הבלוג של lealand

lealand

עדכונים:

פוסטים: 140

החל מאוגוסט 2018

לאחר מותו הטראגי של אב המשפחה, אלכסנדר הצעיר ואמו אלנה מחליטים לברוח מלנינגרד ומהמשטר הקומוניסטי בשל סכנה לחייהם. ניתנת להם האפשרות לעזוב בספינה או ללונדון או לניו יורק, אך הם אינם יודעים איזו ספינה מפליגה לכל יעד. אלכסנדר מטיל מטבע וה-”עץ או פלי” מכריע את היעד הצפוי להם. וכך, כמו בשני יקומים מקבילים, סשה מפליג ללונדון בעוד שאלכס מפליג לניו יורק. מה מצפה לאלכסנדר ואמו בכל אחד מהיעדים? תקראו את הספר ותגלו.

03/06/2019

עץ או פלי / ג’פרי ארצ’ר

463 עמודים

מאנגלית: כנרת היגינס-דוידי

מודן הוצאה לאור

שנת הוצאה: 2019

61580554_828907760814397_6026684142513553408_n

עלילת הספר נפתחת בשנת 1968 בסנט פטרסבורג שאז שמה היה “לנינגרד”.

אלכסנדר קרפנקו בן ה-16, תלמיד מחונן ובעל עתיד מבטיח, התגורר עם אביו קונסטנטין ואמו אלנה בדירה קטנה בשכונה ענייה. אלנה הייתה טבחית מוכשרת שעבדה בנמל בלנינגרד במטבחי הקצינים של הק.ג.ב. אביו, קונסטנטין שהיה מנהל עבודה בנמל והתנגד לממשל הקומוניסטי ברוסיה, פעל למען הקמת איגוד לרווחת העובדים ומצא את מותו בנסיבות לא ברורות.

לאלכסנדר היה חבר בשם ולדימיר שגר בשכנות עמו, ולדימיר, בניגוד לאלכסנדר, לא היה תלמיד טוב ולכן, לא היו לא תכניות להתקבל לאוניברסיטה. הוא גם היה מאוד שונה בדעותיו מאלכסנדר ואביו. בעוד שהשניים סלדו מקציני הק.ג.ב. ולדימיר חלם להפוך יום אחד לקצין ק.ג.ב בכיר.

לאחר מות האב, אלכסנדר ואמו, אלנה, החליטו לברוח מלנינגרד מאחר והם חששו לחייהם. הדרך היחידה שבה התאפשר להם להימלט מרוסיה היא דרך ספינות משא שצפויות לצאת מהנמל. עליהם להסתתר בארגז שיועבר אל בטן הספינה וכשהספינה תחצה את המים הטריטוריאליים של רוסיה, השניים יוכלו לנשום לרווחה.

אלכסנדר ואמו הגיעו לנמל וניתנה להם האפשרות לבחור בין שני ארגזים. יעדו של ארגז אחד הוא לונדון, בעוד שהיעד של השני הוא ניו יורק. אלכסנדר שלא ידע מהו היעד של כל אחד מהארגזים, התלבט באיזה ארגז כדאי לו לבחור, מאחר ולא הגיע לכדי החלטה, הטיל מטבע, ומה שהמטבע יראה, זה יהיה יעדם.

וכך מתחיל המסע שלהם אל עבר משכנם החדש, כשהסופר לוקח את הקוראים למסע הרפתקאות לשני היעדים. סשה מפליג עם אמו ללונדון, בעוד שכמו ביקום מקביל, אלכס מפליג עם אמו לארה”ב.

התאקלמותם לא קלה בשל היותם מהגרים רוסיים. בעוד שאלכסנדר ואלנה ברחו מרוסיה בגלל הקומוניסטים, במקומות שאליהם הם מגיעים, הם מואשמים שהם קומוניסטים, רק בשל היותם מהגרים מרוסיה. האנשים בוחרים לשפוט אותם בשל מוצאם. אלכסנדר ואלנה נתקלים בקשיים בחיפוש אחר פרנסה, אך למזלם הם גם זוכים לעזרתם של אנשים טובים שאינם בעלי דעות קדומות ונותנים להם הזדמנות להתפרנס ולהתחיל בחייהם החדשים בתקווה לעתיד טוב יותר.

העלילה שמחולקת ל-10 ספרים שבתוכם 46 פרקים, מפזזת בין מסעו של סשה ללונדון לבין זה של אלכס בארה”ב. הקורא נחשף לשני מסעות לשתי יבשות ולמסקנה כי לא משנה להיכן האדם יחליט ללכת, בסופו של דבר הוא לוקח עמו את גורלו ומתהלך במסלול שהוא אמור להתהלך בו, בלי קשר ליעד.

הספר היה מרתק בעיני! קצת היה לי מוזר בהתחלה הנושא של שני עולמות או יקומים מקבילים. אבל בהחלט נהניתי לקרוא את העלילות המרתקות של שני המסעות. על כריכת הספר כתוב כי זהו רומן היסטורי, אך, מבחינתי מלבד היותו רומן היסטורי, זהו גם ספר מותח ומהפנט שממש קשה להניחו מהיד. העלילה הייתה סוחפת ונהניתי מכל פרק ופרק. אני מודה שהסיום הצליח להפתיע אותי! וגורם ההפתעה הפך את חוויית הקריאה ללא פחות מנהדרת!

שורה תחתונה: ספר מרתק, עלילה מקורית ומיוחדת. נהניתי לקרוא וממליצה בחום.

עוד מהבלוג של lealand

תצוגה מקדימה

העוצמה והזעם של אבנר ארליך / פיני אלעזרי

העוצמה והזעם של אבנר ארליך / פיני אלעזרי 423 עמודים הוצאת דני ספרים שנת הוצאה: 2019     אבנר ארליך הוא סוכן מוסד בכיר באגף המבצעים המיוחדים, שנשלח לרומא על מנת לחקור...

תגובות

פורסם לפני 6 months

שלום עולם!

ברוכים הבאים לבלוג החדש שלי!...

תגובות

פורסם לפני 1 year
תצוגה מקדימה

הצגה יומית / אדיבה גפן

הצגה יומית / אדיבה גפן 414 עמודים עריכה: נועה מנהיים הוצאת כנרת זמורה שנת הוצאה: 2019       זהו סיפרה של נעמי, אישה בשנות ה-40 לחייה ששבה אחרי למעלה מ-15 שנים לעיר...

תגובות

פורסם לפני 2 months

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה