הבלוג של lealand

lealand

עדכונים:

פוסטים: 140

החל מאוגוסט 2018

בבוקר קפוא וקודר, החקלאי, פיט בנינג, איש צבא לשעבר, אדם מוכר ואהוב על הסובבים אותו, יוצא מביתו חמוש באקדח ורוצח את הכומר של העיירה. פיט לא מוכן לומר לאף אחד מדוע החליט לבצע את הרצח הנורא, והבהיר כי הוא מתכוון לקחת עמו את הסוד לקבר. אבל ההשלכות של מעשיו, מטלטלות את משפחתו, ומביאות אותם להתמודד עם אירועים קשים, מכאיבים, ובנוסף, עליהם להתמודד עם הסכנה של איבוד ביתם ואדמתם שעברה מדור לדור כבר שנים רבות במשפחה. מה הביא אדם נורמטיבי, איש משפחה מוכר ומוערך בעיירה, לרצוח כומר שהיה גם הוא אהוב על תושבי העיירה? כשילדיו של פיט מתמודדים עם ההשלכות של מעשיו, הם גם נחשפים להרבה מעבר למה שרצו לדעת. אילו סודות כמוסים מסתתרים בבית משפחת בנינג? תקראו את הספר ותגלו!

16/06/2019

התחשבנות / ג’ון גרישם

 502 עמודים

מאנגלית: אינגה מיכאלי

הוצאת מודן

שנת הוצאה: 2019

64936840_838144123224094_8588351518594301952_n

עלילת הספר מתרחשת בקלנטון שנמצאת במחוז פורד שבמיסיסיפי ומספרת את סיפורו של פיט בנינג, איש צבא בעברו ומנהל חווה בהווה, אשר בבוקר קודר באוקטובר 1946 מבצע רצח איום ונורא. פיט לקח את אקדחו ונסע לכנסייה המתודיסטית של קלנטון ושם ירה למוות בכומר דקסטר בל.

לאחר מעשיו, פיט לא ניסה לטשטש עקבות ופשוט המתין בביתו למשטרה שתגיע לעצרו. בחקירות, הוא שמר על זכות השתיקה וסרב לגלות מדוע ירה למוות בכומר. אף אחד, גם לא ילדיו ואחותו, לא הצליחו לגלות את הסיבה למעשיו.

הכומר דקסטר בל הותיר אחריו אישה ושלושה ילדים, הוא היה מאוד אהוב בעיירה שאנשיה הזדעזעו בעקבות מותו בטרם עת.

גם פיט היה אדם מאוד מוכר ומוערך. שטחי האדמה שהיו בבעלותו ובה הוא גידל כותנה והעסיק עובדים כהי עור רבים, עברה במשפחתו במשך דורות, סבו היה אחד מעמודי התווך של הכנסייה המתודיסטית, וזאת הסיבה שכל אנשי העיירה הזדעזעו לגלות שפיט הוא הרוצח.

לפיט היו שני ילדים בוגרים: ג’ואל וסטלה, ולפני שרצח את הכומר, פיט העביר את חלקת האדמה של משפחת בנינג על שמם. הוא רצה להבטיח כי האדמה שעברה מדור לדור תישאר במשפחה.

אשתו של פיט, לייזה, הייתה מאושפזת מסיבות לא ברורות, במוסד לבריאות הנפש בשנה האחרונה. פיט היה האפוטרופוס שלה והוא לא אפשר לאף אחד לראותה, מלבדו.

מאחורי ביתם, התגוררה בגפה פלורי, אחותו הגדולה של פיט.

המעשה הבלתי מוסבר של פיט גורם לטלטלה עצומה למשפחת בנינג שנאלצת להתמודד עם אשמת הרצח שביצע אב המשפחה ועם תוצאותיו האיומות. למעשיו של פיט יש השלכות חמורות, ומלבד ההשלכה על גורלו, משפחתו צריכה להתמודד עם הסכנה של איבוד ביתם, אדמתם וכל רכושם.

מה יעלה בגורלו של פיט? איך ישפיעו מעשיו על משפחתו? והשאלה הכי גדולה: מה גרם לאדם מוערך בעל עבר צבאי מוצלח, איש משפחה החביב על כולם, לקום בוקר אחד ולרצוח את הכומר של העיירה? מה היו סיבותיו למעשה המזעזע? סביר להניח כי מדובר בסוד גדול במיוחד, אם הוא לא מוכן לחשוף אותו ומחליט לקחת את סודו עמו לקבר.

אז מה הם הסודות הכמוסים ביותר של משפחת בנינג?

את כל התשובות תוכלו למצוא בספר המסקרן “התחשבנות”!

הספר מחולק לשלושה חלקים…

בחלקו הראשון, מספרים על פיט, הרצח שביצע, מעצרו, המשפט שהתנהל מולו וההשלכות של מעשיו.

בחלק השני, הסופר לוקח אותנו אחורה בזמן לתקופת היכרותם של פיט ואשתו, לייזה, התאהבותם והמשפחה שהקימו. ואז מוצגת בפני הקורא תקופת מלחמת העולם השנייה שבה פיט גויס למילואים והוטס לפיליפינים על מנת להילחם נגד היפנים. החלק הזה היה ארוך מידי לטעמי. אמנם, מצאתי את נושא המלחמה של האמריקאים והפיליפינים נגד היפנים על אדמת הפיליפינים וצעדת המוות בבטאן, מעניינת והחכמתי רבות בנושא. אך, בכל זאת היה קצת מיגע לקרוא על ההתרחשויות המפורטות, ועוד יותר היה לא קל בכלל לקרוא את כל התיאורים הנוראים על מצבם הפיזי והנפשי של החיילים, יחסם המזעזע של היפנים, המוות שאפף את האוויר, והמסע המפרך והמזוויע שנאלצו לעבור כל אלה ששרדו את התנאים הלא אנושיים.

ניכר כי גרישם ערך מחקר מעמיק ומקיף בנושא. בסוף הספר בהערת המחבר הוא אף ממליץ על ספרים שעוסקים בצעדת המוות בבטאן.

בחלק השלישי, העלילה שבה להווה ועבורי זה היה החלק היותר מעניין, מסקרן ומותח בספר.

הספר גם מתאר את מצבם של כהי העור שחיים בתנאים ירודים, ולמרות שהעבדות הסתיימה, הם עדיין מקבלים יחס מחפיר של משרתים ואין להם כל זכויות ומעמד.

אז נכון שעלילת הספר היא איטית ומצריכה לא מעט סבלנות, במיוחד בחלק השני, אבל בסופו של דבר, מאוד נהניתי מהקריאה

עוד מהבלוג של lealand

תצוגה מקדימה

הצגה יומית / אדיבה גפן

הצגה יומית / אדיבה גפן 414 עמודים עריכה: נועה מנהיים הוצאת כנרת זמורה שנת הוצאה: 2019       זהו סיפרה של נעמי, אישה בשנות ה-40 לחייה ששבה אחרי למעלה מ-15 שנים לעיר...

תגובות

פורסם לפני 2 months
תצוגה מקדימה

אל תעזוב / הרלן קובן

אל תעזוב / הרלן קובן  304 עמודים הוצאת כנרת זמורה ביתן  שנת הוצאה: 2019 הבלש נפוליאון דיומא, או בשם שכולם מכירים: "נאפ", הוא רווק בשנות השלושים לחייו שמתגורר בגפו מאז מות...

תגובות

פורסם לפני 9 months
תצוגה מקדימה

העוצמה והזעם של אבנר ארליך / פיני אלעזרי

העוצמה והזעם של אבנר ארליך / פיני אלעזרי 423 עמודים הוצאת דני ספרים שנת הוצאה: 2019     אבנר ארליך הוא סוכן מוסד בכיר באגף המבצעים המיוחדים, שנשלח לרומא על מנת לחקור...

תגובות

פורסם לפני 6 months

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה