הבלוג של levhaisha

לב האישה

שמי ד"ר אביטל פורטר, מנהלת אשפוז קרדיולוגיה (ביניים לב) ומרפאת לב האישה, בבילינסון. פתחתי בלוג זה כחלק ממסע להגברת המודעות למחלות לב בקרב נשים. ב- 10.12 נקיים כנס ראשון בנושא: מחלות לב – גורם התמותה מספר 1 בקרב נשים.

עדכונים:

פוסטים: 7

החל מאוקטובר 2014

Saloona - menopauseיעל (שם בדוי) קיבלה מחזור חודשי לראשונה לפני גיל 12, היא עדיין זוכרת כי היתה בין הילדות הראשונות בכיתה שקיבלו מחזור והתביישה בכך. לאורך השנים המחזור החודשי של יעל תקתק כמו שעון שוויצרי אבל, בחודשים האחרונים, בגיל 48, הוא התחיל לזייף. הגיע בינואר ואחר כך נעלם למשך שלושה חודשים, הגיע שוב ביוני, ושוב רשם הפסקה של מספר חודשים. עדיין פה ושם הוא מופיע כאורח פתע, מבלי יכולת לצפות זאת מראש. לפרקים יעל, שהיא אישה פעילה מאד, קרייריסטית, וספורטאית חובבת, חשה את הדבר הזה שכולן מדברות עליו – גלי חום, היא שמעולם לא חוותה באופן עוצמתי כאבי מחזור, או לפחות לא נתנה לעצמה להיכנע להם, מרגישה איך בלילה, גל של חום שוטף אותה ומכניע,  היא מסירה את הפוך בתנועה חדה, גם באמצע החורף, וקמה בבוקר עייפה וחסרת  אנרגיה (אם  כבר אז..).

אך מה שמפריע לה  יותר מכל, היא העובדה שלמרות שהיא ממש סמל  הבריאות: אוכלת בצורה מבוקרת, כפי שאכלה כל השנים, רצה, משחקת טניס ומתרגלת פילאטיס באופן קבוע – היא עולה במשקל באופן בולט בעיקר באזור הבטן והמותנים. והתופעה השנייה – מצב הרוח. גם אחרי לילה של שינה טובה היא יכולה לקום בבוקר שפופה, מתעצבנת  על  שטויות,  ובוכה בלי  סיבה הולכת  יומיום  לעבודתה  לתוך יום הקריירה התובעני ומתפללת שהאינטנסיביות תסיח את דעתה.

האם יעל צריכה להישאר במאבק היומיומי הזה עם עצמה, האם יש דברים נוספים שהיא צריכה ללמוד על תקופת המנופאוזה? ד”ר אביטל פורטר, מנהלת מחלקת לב ביניים ומרפאת לב האישה, בבלינסון, מזמינה את יעל למרפאה, לאבחון, יעוץ ותמיכה. “מרפאת לב?” יעל משתוממת. כן לב, בממשק כמובן עם רופא נשים, פסיכולוגית, דיאטנית וכל מה שצריך.

“עם הפסקת המחזור החודשי והתדלדלות רמת ההורמונים בגוף, ההגנה שההורמונים מעניקים ללב נפגעת וסיכויי האישה לפתח  מחלת לב עולים” אומרת ד”ר פורטר.

10

ד”ר גדעון קופרניק, לשעבר מנהל מחלקת נשים ואשפוז יום בבי”ח קפלן, מביא את הרקע הגניקולוגי, “עם הפסקת הפעילות של השחלות והירידה ברמת ההורמונים בגוף נגרמת האטה במספר מישורים. האסטרוגן והטסטוסטרון הם הדלק של המוח ובהעדרם, המוח מתחיל לזייף ומגיב בקשת של סימפטומים מטרידים כמו גלי חום, הפרעות שינה, שינויים במצב הרוח עד דיכאון וחרדה ובטווח הארוך להגיע למצבים של דמנציה ואלצהיימר. עם הירידה המשמעותית ברמת ההורמונים בגוף גם האוסטאופורוזיס מתחיל להתפתח ובעתיד המפרקים נשחקים. כמובן שגם הלב וכלי הדם נפגעים משום שמי שאחראי בגוף על תפקוד תקין של האנדותל  (רקמת תאים המרפדת את פני השטח הפנימיים של כלי הדם, לרבות משטחי פנים חדרי הלב) זה האסטרוגן. למעשה הגוף כולו, מלבד הטחול תלוי בהפרשת ההורמונים וזרימתם התקינה בגוף.”

 

ליטול או לא ליטול, זו השאלה

כמעט כל אישה חווה את ההתלבטות האם ליטול או לא ליטול הורמונים. בשנת 2002 פורסם המחקר הגדול של המכון האמריקאי לבריאות האישה (WHI) ואיים על האמינות והיעילות של טיפול הורמונלי לנשים בגיל המנופאוזה. המחקר שהיה אמור להימשך שמונה שנים הופסק כעבור שלוש שנים, בגלל ממצאי ביניים מדאיגים: בניגוד מוחלט למחקרים קודמים שהצביעו כי נטילת הורמונים מגנה על הלב ועל כלי הדם,  נמצא כי הסיכון היחסי להתקפי לב בקרב נוטלות ההורמונים במחקר היה גבוה ב־29% בהשוואה לאלה שלא קיבלו את הטיפול, הסיכון היחסי של מקרי השבץ היה גבוה ב־41%, ובנוסף, הסיכון היחסי של מקרי סרטן השד היה גבוה ב־26%.

בדיעבד התברר כי הנשים שנבדקו במחקר הגדול לא ייצגו את רוב הנשים שפונות לקבלת טיפול הורמונלי. %70 מן המשתתפות היו בנות 60 ומעלה ו – 21% מהן היו בנות 70־80. בנוסף נמצא כי לחלק ניכר מן המשתתפות הגיעו עם גורמי סיכון למחלות לב, ביניהם: בעיית השמנה, רמת כולסטרול גבוהה, יתר לחץ דם, סוכרת ואף מחלת לב. לעומת זאת, בקבוצת הגיל של עד 60 שנה לא נמצאו כמעט תופעות לוואי של תחלואה אצל הנשים שקיבלו את ההורמונים. דווקא בקרב הנשים שהפסיקו את הטיפול ההורמונלי נרשמה עלייה בהתקפי לב ותחלואה לבבית.

לדידו של ד”ר קופרניק, די בתסמינים המוכרים המלווים את תקופת המנופאוזה – גלי חום מעיקים, הזעה בלילה וחוסר יכולת לישון, דיכאון, השמנה, נטייה לפתח אוסטאופורוזיס וכו’ – על מנת להניע את האישה לפעולה ולהתחיל ליטול הורמונים. גם ד”ר פורטר סבורה כי אסור לחשוש מפני נטילת הורמונים, אך, חשוב להתאים לכל אישה את הטיפול ההורמונלי המדויק בהתאם להיסטוריה אישית ומשפחתית.

“לנשים שחלו בסרטן השד או הרחם, נשים עם סיפור משפחתי של סרטן שד או רחם או נשים עם מחלת לב פעילה – כנראה שלא ימליצו להן ליטול הורמונים. מרבית  הנשים לא צריכות לפחד,  ויש טעם  רב בנטילת  הטיפול על מנת  למגר תופעות  גלי  החום,  העדר האנרגיה ומצב הרוח  הירוד ” אומרת ד”ר פורטר. 

 

הזדמנות של פעם בחיים 

השאלה הקריטית אם כך היא לא האם ליטול הורמונים אלא מתי ליטול הורמונים. חלון הזדמנויות לתחילת הטיפול ההורמונלי סמוך לגיל הפסקת המחזור  כאשר מערכת הלב וכלי הדם עדיין בריאים. ההורמונים מווסתים את שומני הדם ומונעים מראש את שקיעתם על דפנות כלי הדם ובכך הם מספקים הגנה ללב,  האסטרוגן מווסת את שומני הדם ומונע את שקיעתם על דופן כלי הדם, אולם זאת בתנאי שדופן כלי הדם בריא. אם נוטלים אסטרוגן בשלב מאוחר בו נוצרו כבר משקעי שומן בכלי הדם, משקעי השומן זורמים לכלי דם וחוסמים אותם, וכך גורמים להתקפי לב ולאירועי מוח.

הספרות המקצועית  העדכנית  מגדירה חלון הזדמנויות לטיפול הורמונלי בשנים הראשונות לאחר הפסקת המחזור, והממוצע עומד על 5 שנים, אם כי לכל אישה משך הזמן של חלון ההזדמנויות קצת שונה.  ”הטיפול יעיל במיוחד בתסמינים המקובלים: גלי חום וכו’, אבל יותר מזה,” מדגישה ד”ר  פורטר, “הערך המוסף בנטילת הורמונים במסגרת חלון ההזדמנויות הוא בהאטה של הזדקנות הלב, כלי הדם, המפרקים, העצמות והמוח.”

“אמנם לא מדובר כאן בהגנה מלאה מפני התקפי לב אך בהחלט יש כאן ערך קרדיולוגי רב” היא מסייגת, “אגב, הספרות מראה כי נשים שתסמיני המנופאוזה באים לידי ביטוי בעוצמה גבוהה יותר אצלן, יש נטייה גבוהה יותר לפתח מחלת לב.”

האם המשמעות היא כי יש ליטול הורמונים מגיל הפסקת המחזור עד בכלל? 

“הורמונים יש לקחת מספר שנים ולהפסיק. אישה המתחילה ליטול הורמונים אחרי שחלון ההזדמנויות נסגר, לא רק שההורמונים אינם מועילים אלא לעיתים אף מזיקים לגוף” אומרת ד”ר פורטר.

בנוגע לנשים שתהליך המנופאוזה מתחיל אצלן בגיל הצעיר מן הגיל הממוצע העומד היום על גיל 50, אומרת ד”ר פורטר כי הן משתייכות לקבוצת סיכון ונוטות  לשיעור גבוה יותר של מחלות לב וכלי דם, בגלל העדר הגנה של אסטרוגן למשך שנים ארוכות יותר.

מה בנוגע לקשר שבין סרטן השד לטיפול ההורמונלי?

“ידוע שגורם הסיכון הגדול ביותר לסרטן השד הוא הגיל, כאשר שכיחות המחלה עולה מ -1 ל- 50 בקרב נשים בנות 50, ל- 1 מ- 9 בקרב נשים בנות 85. במחקר המדובר, גילן הממוצע של המשתתפות ומחלות הרקע שלהן גרמו להטיית הממצאים אך היום קיימים ממצאים הסותרים את ממצאי המחקר. קיימת הסכמה שסרטן השד המתפתח בקרב נשים שמקבלות טיפול היה פחות גרורתי ואלים ויותר ממוקד. נוסף על כך, תוספת מקרי סרטן השד בקרב נשים הנוטלות טיפול הורמונלי עומד על  0.8 פרומיל לשנה. היום, אף ידוע, כי  טיפול מסוימת באסטרוגן בלבד –  לא רק שלא מגדיל את הסיכון אלא אף  מונע התפתחות של תאי סרטן בשד” אומר ד”ר קופרניק.

איך מתאימים את הטיפול כדי לקבל מקסימום תועלת עם מינימום סיכונים?

“טיפול הורמונלי יעיל צריך להתחיל בסמיכות לסיום המחזור החודשי, הרופא המטפל חייב לתפור טיפול המותאם לכל מטופלת, לבחור את סוג ההורמונים והשילוב הנכון  בינהם וכך להגיע לרמת יעילות גבוהה וסיכונים מועטים.”

ד”ר אביטל פורטר, מנהלת מחלקת לב-ביניים ומרפאת לב האישה בבלינסון, היא יו”ר הכנס Cardio Femme: הממשק בין גניקולוגיה, קרדיולוגיה ופסיכולוגיה לאבחון וטיפול במחלות לב בנשים” שהתקיים במלון דן קיסריה ב- 18 – 20 ליוני. ד”ר גדעון קופרניק הרצה בכנס. 

עוד מהבלוג של levhaisha

תצוגה מקדימה

עקבי אחר הערכים שלך וקחי אחריות על בריאות הלב

התסמינים למחלת לב בקרב נשים שונים מאלו המופיעים אצל גברים. זכרי, שגם הרופאים עדין לא לגמרי מודעים לכך, לכן אני ממליצה לכל אישה לקחת אחריות ולהיות ערה לתסמינים, בעצמה. את...

תצוגה מקדימה

אדום עולה: יש עוד מה לעשות בעניין הגברת המודעות למחלות לב בקרב נשים

ב- 2004 החליט איגוד הלב האמריקאי (AHA) להתמודד עם אתגר. מחלות לב וכלי דם קטפו חיים של כמעט חצי מיליון נשים אמריקאיות מדי שנה, ואילו המודעות למחלות לב בקרב נשים היתה בחיתוליה.   נשים אמריקאיות רבות התייחסו למחלות לב בביטול, או...

תגובות

פורסם לפני 5 years
תצוגה מקדימה

המטרה שלי: להגביר המודעות למחלות לב בקרב נשים

המודעות למחלות לב כגורם תמותה משמעותי בקרב נשים מתעוררת בעולם, אך עדין מאד נמוכה בישראל. המציאות מלמדת כי לא רק הציבור הרחב, ובכלל זה ציבור הנשים, חסר מודעות אלא גם...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה