הבלוג של lealand

lealand

עדכונים:

פוסטים: 141

החל מאוגוסט 2018

בעיירה ציורית שבצפון איטליה, נרקם רומן רב עוצמה בין אליו בן ה-17, תושב המקום, לבין אוליבר, סטודנט מארה”ב שהגיע להתארח בבית הוריו של אליו לתקופה של מספר שבועות. הקשר בין השניים שהתחיל כסקרנות וגדל לאהבה אמיצה, לימד את אליו הרבה על עצמו, על רגשותיו, תשוקותיו, אושרו ומהותו.

27/04/2019

קרא לי בשמך / אנדרה אסימן

237 עמודים

תרגום: נעמה תורן

הוצאת כנרת זמורה

שנת הוצאה: 2019

 

58652635_805884979783342_575790286433681408_n

 

עלילת הספר מתרחשת בשנות ה-80 בעיירה פסטורלית וציורית הממוקמת בצפון איטליה. אליו הוא נער בן 17 המתגורר עם הוריו בבית הממוקם מול הים. במרפסות הקומה השנייה נשקף נוף מהפנט ועוצר נשימה, ובחצר ישנה רחבת דשא, בריכה ומגרש גדול. בכל שנה מידי קיץ מגיעים להתארח בבית הוריו סטודנטים מחו”ל לתקופה של 6 שבועות, על מנת לעבוד ולשפר את כתיבתם לקראת הוצאת פרי עטם. האירוח כולל לינה וארוחות ביתיות הניתנות להם ללא תשלום, אך עליהם להקדיש שעה ביום מזמנם בכדי לעזור לאב הבית במטלות הכתיבה שלו. לצורך האירוח, אליו נאלץ לפנות את חדרו ועובר להתגורר במהלך חודשי הקיץ בחדר אחסון שהוסב לחדרו הזמני.

הקיץ הפציע ואל הבית הגיע סטודנט אמריקאי בן 24 בשם אוליבר. במהלך השישה שבועות שלו באיטליה הוא תכנן סדר יום קבוע שבו יפגוש את המתרגמת שלו ויעבוד על הטיוטות לספר שהוא מתכוון להוציא לאור בעתיד הקרוב. אליו הבחין באוליבר כבר ברגע הראשון שזה יצא מהמונית, אך הוא חש כי מדובר בבחור אדיש שלא ניקשר לאף אחד ולאף מקום. אוליבר נהג לחזור על המילה “נתראה!” אותה זרק לעבר נהג המונית שהסיע אותו וכן, לשאר האנשים שנקלו בדרכו. “נתראה” שיקפה את חוסר ההיקשרות שלו לסובבים אותו ואת הקלילות שבה הוא מתייחס לדברים.

אוליבר במהרה התחבב על הוריו של אליו, על העוזרת ובעלה, הגנן, השכנים, וכל אדם שעמו אוליבר בא במגע. אך מי שהשתהה בלקבל את אוליבר במהרה היה אליו. לא כי אוליבר לא מצא חן בעיניו, אלא דווקא משום שהוא מצא חן בעיניו יותר מידי. הוא נכבש בקסמיו של האמריקאי יפה התואר ולא ידע מה לעשות עם רגשותיו העזים.  אליו שהוא ממוצא יהודי, הבחין במגן הועד שעל צווארו של אוליבר. הידיעה שאוליבר גם הוא יהודי, ריגשה את אליו שהרגיש יותר קרוב אליו. בזמן שאליו השתוקק לקרבתו של אוליבר, התחנן למבטו ולתשומת ליבו, אוליבר מצידו התייחס לנער באדישות ובקרירות.

הגעתו של אוליבר לחייו של אליו, פקחו את עיניו של הנער, הבלבול והלבטים שאליו חש קודם לכן, הפכו לאמת גדולה וחד משמעית. מבחינת אליו, חייו התחלקו ל: לפני הגעתו של אוליבר ואחרי הגעתו. כבר לא היה לו ספק בנוגע לרגשותיו, הוא חשש ממה שהרגיש, אך יחד עם זאת חש שלא לעשות שום צעד, תהיה החלטה גרועה יותר.

אוליבר, בסופו של דבר הודה בפני הצעיר המאוהב מה הוא באמת חושב עליו וחש כלפיו. אדישותו לא נבעה מדחייה, אלא, מרצון להגן על אליו ולמנוע ממנו להיפגע. אך, אליו היה נחוש להקשיב לגופו ולליבו ולגלות את כל מה שהחיים מזמנים עבורו.

אוליבר לא רק השפיע על חייו של אליו, הוא גם עזר לאליו להיפתח בפני אביו. ואביו מצידו, לא התנגד לרצונותיו של בנו ואף דרבן אותו לא לוותר על ההזדמנות לזכות באושר. האב חשף בפניו סוד כמוס שאילולא הקשר שאליו חווה עם אוליבר, הסוד לעולם לא היה נחשף בפניו ולא הייתה מתקיימת אותה שיחה כנה ואמיצה בין האב לבנו.

זהו סיפור על אהבה גדולה המתחילה קודם בסקרנות ותשוקה הולכת וגוברת, ולאט לאט מתפתחת לקשר אמיץ, חזק ומלא רגש. אך, למרות הרגש הכנה והעצום, שישה השבועות מגיעים לקיצם ואיתם, מגיע לסיומו הרומן האינטנסיבי והעוצמתי שהשפיע עמוקות על שני הצעירים, שכעת נאלצים להמשיך בחייהם כשאלפי קילומטרים מפרידים ביניהם.

הכתיבה בספר הינה יפה ומועברת לקורא בצורה מרגשת ועדינה.

עוד מהבלוג של lealand

תצוגה מקדימה

אל תעזוב / הרלן קובן

אל תעזוב / הרלן קובן  304 עמודים הוצאת כנרת זמורה ביתן  שנת הוצאה: 2019 הבלש נפוליאון דיומא, או בשם שכולם מכירים: "נאפ", הוא רווק בשנות השלושים לחייו שמתגורר בגפו מאז מות...

תגובות

פורסם לפני 9 months
תצוגה מקדימה

העוצמה והזעם של אבנר ארליך / פיני אלעזרי

העוצמה והזעם של אבנר ארליך / פיני אלעזרי 423 עמודים הוצאת דני ספרים שנת הוצאה: 2019     אבנר ארליך הוא סוכן מוסד בכיר באגף המבצעים המיוחדים, שנשלח לרומא על מנת לחקור...

תגובות

פורסם לפני 6 months

שלום עולם!

ברוכים הבאים לבלוג החדש שלי!...

תגובות

פורסם לפני 1 year

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה