הבלוג של levhaisha

לב האישה

שמי ד"ר אביטל פורטר, מנהלת אשפוז קרדיולוגיה (ביניים לב) ומרפאת לב האישה, בבילינסון. פתחתי בלוג זה כחלק ממסע להגברת המודעות למחלות לב בקרב נשים. ב- 10.12 נקיים כנס ראשון בנושא: מחלות לב – גורם התמותה מספר 1 בקרב נשים.

עדכונים:

פוסטים: 7

החל מאוקטובר 2014

LogoPregnancy

פ.א (שם  בדוי),  חשבה שהיא משתגעת. רק שבועיים  חלפו מאז ילדה, ובימים המאושרים במקום  להיות עסוקה ומתוזזת, היא מוצאת  עצמה עייפה, קצרת נשימה,  מרגישה ממש לא טוב. “את צריכה לצאת פחות מהבית” אומרים לה, “את צריכה להפסיק לעשן” גוערים בה, “די תתאפסי כבר…די להתפנק, לכולן קשה לאחר לידה.”

ובלילה, היא יושבת במיטה, קצרת נשימה, סובלת אך פוחדת  להטריד, חוששת מן הגערות של הסובבים אותה. הכרתה מתערפלת, וברקע צפירת אמבולנס.

למחרת היא מתעוררת בטיפול  נמרץ  לב, מחוברת למוניטור, קתטר, אינפוזיה והצוות  הרפואי סובב אותה מכל עבר: “מזל  שהגעת. היית במצב של בצקת ריאות, אם  היית מאחרת אז…”.

*  *  *

מחלת לב הינה אחת הסיבות המובילות לתחלואה ותמותה בקרב נשים.  ידיעה מוקדמת, אבחון וטיפול בגורמי הסיכון למחלת לב, מורידים את שיעור הופעת המחלה והתמותה ממנה.

ידוע היום כי קיים קשר הדוק בין הריון “בסיכון  גבוה” למחלת לב, קרי, הסיכוי לפתח מחלת לב או למות ממנה, גבוה בהשוואה לנשים שעברו הריון תקין. סיבוכים אלה יכולים להתגלות מייד לאחר הלידה ו/או  בגיל מבוגר יותר, מספר עשורים לאחר הלידה.

מהו הריון  בסיכון גבוה?

אם במהלך ההריון אובחן אחד מהנ”ל:

1)         סוכרת הריונית בכל דרגות החומרה

2)         יתר לחץ דם הריוני בכל דרגות החומרה

3)         קדם רעלת / רעלת בהריון (TOXEMIA- ECLAMPSIA/PRE-ECLAMSIA)

4)         לידה מוקדמת

5)         עלייה חריגה במשקל

במשך מאות שנים, מחלת לב נחשבה מחלה של גברים ולכן, המודעות למחלת לב ולתסמינים שלה, בקרב נשים בכל קבוצת גיל, ובייחוד בקרב נשים צעירות, נמוכה!

לא עוד. החלטנו לקחת את הנושא לידיים ולהגביר את המודעות למחלות לב בקרב ציבור הנשים וציבור הרופאים, המטפלים בנשים, לכל אורך מחזור החיים (קרדיולוגים, גניקולוגים, פנימאיים, רופאי משפחה).

ב- 10.12.14 נקיים כנס רפואי ראשון בנושא: מחלות לב – גורם התמותה מספר 1 בקרב נשים. בואו נשים את הלב במרכז.

עוד מהבלוג של levhaisha

תצוגה מקדימה

עקבי אחר הערכים שלך וקחי אחריות על בריאות הלב

התסמינים למחלת לב בקרב נשים שונים מאלו המופיעים אצל גברים. זכרי, שגם הרופאים עדין לא לגמרי מודעים לכך, לכן אני ממליצה לכל אישה לקחת אחריות ולהיות ערה לתסמינים, בעצמה. את...

תצוגה מקדימה

אדום עולה: יש עוד מה לעשות בעניין הגברת המודעות למחלות לב בקרב נשים

ב- 2004 החליט איגוד הלב האמריקאי (AHA) להתמודד עם אתגר. מחלות לב וכלי דם קטפו חיים של כמעט חצי מיליון נשים אמריקאיות מדי שנה, ואילו המודעות למחלות לב בקרב נשים היתה בחיתוליה.   נשים אמריקאיות רבות התייחסו למחלות לב בביטול, או...

תגובות

פורסם לפני 5 years
תצוגה מקדימה

המטרה שלי: להגביר המודעות למחלות לב בקרב נשים

המודעות למחלות לב כגורם תמותה משמעותי בקרב נשים מתעוררת בעולם, אך עדין מאד נמוכה בישראל. המציאות מלמדת כי לא רק הציבור הרחב, ובכלל זה ציבור הנשים, חסר מודעות אלא גם...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה