הבלוג של levhaisha

לב האישה

שמי ד"ר אביטל פורטר, מנהלת אשפוז קרדיולוגיה (ביניים לב) ומרפאת לב האישה, בבילינסון. פתחתי בלוג זה כחלק ממסע להגברת המודעות למחלות לב בקרב נשים. ב- 10.12 נקיים כנס ראשון בנושא: מחלות לב – גורם התמותה מספר 1 בקרב נשים.

עדכונים:

פוסטים: 7

החל מאוקטובר 2014

Saloona - Old Mother

תארו לעצמכם: הריון  מעל  גיל  35  מוגדר כהריון  “בגיל  מבוגר” שכן, בין  גיל  35  לגיל  44, קיימת  ירידה הדרגתית  בפוריות  האישה,  ומנגד  עליה הדרגתית ברמת הסיכון לאישה ולעובר. הריון מעבר לגיל  44 כבר  מוגדר כהיריון  מאוחר מאד ושיעור הסיבוכים  הצפויים בו עולה בהתאם.

כבר בגיל מבוגר (מעל 35) או מבוגר מאוד (מעל 45) הריון טומן בחובו סיכונים רבים – הן לאם והן לעובר. נשים מגיעות להריון כזה עם שיעור גבוה של גורמי סיכון למחלת לב, ביניהם: סוכרת, השמנה, יתר לחץ דם ועוד, וכתוצאה מכך הן מפתחות שיעור גבוה של סיבוכים הריוניים, בהשוואה לנשים צעירות. נשים מבוגרות עם סיבוכים הריוניים חשופות יותר מאחרות לרעלת, ליתר לחץ דם, להתקף לב, לאירוע מוחי  ואף למוות בזמן הריון. גם  שיעור תופעות  הדמם  והצורך  בניתוח  קיסרי, להבדיל מלידה ספונטאנית,  גבוהים  יותר אצל נשים הרות מבוגרות.  מיותר לציין, כי אף  לעוברים  צפוי שיעור גבוה יותר של סיבוכים, והריון מסוג זה יכול להסתיים בלידה מוקדמת,  הריון מחוץ לרחם, בעיות  כרומוזומאליות, מומים  מולדים, ריבוי עוברים, זאת  גם בעקבות שיעור גבוה של טיפולי פוריות ושל הסיבוכים הנלווים להם.

זה מצד אחד ומצד שני, לאור ההתקדמות הרפואית והטכנולוגית בתחום הפוריות, גיל הנשים היכולות להרות, לרבות ע”י תרומת ביצית, עולה באופן הדרגתי ולכן הגיל המסורתי להרות כבר לא רלוונטי היום.  אנחנו נתקלים היום במקרים אבסורדים, שלא היו באים בחשבון לפני מספר שנים, בהם אנו מטפלים בנשים הרות פוסט – מנופאוזליות, כלומר שזה מכבר הפסיק להן המחזור החודשי והן נמצאות בעשור השישי והשביעי לחייהן.

הריון, בכל גיל, יוצר עומס על מחזור הדם ועל המערכת הלבבית, על אחת כמה וכמה אם מדובר באישה מבוגרת או מבוגרת מאד.  גוף האישה בהחלט יודע להתמודד עם העומס הזה  כל עוד האישה בריאה אולם תקופת ההריון נחשבת כתקופה “סטרסוגנית” לגוף האישה. כלומר, זוהי תקופה שבה מתקיימת עלייה דרמטית בצרכים המטבוליים והפיזיולוגיים של הגוף. ההיריון, כשלעצמו, אינו בעל השפעה שלילית על גוף האישה. אולם ניתן לומר כי תקופה זו חושפת את הבטן הרכה של האישה, או במילים אחרות את מצב בריאותה האמיתי, ובכך משקף את הצפוי לה בעתיד. ככל שהאישה מבוגרת יותר – יש יותר מה לחשוף.

 בהמשך ישיר לכך, נשים המפתחות במהלך ההריון סוכרת, יתר לחץ דם, רעלת או קדם-רעלת – גם אם בתום ההריון כל המחלות האלה נעלמות  - הן נכנסות אחר כבוד לקבוצה בסיכון מוגבר להתקפי לב, לשבץ מוחי, וכן לסוכרת וליתר לחץ דם עתידיים. אותן סכנות אורבות גם לנשים היולדות מוקדם מן המועד המתוכנן, או שהעובר שלהן קטן לגיל ההריון.

הפער בין ההתקדמות הטכנולוגית בכל הנוגע לטיפולי פוריות לבין המחיר שאישה הבוחרת להרות בגיל מבוגר משלמת הוא פער שקשה לגשר עליו. מגמה זו  מעלה סוגיות רפואיות,  חברתיות ותרבותיות ממעלה ראשונה והינה  בעלת  השלכות  על  כל  מערכת  הבריאות.

 הכותבת היא מנהלת אשפוז קרדיולוגיה (ביניים לב) ומרפאת לב האישה במרכז רפואי רבין ויו”ר הכנס Cardio Femme: “הממשק בין גניקולוגיה, קרדיולוגיה ופסיכולוגיה לאבחון וטיפול במחלות לב בנשים”.

עוד מהבלוג של levhaisha

תצוגה מקדימה

עקבי אחר הערכים שלך וקחי אחריות על בריאות הלב

התסמינים למחלת לב בקרב נשים שונים מאלו המופיעים אצל גברים. זכרי, שגם הרופאים עדין לא לגמרי מודעים לכך, לכן אני ממליצה לכל אישה לקחת אחריות ולהיות ערה לתסמינים, בעצמה. את...

תצוגה מקדימה

אדום עולה: יש עוד מה לעשות בעניין הגברת המודעות למחלות לב בקרב נשים

ב- 2004 החליט איגוד הלב האמריקאי (AHA) להתמודד עם אתגר. מחלות לב וכלי דם קטפו חיים של כמעט חצי מיליון נשים אמריקאיות מדי שנה, ואילו המודעות למחלות לב בקרב נשים היתה בחיתוליה.   נשים אמריקאיות רבות התייחסו למחלות לב בביטול, או...

תגובות

פורסם לפני 5 years
תצוגה מקדימה

המטרה שלי: להגביר המודעות למחלות לב בקרב נשים

המודעות למחלות לב כגורם תמותה משמעותי בקרב נשים מתעוררת בעולם, אך עדין מאד נמוכה בישראל. המציאות מלמדת כי לא רק הציבור הרחב, ובכלל זה ציבור הנשים, חסר מודעות אלא גם...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה