הבלוג של ליה די-נור

LeelaHeart

עדכונים:

פוסטים: 8

החל ממרץ 2013

את הסרט מציצים ראיתי פעם ראשונה אני חושבת בגיל 10 או אולי קודם לא זוכרת, אלה היו החבר׳ה של אבא שלי. צבי שיסל, מונה זילברשטיין.. והסרט תמיד היה בבית אלו היו הזכרונות הנוסטלגיים של אמא שלי (שנפרדה מאבי עוד בינקותי) שהיתה מתגלגלת מצחוק כשהיה יוצא לה לצפות איתי, לא ממש הבנתי שאריק איינשטיין זמר ולא ממש הבנתי את כל הבדיחות אבל התאהבתי באריק. בחיוך המבויש, במבט העמוק השרמנטי ובפוזה הנונשלאנטית. ומאז ראיתי את אריק פעם אחרי פעם, לפעמים נוסעת ל”כתר המזרח” ויושבת על הספסל ממול וצופה, עוקבת אחרי כל מחווה זכרית שלו. מעריצה מאוהבת.

גדלתי ברמת אביב, הישנה. עוד טרם ימי ה״אינטגרציה״ עם ילדי שכונת ביצרון שהוכנסה כניסיון אנתרופולוגי לביה״ס אליאנס. ילדה כהת עור עם אמא פולנייה היה מראה נדיר בשכונה. כולם היו בהירים עם מטפלות תימניות ואני הייתי התימניה (עדנית לייתר דיוק כמו שדודה שלי מתעקשת) היחידה עם או-פר מלונדון. אני ממש זוכרת את החבורת בנות הזו שהיתה צוחקת עליי ורודפת אחריי בסוף הלימודים, חלקן היו בלונדיניות וחלק שאטניות כולן היו עם עיניים כחולות, היו קוראות ״שחורה שחורה״ וצוחקות. הבעתה שהיתה אוחזת לי את הגוף שהייתי רואה אותן ומתחילה לברוח למצוא מחבוא זכורה לי היטב. כל ביה״ס יסודי ועד כיתה ח׳ הייתי הולכת גם בקיץ עם ג׳ינסים ולפעמים עם חולצות ארוכות כדי לא להשתזף ולא להכהות את עורי, הצבע עור שלי נדמה לי כקללה, הלבן הוא הצבע של אצולה כמו שנאמר לי, כהים הם האנשים הנמוכים ובמקלחות ממש ניסיתי לסבן טוב טוב שהוא יתבהר. בערך בגיל 15 הייתי אצל חברים של אמי וברקע על מסך הטלוויזיה ״שבלול״ ראיתי את הקליפ ל״יונתי תמתי״ שאלתי את אלכס, המארח, למה כל הבנות בקליפ של אריק כהות עור? הוא צחק; ״אריק חולה על תימניות״. מה זאת אומרת? שאלתי פשוט לא הבנתי איך זה הגיוני, באותו היום הבנתי שסימה מ”מציצים” היא אשתו של אריק במציאות והבנתי שהדמות שאני מאוהבת בה חי עם מישהי ממש כמוני. זה היה רגע מכונן בחיי.

עזבתי את אליאנס, עברתי לעירוני ה׳ ביה״ס שנמצא במרחק 5 דק׳ הליכה מחוף מציצים ומהבוטקה הידועה, ואני זוכרת שאמרתי לאמא שלי: ״יש פה ילדים אמיתיים״ הם היו שחומים, שזופים ואכלו אחרי ביה״ס פיתה עם טחינה, חריף וחביתת ירק. וזה הקסים אותי.

בגיל 21 בערך נאלצתי להיפרד פיזית מבני בן העשרה חודשים, אהבת חיי הראשונה האמיתית. אודי דיין התגייס ועזר ועשה עבורנו על המצבה הקטנה פרפר יצוק מברזל עם שתי כנפיים פרושות ועל האבן חרטנו את הבית הראשון מתוך השיר ״עוד ניפגש״ של אריק. זה אחד מבין השירים שלו האהובים עליי ביותר, כל נעוריי אהבתי להקשיב לו ולפנטז:) אלו היו ימים של רוקסן ופינגווין, נוער הארד-קור שומע רוק כבד, לבוש שחור ומאופר בהתרסה אבל אני אהבתי להיות בבית ולשמוע שירים רומנטיים מאד התעסקתי בשנים האלה ביני לבין עצמי עם כל נושא האהבה. כשהייתי צריכה לראות שמכסים בעפר את הילד שלי בעוד זוג שדיי מתפקעים מחלב והחולצה מוכתמת כל שיכולתי לחשוב זה שעוד ניפגש. מי יודע איך ומתי אבל עוד ניפגש. הייתי ילדה בעצמי. כזו קטנה ותמימה רק רציתי שיהיה לי מישהו קטן שאוכל לאהוב ושתהיה משפחה. ובגילוי המצבה זה מה שכתבתי שם, בית מהשיר. וחוצמזה מילה לא נאמרה באותו השלושים.

מאז כמו שאומרים הרבה מים זרמו בנהר, בעיקר הרבה יוגה. רגליי הארוכות והחטובות, עוד מהתיכון, נחשפות בקיץ במלוא הדרן והשמש היא אהובת לבי, יש לי ילד בן 5 וחצי, שמח וטוב לב, אוהב את החיים, השירים של אריק עדיין מלווים אותי וכל פעם שאני רואה תמונה שלו עם המבט החודר והחיוך המבויש הלב שלי זז בתוך תוכו, היום שאני מקשיבה ל״עוד ניפגש״ יש לו גם קונוטציות אחרות מלבד גלד של פצע. המסע הוא מופלא. לא הייתי משנה דבר, הכל זמני הטוב והרע, ההצלחה והכישלון, החיים לא עוצרים לדקה ובכל שנייה יש שפע של מתנות לגדילה, ורק האהבה היא נצח. רק האהבה בפנים תמיד הולכת איתנו ומלווה אותנו לכל מקום. אין לה ולעולם לא יהיה לה קשר לאשליית הזמן. הייה שלום אריק איינשטיין יפה התואר והלב, מייצג את כל יופי הפשטות והענווה, איש של בית ומשפחה. אני יודעת שאני נפרדת רק מהגוף שלך, כל ארץ ישראל נשארת איתך. לנצח תהיה בלבבותינו ותרגש אותנו. תודה על הליווי האישי מבלי לדעת, מצווה גדולה לתת בסתר. היום בשעה שיטמנו אותך אני אודה לך ממעמקי לבי ואתפלל בשבילך שהנשמה שלך תשתחרר מהר ותפגוש למעלה את כל השחקני כדורגל הכי אהובים עליך והספורטאים שהכי הרשימו אותך ותשבו ביחד ותצחקו הרבה ושיהיה לך כיף.

עוד מהבלוג של ליה די-נור

Thumbnail

בודהה לפני השינה; משהו חדש וטוב

כשהייתי קטנה ורציתי לשמוע סיפור הייתי בוחרת את הספר לפי הציורים והסיפור שנשזר מתוכם. בזמן ההקראה המילים היו משייטות מסביבי כמו מנגינה נעימה שהטון הוביל אותה, את חלק מהמילים זיהיתי (הבנתי) אבל החוויה הסיפורית, והזכרון...

תגובות

פורסם לפני 7 years
Thumbnail

"להציל את אצידופילוס"; מלווה ילדים לאורח חיים בריא ונכון

"אָצִידוֹפִילוּס הִתְהַלֵּךְ בִּדְאָגָה עַל הַסִּיסִים בַּגָּדָה וְהִשְׁקִיף עַל בֵּיתוֹ וְעַל גִּנָּתוֹ הַחֲרֵבָה.  בִּיפִידוּס יְדִידִי, אָצִידוֹפִילוּס קָרָא, חַיָּבִים לְכַנֵּס אֶת כָּל...

תגובות

פורסם לפני 6 years
Thumbnail

אישה אומרת חאלאס

החלטה מספר 1325 של מועצת הביטחון של האו"ם, מצהירה על מחויבות מועצת הביטחון של האו"ם להגן על נשים ולהבטיח את ייצוגן בתהליכי שלום ובפוליטיקה הבינלאומית. בעקבות החלטה זו, גיבשו 23 מדינות ברחבי העולם תכניות פעולה לאומיות להטמעת...

תגובות

פורסם לפני 6 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים