הבלוג של lealand

lealand

עדכונים:

פוסטים: 141

החל מאוגוסט 2018

לאחר מות אמה ולאור הבדידות שחשה בחייה למרות בעלה וילדיה הבוגרים, ליה מחליטה לטוס לארץ מולדתה, ארגנטינה, אותה עזבה בפתאומיות לפני 30 שנה. שם היא מחליטה לגלות מה עלה בגורלו של אהוב נעוריה. מסעה לוקח אותה למקומות בלתי צפויים וזיכרונות מהעבר שבים להציף את נפשה. בארגנטינה מתעוררות אצלה שאלות בנוגע לשייכות וזהות וספקותיה גורמות לה לבחון את המשך דרכה בחיים. אז מי היא בעצם ליה? האם היא ליה שהקימה משפחה בישראל, או אולי היא מרגישה יותר אנליה, הנערה הצעירה שנאלצה לעזוב את ארגנטינה בעקבות אירועי העבר? את המסקנה אליה הגיעה תמצאו בספר.

30/07/2019

זה לא היה אותו הגשם / נורה דוד

 256 עמודים

עריכת לשון: מיכל אסייג

הוצאת מטר

שנת הוצאה: 2019

67804687_866837103688129_3183746784216219648_n

העלילה מספרת את סיפורה של ליה שיום אחד מחליטה לארוז מזוודה ולטוס לבואנוס איירס, ארגנטינה, מקום הולדתה.

ליה נשואה לשמוליק ולשניים שני ילדים בוגרים שכבר לא גרים בבית. שמוליק מבלה את רוב זמנו בעבודה, למורת רוחה של ליה שכלל לא בטוחה היכן נמצא בעלה כשהוא מודיע לה כי יאחר לשוב הביתה. ליה מעולם לא עבדה, שמוליק שכנע אותה להקדיש את זמנה לגידול ילדיהם, וכך היא עשתה. כעת, כשהילדים בוגרים ושמוליק נעדר שעות ארוכות, ליה חשה בודדה. אמה של ליה נפטרה ולליה היה מאוד קשה להשלים עם היעדרה.

בעקבות תחושת הריקנות, העצב והבדידות, ליה מחליטה לטוס למדינה שממנה נאלצה לצאת בחיפזון לפני 30 שנה. שם, היא מנסה לגלות מה עלה בגורלו של פביו, האהבה הראשונה שלה שסיפור אהבתם נקטע בפתאומיות.

בבואנוס איירס היא שבה להיפגש עם קרובי משפחתה וחברתה הטובה ומתארחת אצלה. נוכחותה בבואנוס איירס החזירה אותה אחורה בזמן לתקופת ילדותה והזכירה לה נשכחות. היא אף התחילה לקרוא לעצמה בשמה הארגנטינאי: אנליה, שם שאותו לא שמעה כבר שנים רבות. במסעה היא הגיעה עד לאזור הפמפס ועיירת ריברה בעלת השורשים היהודיים, היכן שהתגוררו אבות אבותיה שברחו מהפוגרום באירופה והקימו את ביתם החדש על אדמת ארגנטינה. היא למדה רבות על האזור, הכירה והוקסמה ממקומות בלתי צפויים, ונפגשה עם אנשים חדשים אשר הרחיקו ממנה את תחושת הבדידות.

 ליה יוצאת למסע אישי שמתחיל בבואנוס איירס, אך, היא אינה יודעת היכן ואיך הוא יסתיים. מסעה מותיר אותה לעיתים מבולבלת, חרדה וחסרת כיוון, והמחשבות על משפחתה הממתינה לה בישראל מתערבבות עם חוויותיה החדשות בארגנטינה.

 ההחלטה האם להמשיך במסע האינסופי על אדמת ארגנטינה או האם לחזור לישראל לבעל ולילדים, נתונה בידיים שלה. ליה תצטרך לבחון ולהכריע להיכן היא שייכת באמת. מי היא למעשה? האם היא ליה או אנליה?

 נהניתי מאוד לקרוא את הספר שכתיבתו מאוד טובה, זורמת וסוחפת. העלילה מעניינת ויש בה התייחסות לתקופה מאוד אפלה בארגנטינה. תקופה של 8 שנים תחת החונטה, שלטון צבאי דיקטטורי אשר ביטל את זכויות האזרחים ועצר באישון לילה את המתנגדים לו. אנשי השלטון כלאו והפעילו לחץ רב ועינויים כבדים על כל אזרח שהביע התנגדות וחתרנות כלפי השלטון. במהלך אותם שנים קשות, 30,000 אזרחים נעלמו, ביניהם גם יהודים רבים.

אך יחד עם ההתייחסות לאותה תקופה אכזרית, העלילה מציגה גם את ארגנטינה המתויירת, בירת הטנגו בעלת המקומות העליזים ושוקקי החיים ונופים עוצרי נשימה. ואיך אפשר בלי אזכור של “דולסה דה בטטה”, קינוח ארגנטינאי מתוק במיוחד. למרות שאם תשאלו אותי, אני בכלל מעדיפה אלפחור עם המון ריבת חלב.

שורה תחתונה: סיפור מסע מרתק וסוחף עד לסופו המתוק כמו דולסה דה לצ’ה!

עוד מהבלוג של lealand

תצוגה מקדימה

הצגה יומית / אדיבה גפן

הצגה יומית / אדיבה גפן 414 עמודים עריכה: נועה מנהיים הוצאת כנרת זמורה שנת הוצאה: 2019       זהו סיפרה של נעמי, אישה בשנות ה-40 לחייה ששבה אחרי למעלה מ-15 שנים לעיר...

תגובות

פורסם לפני 2 months
תצוגה מקדימה

אל תעזוב / הרלן קובן

אל תעזוב / הרלן קובן  304 עמודים הוצאת כנרת זמורה ביתן  שנת הוצאה: 2019 הבלש נפוליאון דיומא, או בשם שכולם מכירים: "נאפ", הוא רווק בשנות השלושים לחייו שמתגורר בגפו מאז מות...

תגובות

פורסם לפני 9 months
תצוגה מקדימה

התחשבנות / ג'ון גרישם

התחשבנות / ג'ון גרישם  502 עמודים מאנגלית: אינגה מיכאלי הוצאת מודן שנת הוצאה: 2019 עלילת הספר מתרחשת בקלנטון שנמצאת במחוז פורד שבמיסיסיפי ומספרת את סיפורו של פיט בנינג, איש...

תגובות

פורסם לפני 6 months

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה