הבלוג של levhaisha

לב האישה

שמי ד"ר אביטל פורטר, מנהלת אשפוז קרדיולוגיה (ביניים לב) ומרפאת לב האישה, בבילינסון. פתחתי בלוג זה כחלק ממסע להגברת המודעות למחלות לב בקרב נשים. ב- 10.12 נקיים כנס ראשון בנושא: מחלות לב – גורם התמותה מספר 1 בקרב נשים.

עדכונים:

פוסטים: 7

החל מאוקטובר 2014

cool young woman heart shape - stock photo

ב- 2004 החליט איגוד הלב האמריקאי (AHA) להתמודד עם אתגר. מחלות לב וכלי דם קטפו חיים של כמעט חצי מיליון נשים אמריקאיות מדי שנה, ואילו המודעות למחלות לב בקרב נשים היתה בחיתוליה.   נשים אמריקאיות רבות התייחסו למחלות לב בביטול, או במקרה הטוב, כמחלה שמאפיינת גברים בגיל העמידה. איגוד הלב האמריקאי ביקש לנפץ את המיתוס ולהעלות את המודעות למחלות לב ושבץ מוחי כגורם תמותה מס’ 1 בקרב נשים, וכדי לעשות זאת בצורה הטובה ביותר הקים את מיזם Go Red למען נשים, מיזם חדור מוטיבציה והתלהבות שנועד לשכנע נשים לקחת אחריות על בריאות הלב שלהן.

עם ההצלחה של ארגון Go Red גם האיגוד הקרדיולוגי בישראל ביקש להקים מיזם ברוח  זו  והקים ועדה שמנתה שלוש רופאות – ד”ר אביטל פורטר, מנהלת מחלקת לב-ביניים ומרפאת לב האישה בבלינסון, ד”ר דנה צפת, מנהלת מרפאת בריאות לב האישה בהדסה עין כרם וד”ר בלה קויפמן, מנהלת מרפאת לב האישה באיכילוב. הוועדה נתבקשה לכתוב נייר עמדה המתאר את האתגר, את הסיכונים ואת דרכי הפעולה, בהן יש לנקוט, על מנת להגביר המודעות בציבור הכללי ובציבור הרופאים ולצמצם את היקפי המחלות. המכתב הושלם ונמסר למשרד הבריאות. בהמשך למהלך זה, ביקש איגוד הקרדיולוגים מד”ר פורטר לכתוב מכתב נוסף, הפעם לוועדה לקידום מעמד האישה ולשוויון מגדרי בכנסת, אך בפועל  לאף אחת מפעילויות אלה לא היו תוצאות מעשיות בשטח.

 Medical Staff And Patients Different Situations Set - Isolated On Background - Vector Illustration, Graphic Design Editable For Your Design - stock vector

מרפאת לב האישה על המסלול המהיר

בהעדר התגייסות ברמה הממסדית והמדינית התחילה לבצבץ פעילות ברמת בית החולים הבודד, עם שלוש מרפאות המתמקדות בבריאות לב האישה: הוותיקה שבהן, מרפאת לב האישה באיכילוב בניהולה של ד”ר בלה קויפמן, מרפאת לב האישה בבלינסון שהקימה ד”ר פורטר לפני למעלה משנה, והמתאפיינת בגישה חדשנית ומולטי-דיסיפלינארית ומרפאת לב האישה בהדסה עין כרם, בניהולה של ד”ר דנה צפת, שהוקמה גם היא בשנה שעברה.

“מאז שהקמנו את מרפאת לב האישה בבלינסון אני  רואה בממוצע כ- 50 פציינטיות בחודש, במסגרת יום פעילות אחד בשבוע, בו המרפאה פעילה. נכון להיום, נרשמים זמני המתנה של חודשיים שלושה לפחות” אומרת ד”ר פורטר. “בין הפציינטיות ניתן למצוא נשים בהריון בסיכון, נשים הסובלות מכאבי חזה ומחלת לב טיפוסית, נשים עם מחלות פרקים, נשים בגיל המעבר ועוד. כולן מגיעות על מנת  להעריך את הסיכון הלבבי שלהן.”

“כ-8 נשים בממוצע מגיעות למרפאת לב האישה באיכילוב, במסגרת יום פעילות אחד בשבוע” אומרת ד”ר קויפמן המנהלת את המרפאה הוותיקה בארץ, החוגגת עשור. “השאיפה והחזון שלנו הוא לשלב את הפעילות במרפאה עם תחומים אחרים כגון תזונה, פעילות גופנית, עזרה פסיכולוגית או שירות סוציאלי.” גם במרפאת לב האישה בבלינסון הנשים עוברות בדיקות תפקוד אנדותל, ובמקביל לקרדיולוג וגניקולוג הן פוגשות  פסיכולוג, דיאטנית, מתנסות ברפואה משלימה ומוזמנות להשתתף בסדנאות הדרכה בנות 10 מפגשים.  חשוב לציין כי כל הפעילות הנרחבת הזאת  ניתנת לנשים בחינם.

“אנו מטפלים בנשים עם מחלת לב תוך שימת לב מיוחדת למצב הפיזיולוגי של כל אישה ופיתחנו מודל אותו אנו מכנים ‘רפואת אורחות חיים’” אומרת ד”ר צפת, “לעיתים קרובות, כאשר אישה פוגשת את הרופא שלה הוא שולח אותה לעשות ספורט, או להפחית במשקל, היא יוצאת מן הקליניקה ומתחילה להתמודד, או לא, עם  ההנחיות שקיבלה. אנחנו לא משאירים מקום להתלבטות, כל מטופלת פוגשת קרדיולוג, תזונאי,  מאמן כושר ופסיכולוג. כל אישה יוצאת מן המרפאה עם תוכנית עבודה ברורה וברת-השגה, המורכבת מצעדים קטנים המסייעים לה לגבש אורח חיים בריא, בכוחות עצמה. היות והטיפול שאנו מעניקים לכל מטופלת הוא מאד מקיף אנו מקבלים רק ארבע מטופלות חדשות בשבוע.”

 9

כנסים רפואיים להגברת המודעות ושיתוף פעולה מולטי-דיסיפלינארי

אבל המודעות למחלות לב כגורם תמותה מס’ 1 בקרב נשים צריכה להתעורר לא רק בקרב ציבור הנשים אלא גם בקרב ציבור הרופאים. בעוד שד”ר קויפמן סבורה כי המודעות בקרב הרופאים גבוהה. ד”ר פורטר מאמינה כי יש עוד הרבה מה לעשות גם בתחום זה, ובעיקר לעבוד על הממשקים בין הרופאים השונים המלווים את האישה לאורך חייה. שיתוף פעולה בין רופאי משפחה, גניקולוגים, קרדיולוגים, פסיכיאטרים  ורופאים נוספים הפוגשים את האישה בתחנות החשובות בחייה, יכול לסייע באופן משמעותי במניעת מחלות לב וכלי דם. “זו הסיבה המרכזית מדוע אני מרימה זו הפעם השניה, בפרק זמן קצר של מחצית השנה, כנס Cardio Femme נוסף” אומרת ד”ר פורטר, “לאור התגובות  החיוביות שקבלנו בכנס הראשון שנערך בדצמבר החלטנו הפעם להרחיב את היריעה ליומיים ומחצה והופתענו עד כמה מהר הצלחנו למלא השורות, גם מבחינת התכנים והמרצים, וגם מבחינת מספר המשתתפים.”

“כמרפאה שנותנת שירותים לציבור הירושלמי אנו פעילים בקהילה ומשתדלים לתת כלים לנשים מכל המגזרים, וחשים כי הפעילות שלנו מחלחלת פנימה בהדרגה. גם  הפעילות הדיגיטלית שאנו מקיימים, אם דרך דף הפייסבוק או האתר שלנו, מגבירה מודעות ומגיעה למספר אלפי נשים היום,” מתארת ד”ר צפת את הפעילות ומוסיפה כי לאחרונה קיימו סקר בקרב למעלה מ- 1,000 משתתפות בנוגע למודעות של נשים למחלות לב וכי מימצאיו יחשפו לראשונה בכנס Cardio Femme: הממשק בין גניקולוגיה, קרדיולוגיה ופסיכולוגיה לאבחון וטיפול במחלות לב בנשים” אשר יתקיים בין התאריכים ה- 18 ל- 20 ביוני, במלון דן קיסריה.

11

מה הציפיות שלכן ממשרד הבריאות ומדוע אתן רואות בו שותף למהלך הזה?

“חשוב מאד שמשרד הבריאות יהיה מעורב בתהליך ויסייע לנו לתקשר ולהעביר את המסר, אם דרך שינוי של הסילבוסים בבתי הספר לרפואה ולסיעוד, אם דרך עדכון והכשרה של רופאי משפחה, רופאי נשים, פסיכולוגים,  פסיכיאטרים ואחרים. הייתי גם שמחה אם בכל מרכז רפואי בארץ היתה פועלת מרפאת לב האישה, על בסיס יומי, וכי גניקולוגים וקרדיולוגים ילמדו לשלב ידיים בנושא” אומרת ד”ר פורטר.

“בכל העולם אנו רואים כי יש מגמה של ירידה בתחלואה לבבית ותמותה כתוצאה ממחלות לב, וגם בישראל הושגה ירידה ניכרת של כ- 45% עד 50%. אך כדי שמגמה זו תמשיך עלינו לחנך, לא רק את הנשים, אלא גם את בני המשפחה ולהבהיר לכולם כי באמצעות מודעות לנושא, טיפול מניעתי ופניה לטיפול מתאים במועד, ניתן להאריך חיים ואף לשפר את איכותם. כדי להעלות את המודעות לנושא ברמה הנדרשת יש לגייס משאבים. המדינה מצידה צריכה לזכור כי בסופו של דבר מהלך כזה, לא רק יביא תוצאות לאותה אישה, אלא יחסוך כסף למדינה בטיפול בנזקי המחלה.”

 Funny interior sign No love for St.Valentine decorations. raster version illustration isolated on white. - stock photo

7 פעולות קריטיות להגברת המודעות לנושא:

1. להעלות את הנושא לסדר היום של קובעי המדיניות במדינת ישראל.

2. להעלות מודעות של נשים לגבי תחלואה ותמותה ממחלות לב וכלי דם, בגילאים ומגזרים שונים.

3. להעלות מודעות של נשים צעירות המשתייכות לקבוצות סיכון, כמו נשים שחוות הריון בסיכון גבוה, מייד לאחר הלידה.

4. לעודד נשים להיבדק באופן קבוע, להכיר בגורמי הסיכון למחלות לב וכלי דם ולמהר לקבל טיפול.

5. לעודד נשים לבצע שינוי באורח החיים ולאמץ התנהגויות מקדמות בריאות, כמו: להפסיק לעשן, להקפיד על משקל גוף בריא, לבצע פעילות גופנית קבועה ולהקפיד על תזונה בריאה.

6. להעלות המודעות בקרב רופאים והצוות הרפואי הסובב את האישה לגבי תחלואה ותמותה ממחלות לב וכלי דם אצל נשים, כבר בגיל צעיר, במיוחד באוכלוסיות הנמצאות בסיכון גבוה.

7. להעלות מודעות הרופאים והצוות הרפואי לתסמינים השונים שמלווים מחלות לב וכלי דם אצל נשים בהשוואה לגברים. לשפר המודעות להשפעה המוגברת של גורמי סיכון לטרשת עורקים אצל נשים ולהתפתחות מנגנוני המחלה שונים.

לסיכום חשוב לזכור כי לכולנו מטרה משותפת: להשיג שוויון מגדרי בדרכי האבחון והטיפול במחלות לב בקרב נשים, לבצע טיפול מונע ולהקטין תחלואת לב עתידית.

עוד מהבלוג של levhaisha

תצוגה מקדימה

עקבי אחר הערכים שלך וקחי אחריות על בריאות הלב

התסמינים למחלת לב בקרב נשים שונים מאלו המופיעים אצל גברים. זכרי, שגם הרופאים עדין לא לגמרי מודעים לכך, לכן אני ממליצה לכל אישה לקחת אחריות ולהיות ערה לתסמינים, בעצמה. את...

תצוגה מקדימה

המטרה שלי: להגביר המודעות למחלות לב בקרב נשים

המודעות למחלות לב כגורם תמותה משמעותי בקרב נשים מתעוררת בעולם, אך עדין מאד נמוכה בישראל. המציאות מלמדת כי לא רק הציבור הרחב, ובכלל זה ציבור הנשים, חסר מודעות אלא גם...

תצוגה מקדימה

חווית הריון בסיכון גבוה? דאגי לבדק את הלב שלך לאחר הלידה

פ.א (שם  בדוי),  חשבה שהיא משתגעת. רק שבועיים  חלפו מאז ילדה, ובימים המאושרים במקום  להיות עסוקה ומתוזזת, היא מוצאת  עצמה עייפה, קצרת נשימה,  מרגישה ממש לא טוב. "את צריכה...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה