נוספות לטפל באותה בעיה שאיתה אני בא” ?

“במידה ואני בוחר בשיטת טיפול מסוימת מהן יתרונותיה וחסרונותיה על פני אחרות” ?

את התשובות לשאלות אלו ניתן לקבל בכמה דרכים.

דרך אחת, היא לקרוא על שיטת הטיפול, דרך שנייה, שוב, פשוט לשאול את המטפל/ת.

מטפל רציני יידע להשיב על שאלות אלו גם אינו מטפל בכל השיטות, הידע – אמור להימצא אצלו.

קל יותר להחליט “נכון” לגבי טיפול כאשר אנו מבינים לעומק את השיטה בה עובד / ת המטפל / ת והיא לא כזו שנותרת עלומה, ערטילאית, לא ברורה ולא ידועה.

כלל שישי- הגדרת מטרות ויעדים

גם כשמדובר בעניינים רגשיים חשוב לדעתי להגדיר מטרות ויעדים בטיפול ולערוך עם המטפל בפגישות הראשונות סוג של “חוזה טיפולי”.

חשוב שהמטפל והמטופל יהיו מסונכרנים ביחד על אותם מטרות ויעדים כי זה מאפשר עבודה משותפת טובה יותר.

מטרה יכולה להיות: בקשת תמיכה רגשית בלבד (למשל כשמגיעים סביב משבר או אובדן) ומטרה יכולה להיות גם- השגת שינוי בתחום מסוים, הפחתת חרדה או דיכאון, פתרון קשיים בזוגיות ועוד.

יעד יכול להיות משולב למשל כזה שבו המטופל גם יקבל תמיכה וגם יגיע לשינוי, אין סתירה בין הדברים. מה שחשוב כאמור- הוא להגדיר את הדברים מראש.

הגדרת מטרות ויעדים מאפשרת הן למטפל והן למטופל להגדיר את מספר הפגישות הטיפוליות בתחילת הטיפול או גם במידה ולא מגדירים מראש אזיי בהמשך, לבחון את הדרך הטיפולית, לעצור מדי פעם בתוך התהליך הטיפולי ולבדוק:

האם אנו מתקדמים לשם? מהן התחושות של המטופל בתוך הטיפול אחרי “איקס” פגישות? איך המטפל מרגיש לגבי ההתקדמות? ועוד.

הגדרה זו חשובה גם לתחושה שהמטפל והמטופל עובדים ביחד בטיפול, כי טיפול טוב הוא תמיד עבודה משותפת והדדית הן של המטפל / ת והן של המטופל / ת.

 

 

 

 

 

 

עוד מהבלוג של ליאת ברעוז

תצוגה מקדימה

שם הסרט: המלטות (או: הבריחה)

מי מאיתנו אינו מכיר את ההרגשה הזאת של  "לקום על צד שמאל" ? אולי למעשה כבר מזה תקופה אנחנו "קמים על צד שמאל" ?  חווים ימים של מתח ? של קושי?  אולי ימים של חרדה ? או עצב ? ימים של אכזבה או כאב ? אולי יש משהו שמציק ולא רוצים לחשוב...

שלום עולם!

ברוכים הבאים לבלוג החדש שלי!...

תגובות

פורסם לפני 5 years

התמודדות עם פרידה - האם יש פרידה טובה ?

מה זו פרידה טובה, או יפה? בתהליך טיפול, פרידה היא הליך מובנה ומוגדר, אך בחיים, אנשים נפרדים בדרכים שונות. אך, את דיאלוג הסגירה אפשר לקיים גם כשמדובר בפרידה פתאומית. הרבה אנשים מגיעים לטיפול עקב פרידות. פרידות מבן/בת...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה