הבלוג של levhaisha

לב האישה

שמי ד"ר אביטל פורטר, מנהלת אשפוז קרדיולוגיה (ביניים לב) ומרפאת לב האישה, בבילינסון. פתחתי בלוג זה כחלק ממסע להגברת המודעות למחלות לב בקרב נשים. ב- 10.12 נקיים כנס ראשון בנושא: מחלות לב – גורם התמותה מספר 1 בקרב נשים.

עדכונים:

פוסטים: 7

החל מאוקטובר 2014

Wine

בחודש שעבר פורסמו מימצאי הסקר של משרד הבריאות לגבי גורמי תמותה בישראל. במקומות הראשונים שובצו הסרטן, מחלות לב, מחלות כלי דם במוח, סוכרת ומחלות כליה. אך אם נעיף מבט שני על שלושת המחלות במקומות 2 עד 4, נבחין כי אלו מחלות עם מכנה משותף, הכרוכות זו בזו. סוכרת שאינה מטופלת כיאות  הינה גורם  סיכון  עיקרי למחלת לב ולשבץ  מוחי. גורמי  הסיכון  האחרים  למחלות אלה דומים מאד והטיפול המניעתי זהה. כך שאם נאחד את  מחלת  הסוכרת  עם  מחלות  לב וכלי  הדם  נגלה כי יחד, הן בקלות קוטפות את המקום הראשון, כגורם התמותה מספר 1 בישראל, ובעולם כולו.

 עוד עולה מן הסקר כי סוכרת, מחלות כלי דם במוח ומחלות כליה, מהוות את סיבת המוות השלישית, הרביעית והחמישית, בקרב נשים וגברים כאחד. שמתם לב? בקרב נשים כמו גם גברים, וזאת בניגוד לדעה הרווחת בציבור כי התקף לב זה עניין שצריך להעסיק גברים מעל גיל  40 בלבד. אבל המיתוס הזה כבר מת מזמן – נשים נוטות לחלות במחלות לב וכלי דם בדיוק כמו גברים. זאת ועוד, היות שמחלת לב כלילית מתבטאת אצל האישה בגיל מבוגר יותר מאשר אצל הגבר, היא כרוכה בסיבוכים רבים יותר, המביאים בסופו של דבר לשיעור גבוה יותר של מוות. גם התמותה בעת התקף לב גבוהה יותר בקרב נשים בהשוואה לגברים, אם  בגלל היותן מבוגרות וחולות יותר מלכתחילה, או משום שאחרו להגיע לאבחון ולטיפול.

מדוע הנשים מאחרות? לא משום שהתמהמהו על מנת למשוך ריסיהן במסקרה, אלא בשל המודעות הנמוכה למחלה, הן בקרב הנשים  עצמן והן  בקרב הרופאים, למשל, מי יודעת כי התסמינים להתקף לב שונים אצל האישה לעומת הגבר? האם  אישה מודעת  לתסמיני  שבץ  מוחי?  אישוש למודעות הנמוכה, בקרב נשים, אנו מקבלים גם מן הסקר, לפיו בעשור האחרון נרשמה ירידה בתמותה של 24 אחוזים בקרב נשים, לעומת ירידה של 30 אחוזים בתמותה בקרב גברים הסובלים ממחלות כלי דם במוח. משמע, השיפור במודעות למחלה ובדרכי ההימנעות ממנה נמוכים יותר בקרב נשים.

 אבל הבשורה הגדולה היא שמחלות לב, מחלות כלי דם במוח וסוכרת ניתן למנוע. נשים וגברים שיפסיקו לעשן, יצמצמו את צריכת האלכוהול לכוס יין ביום, יקפידו על  משקל הגוף שלהם ועל אחוזי שומן, יקדישו לפחות 30 דקות ביום לפעילות גופנית, יטפלו  בערכי  סוכר,  כולסטרול  ולחץ  דם  ויכירו את התסמינים להתקף לב ושבץ מוחי, יכולים למנוע את המחלה. אז אם לא למען אריכות חיים ואיכות חיים, לפחות בשם הסטטיסטיקה.

עוד מהבלוג של levhaisha

תצוגה מקדימה

עקבי אחר הערכים שלך וקחי אחריות על בריאות הלב

התסמינים למחלת לב בקרב נשים שונים מאלו המופיעים אצל גברים. זכרי, שגם הרופאים עדין לא לגמרי מודעים לכך, לכן אני ממליצה לכל אישה לקחת אחריות ולהיות ערה לתסמינים, בעצמה. את...

תצוגה מקדימה

אדום עולה: יש עוד מה לעשות בעניין הגברת המודעות למחלות לב בקרב נשים

ב- 2004 החליט איגוד הלב האמריקאי (AHA) להתמודד עם אתגר. מחלות לב וכלי דם קטפו חיים של כמעט חצי מיליון נשים אמריקאיות מדי שנה, ואילו המודעות למחלות לב בקרב נשים היתה בחיתוליה.   נשים אמריקאיות רבות התייחסו למחלות לב בביטול, או...

תגובות

פורסם לפני 5 years
תצוגה מקדימה

המטרה שלי: להגביר המודעות למחלות לב בקרב נשים

המודעות למחלות לב כגורם תמותה משמעותי בקרב נשים מתעוררת בעולם, אך עדין מאד נמוכה בישראל. המציאות מלמדת כי לא רק הציבור הרחב, ובכלל זה ציבור הנשים, חסר מודעות אלא גם...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה