הבלוג של lealand

lealand

עדכונים:

פוסטים: 140

החל מאוגוסט 2018

זהו סיפורן של שתי אחיות המתגוררות בצרפת, ויאן, נשואה לאנטואן ולשניים בת בשם סופי. ואיזבל, האחות הצעירה והפזיזה שמגיעה לבית אחותה בכדי לעזור לה ולתמוך בה ובבתה לאחר שבעלה של ויאן, אנטואן, נאלץ לעזוב את הבית ולהתגייס לצבא בשל פרוץ מלחמת העולם השנייה. המלחמה מעמידה את שתי האחיות בפני בחירות והחלטות שעלולות לסכן את חייהן. מה יעלה בגורלן? תקראו את הספר ותגלו.

22/04/2019

הזמיר / כריסטין האנה

445 עמודים

תרגום: אינגה מיכאלי

הוצאת מודן

שנת הוצאה: 2016

hazamir_master(1)

זהו רומן היסטורי סוחף ומטלטל המספר על אירועי מלחמת העולם השנייה בצרפת, ההשפעה שלה על התושבים הצרפתיים ועל היהודים בפרט.

הפרק הראשון נפתח בשנת 1995 כשקשישה חולה המתגוררת בארה”ב עוזבת את ביתה ומועברת לדיור מוגן בעזרתו ובהמלצתו של בנה, הרופא. בין חפציה, הבן מוצא הזמנה הממוענת עבור אמו ומיועדת לאירוע הוקרה שעומד להתקיים בפריז. ההזמנה מפתיע אותו והוא מגלה שיש הרבה דברים שהוא לא יודע בנוגע לעברה של אמו.

מי היא אותה קשישה ומה היא לא סיפרה לבנה?

בפרק שלאחר מכן, השנה היא 1940 והעלילה מתרחשת בצרפת עם פרוץ מלחמת העולם השנייה. ויאן ואיזבל הן שתי אחיות שבגיל צעיר איבדו את אימן וננטשו ע”י אביהן שהשתנה ללא היכר בעקבות חוויותיו ממלחמת העולם הראשונה. בעוד שויאן, הבכורה, הכירה את אנטואן בשנות נעוריה, נישאה לו והקימה עמו משפחה, איזבל, האחות הצעירה, הפראית והפזיזה, עברה ממקום מגורים אחד לאחר, ממנזר למנזר וסירבה לקבל את דחייתו של אביה. היא ביקשה ממנו שוב ושוב שיקבל אותה בביתו. כל שהייתה חפצה לו הוא שיאהבו אותה ולא יפנו לה את הגב.

ויאן התגוררה בעיירה קאריבו עם אנטואן ובתם סופי, בת ה-11. כשפרצה מלחמת העולם השנייה, אנטואן גוייס ונאלץ לעזוב את הבית, ואביהם של ויאן ואיזבל, שלח את איזבל לבית אחותה, על מנת שזו תתמוך בה בתקופה שבעלה נעדר מהבית ותעזור לה עם בתה, סופי.

בדרכה לאחותה, איזבל פוגשת בבחור מסתורי שמשתף אותה בכוונותיו להילחם למען המולדת צרפת ולפעול נגד הגרמנים. איזבל מרגישה שגם היא יכולה לתרום רבות למען מדינתה. היא נחרדה מהמראות הקשים אליהם נחשפה והחליטה שעליה לעשות כל שביכולתה בכדי לפעול למען מדינתה ולהתנגד להשתלטות של הנאצים.

איזבל וויאן מעולם לא הסתדרו ביניהן והן שונות מאוד זו מזו. כשאיזבל הגיעה לקאריבו, היא הזדעזעה מהעובדה שחייל גרמני הגיע בכדי לגור בביתה של ויאן. היא ידעה שנוכחותו של החייל נכפתה על אחותה וכי פלישתו היא בניגוד לרצותה של ויאן וכי איננה יכולה להתנגד לכך, אך איזבל סירבה להשלים עם זה, ובניגוד לאחותה שהשלימה עם פלישתם של הגרמנים בכניעה בלית ברירה, איזבל רצתה להילחם מולם יחד עם בעלות הברית . בסופו של דבר, איזבל מחליטה להקשיב לליבה ומצטרפת לארגון סודי אשר מציל את חייהם של טייסים בריטים, קנדיים ואמריקאים שנאלצו לנחות נחיתת חירום על אדמת צרפת לאחר שמטוסם נפגע.

בזמן שאיזבל סיכנה מידי יום את חייה למען הצלת עוד ועוד טייסים, ויאן נאלצה להתמודד עם השלכות המלחמה ולקבל החלטות גורליות שעלולות להעמיד את חייה ואת חיי יקיריה בסכנה.

מה יעלה בגורלן של שתי האחיות? האם יצליחו לשרוד את זוועות המלחמה וישובו להיפגש?

מה משמעות שמו של הספר “הזמיר”?

את כל התשובות תוכלו למצוא בספר העוצמתי וכה נוגע ללב “הזמיר”!

קראתי כל כך הרבה המלצות חמות על הספר הזה שהייתי חייבת לקרוא אותו גם אני, וכעת, אני מבינה למה כמעט כל מי שקרא את “הזמיר” המליץ עליו כל כך. הספר מאוד מרגש, סוחף, עוצמתי וגם עצוב וקורע לב.

הוא מספר על נשים אמיצות הנחושות להיאבק למען מה שהן מאמינות בו, תוך כדי סיכון חייהן. הדמויות הצליחו לרגש ולהיכנס ללב.

לא יכולתי שלא לשים לב לנקודות הדמיון בין הספר “הזמיר” לספר “הדירה ברחוב אמלי”, שגם מאוד נהניתי לקרוא אותו. שני הספרים מספרים על צרפת בתקופת מלחמת העולם השנייה, ועל הנשים האמיצות שעזרו להסתיר טייסים בריטיים והצילו את חייהם למרות כל הסכנות. שני הספרים ריגשו והעציבו אותי וסיימתי את הקריאה בהם עם דמעות בעיניים.

ב”הזמיר” היה איזכור לגבי קתדרלת נוטרדאם:

“הנוטרדאם, על קירותיה הנישאים בצבע גיר, נראית לי כמו ציפור טרף ענקית שנוחתת ופורשת את כנפיה האדירות”.

אם הייתי קוראת את הספר לפני חודש, סביר להניח שלא הייתי מתעכבת על המשפט הזה שמתאר ומאדיר את הקתדרלה, אך לאור מה שהתרחש בפריז לאחרונה, לא יכולתי שלא להתעצב ולחשוב על כך שהמציאות הזו גם הספיקה להשתנות.

שורה תחתונה: ספר סוחף ומרגש, אם טרם קראתם, ממליצה לא לפספס אותו!

עוד מהבלוג של lealand

תצוגה מקדימה

אל תעזוב / הרלן קובן

אל תעזוב / הרלן קובן  304 עמודים הוצאת כנרת זמורה ביתן  שנת הוצאה: 2019 הבלש נפוליאון דיומא, או בשם שכולם מכירים: "נאפ", הוא רווק בשנות השלושים לחייו שמתגורר בגפו מאז מות...

תגובות

פורסם לפני 9 months
תצוגה מקדימה

העוצמה והזעם של אבנר ארליך / פיני אלעזרי

העוצמה והזעם של אבנר ארליך / פיני אלעזרי 423 עמודים הוצאת דני ספרים שנת הוצאה: 2019     אבנר ארליך הוא סוכן מוסד בכיר באגף המבצעים המיוחדים, שנשלח לרומא על מנת לחקור...

תגובות

פורסם לפני 6 months

שלום עולם!

ברוכים הבאים לבלוג החדש שלי!...

תגובות

פורסם לפני 1 year

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה