הבלוג של lealand

lealand

עדכונים:

פוסטים: 141

החל מאוגוסט 2018

הספר מספר את סיפורם של משפחת רעיס הירושלמית. יעקב רעיס עובד בדוכן ירקות בשוק למחייתו ומפרנס את שלושת בניו כפי יכולתו. מיכאל – הבכור, עוזב את הארץ ועובר לאנגליה עם סבתו למען עתיד טוב יותר והופך לרופא. אליהו – הבן האמצעי, לא אוהב לעבוד וללמוד אך אוהב לשחק כדורגל וחולם להפוך בעתיד לשחקן מקצועי. משה – הבן הצעיר, ילד פיקח ובעל חוכמת רחוב, אך משתמש בכישוריו לרעה ומבצע עסקים מפוקפקים. הספר מתאר את חיי בני המשפחה והסובבים אותם שחווים קשיים, מלחמות, אכזבות, אהבה ועוד.

12/04/2019

רעיס / ניר כהן

320 עמודים

הוצאה עצמית

שנת הוצאה: 2018

 

56706148_796810230690817_3863960735071600640_n

 

עלילת הספר מתארת את ירושלים בתקופה שלפני קום המדינה, ועד עשור לאחר מכן.

משפחת רעיס התגוררה בשכונת רחביה שבירושלים. אב המשפחה, יעקב, שניהל בסטה של ירקות בשוק מחנה יהודה, היה אז נשוי למרגרט, אישה ממוצא אנגלי והשניים ציפו לילדם השלישי. מרגרט מתה בלידה ולאור מצבו הכלכלי הרעוע, יעקב ושלושת בניו נאלצו לעזוב את ביתם המרווח ולעבור להתגורר בשכונת הפחים.

מיכאל, הבן הבכור, היה ילד חכם שאהב ללמוד. בהיותו בן 9 בלבד, הוא נכח באירוע לינץ’ שבו ערבים רצחו בעל קיוסק והתפרעו במקום. מיכאל וחברו הסתתרו מקבוצת הערבים שבזזה את הקיוסק ומיכאל נפצע בראשו ודימם. את האירוע הטראומתי הזה הוא מעולם לא הצליח לשכוח. על מנת שיזכה לעתיד טוב יותר, יעקב שלח את מיכאל עם סבתו מצד אמו, לאנגליה. וכך, מיכאל גדל באנגליה עם סבתו שהייתה אישה קשוחה וקרה. בדרבונה של סבתו, הוא התרחק משורשיו היהודיים, ושינה את שמו למייקל ושם משפחתו גווין, כשם משפחתה של אמו טרם נישואיה. מיכאל למד בקולג’ והפך לרופא מוערך. הוא אהב את החיים שלו באנגליה ולא רצה לחזור לארץ ישראל.

האם מיכאל ישוב לישראל ויפגוש באביו ואחיו?

אליהו, בניגוד למיכאל, לא אהב ללמוד ולכן, אף לא ידע קרוא וכתוב. האהבה הגדולה שלו הייתה כדורגל והוא נהנה לבלות את זמנו במגרש שכונה “הניילון” ובו שיחקו קבוצה של יהודים מול קבוצה של ערבים. אביו, יעקב, רצה שאליהו יעבוד עמו בדוכן הירקות, אך אליהו לא אהב לעבוד בשוק. הוא חלם שיום אחד הוא יהפוך לשחקן כדורגל מצליח וירוויח הון תועפות.

האם אליהו יצליח להגשים את חלומו?

משה הוא הבן הצעיר של משפחת רעיס. אמו מתה בלידתו והוא לא הכיר את אחיו מיכאל מאחר וזה עזב את ירושלים קצת אחרי שמשה נולד. משה חש רגשות אשמה בגלל שאמו מתה בעת הלידה שלו. מאז ומתמיד הוא אהב להתבודד, הוא לא הסתדר עם אביו, והעדיף לשוטט ברחובות ירושלים מאשר להימצא בקרבתו. בניגוד לחוסר התקשורת שלו עם האב, משה אהב את סבו בכל ליבו. הוא העריץ אותו, ביקר בביתו לעיתים קרובות וזכה ממנו לתמיכה כשהיה זקוק לה ולאוזן קשבת. כמו אליהו, גם משה לא אהב את בית הספר, אבל הוא היה ילד פיקח ועם הרבה חוכמת רחוב. אך, הבעיה הייתה שמשה לא השתמש בשכלו לביצוע דברים חיוביים, הוא בחר בדרך הרעה והפך לעבריין. כבר מגיל צעיר הוא היה קר רוח ולא פחד מאף אחד ומשום דבר. משה פגש במוסטפא, בן של משפחה ערבית אמידה ומוערכת בקהילה הערבית. השניים הפכו לחברים טובים ומשה הפך לבית בית אצל משפחתו של מוסטפא שנהגו לכנותו בשם “מוסא”.

מה יעלה בגורלו של משה שלא נרתע מסכנה?

הספר מסופר בגוף ראשון ומפיהם של הדמויות המרכזיות בעלילה. כל אחת מהדמויות הציגה את האירועים שהתרחשו בירושלים כרואות עיניה. כל דמות סיפרה על תחושותיה, הקשיים של אותם ימים, סיפורים אישיים של זיכרונות, חברויות, אהבה, ולבטים. הספר מתאר את השינויים שחוו הדמויות לאורך השנים, שינויים שהשפיעו על גורלם ועל גורלה של המדינה.

אהבתי את העובדה שלכל דמות הייתה צורת התבטאות משלה, אם זה בביטויים שדמות מסוימת נהגה לומר, או שפת סלנג שהזכירה לי מילים שכבר שכחתי מקיומן.

היה מעניין ומרתק לקרוא על ירושלים של פעם, הספר כתוב היטב וקראתי אותו בעניין רב.

אהבתי מאוד! או כמו שדמותו של אליהו רעיס הייתה אומרת “משהו יוצא מן הכלל”!  

עוד מהבלוג של lealand

תצוגה מקדימה

העוצמה והזעם של אבנר ארליך / פיני אלעזרי

העוצמה והזעם של אבנר ארליך / פיני אלעזרי 423 עמודים הוצאת דני ספרים שנת הוצאה: 2019     אבנר ארליך הוא סוכן מוסד בכיר באגף המבצעים המיוחדים, שנשלח לרומא על מנת לחקור...

תגובות

פורסם לפני 6 months

שלום עולם!

ברוכים הבאים לבלוג החדש שלי!...

תגובות

פורסם לפני 1 year
תצוגה מקדימה

הצגה יומית / אדיבה גפן

הצגה יומית / אדיבה גפן 414 עמודים עריכה: נועה מנהיים הוצאת כנרת זמורה שנת הוצאה: 2019       זהו סיפרה של נעמי, אישה בשנות ה-40 לחייה ששבה אחרי למעלה מ-15 שנים לעיר...

תגובות

פורסם לפני 2 months

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה