הבלוג של lealand

lealand

עדכונים:

פוסטים: 139

החל מאוגוסט 2018

41548215_679671295738045_4035878178462367744_n

הרשת של אליס / קיית קווין

הוצאת אריה ניר ומודן

544 עמודים

שנת הוצאה: 2018

 

עלילת הספר מסופרת בשתי תקופות מפי שתי נשים ועל גבי שני צירי זמן שונים: שנת 1947 מפיה של צ’ארלי סנט קלייר ושנת 1915 מפיה של איב גרדינר. בפרק הראשון אנחנו נמצאים בשנת 1947 ולמדים על סיפורה של צ’ארלי ופגישתה באיב המבוגרת, ובפרק החופף אנחנו הולכים אחורה בזמן לשנת 1915 ומקבלים מידע על איב הצעירה.

בשנת 1947, צ’ארלי סנט קלייר מוצאת את עצמה במצב לא פשוט…היא רווקה ובלי בן זוג ויחד עם זאת היא בהריון. אמה החליטה לקחת אותה לנסיעה שבמהלכה יהיה ניתן להיפטר מה”בעיה הקטנה”. צ’ארלי לא התנגדה כי לא יכלה לראות את עצמה מסתדרת בכוחות עצמה עם גידול ילד, החלפת חיתולים וכו’…גם עתידה היה נהרס לחלוטין, כי מלבד העובדה שכל הסובבים אותה היו מכנים אותה בשמות גנאי, אף אחד לא היה מסכים להתחתן עם בחורה שכבודה חולל ונולד לה ילד מחוץ לנישואים. אבל מה שיותר העסיק את ראשה של צ’ארלי הוא היעלמותה של בת דודתה האהובה, רוז, בזמן מלחמת העולם הראשונה. צ’ארלי ורוז היו מאוד קרובות זו לזו בצעירותן. אחרי שצ’ארלי חוותה טרגדיה משפחתית ובנוסף, היה חשש כבד לחייה של רוז שלא יצרה קשר כבר 3 שנים, צ’ארלי החליטה לצאת למסע בעקבות בת דודתה האהובה רוז. היא סירבה להאמין שרוז מתה, היה לה ביד פתק קטן ובו שם: איב גרדינר מלונדון, והיא החליטה לברוח מהמלון שבו התארחה עם אמה, המלון שבו התאכסנו בדרך למקום שבו הייתה אמורה להעלים את “הבעיה הקטנה”.

צ’ארלי אמנם הייתה קלת דעת ונכנסה להריון אחרי לא מעט סטוצים עם צעירים שונים, אך היא לא הייתה רפת שכל. היא הייתה טובה מאוד במתמטיקה ואף עבדה במשרד העו”ד של אביה, שם הוכיחה את כישוריה לא מעט. כשהגיעה לביתה של איב גרדינר היא מצאה אישה שיכורה, קרירה ומפחידה עם ידיים מעוותות ופה ממטיר קללות שכיוון לעברה אקדח. אבל צ’ארלי לא נתנה לזה להרתיע אותה יותר מידי כי יותר מכל היא רצתה להיאחז בכל קצה חוט שיוכל לעזור לה למצוא את רוז האהובה. בבית של איב גרדינר נכח נהגה ועוזרה של איב, גבר בשם פין, טיפוס מסתורי עם עבר לא ברור.

צ’ארלי התעקשה להשיג פרטים מאיב בנוגע למקום הימצאה של רוז, כשאיב שמעה מפיה של צ’ארלי שם מסויים, היא הזדעזע לשמיעת אותו שם מהעבר, שם שאחראי לסיוטים הגדולים שמשבשים את לילותיה כבר שלושים שנה.

צ’ארלי, איב ופין הנהג/עוזר החליטו לצאת למסע לעבר האמת, מסע שבו צ’ארלי תוכל לגלות מה עלה בגורל רוז האהובה שלה, ואיב תוכל להתמודד עם הצללים מעברה. 

בשנת 1915, איב גרדינר היא פקידת תיוק בלונדון. היא יתומה ללא קרובי משפחה, בחורה שקטה ורצינית הסובלת מגמגום שדי מקשה עליה בחיי היום יום אך לא פוגע בעבודתה כמתייקת. היא פגשה באדם המעלה בפניה את האפשרות לתרום למדינתה ולהפוך למרגלת. ההצעה החד פעמית הזו קוסמת לה והיא מיד קופצת על ההצעה ומסכימה בלי לחשוב פעמיים. לעזוב את העבודה המשעממת ולפעול בכדי לתרום למדינה? אין יותר מספק וטוב מזה, ולשם שינוי, איב הרגישה שהיא יכולה באמת להועיל במשהו כה חשוב. היא הגיעה לצרפת שבאותה העת נכבשה ע”י הנאצים ונכנסה לארגון המרגלים “הרשת של אליס” שבראשה נמצאת אישה המכונה “אליס”, אליס הייתה בת 35, גובהה כמטר וחצי ופניה חביבות אך כחושות, היא החליפה זהויות וסגנונות לבוש כמו לטאה שמחליפה צבעים ותמיד הצטיינה במשימותיה. לא סתם היא הפכה ל”מלכת המרגלות” האגדית. אליס לא אהבה שקראו לה בשם “אליס” והעדיפה את הכינוי “לילי”.

איב התחילה את תפקידה כמרגלת במסעדה בעיר ליל, מסעדה אותה נהנו לפקוד קצינים גרמניים רבים שבין משקה למשקה פלטו מידע שווה ערך אותו איב שיננה מילה במילה. בעל המסעדה היה רנה בורדלין, צרפתי ששיתף פעולה עם הנאצים לשם טובות אישיות וצבירת הונו הפרטי, בוגד שפעל מאינטרסים אישיים ולא היה חושב פעמיים להסגיר צרפתים אם הדבר הועיל לו. רנה קיבל את איב לעבודה כמלצרית, היא הציגה את עצמה בזהותה החדשה כ”מרגריט לה פרנסואה”. היותה מגמגמת רק עזר לה להתקבל לעבודה מאחר ונתן לה חזות של בחורה טיפשה. רנה הוקסם מאותה בחורה שקטה ומקצועית ובין השניים התפתחה מערכת יחסים. מערכת יחסים אליה “מרגריט” לא יכולה הייתה להתנגד מאחר ואם הייתה מסרבת לרנה, סביר להניח שהיה מפטר אותה או אף יותר מזה, מסגיר אותה לנאצים בטענת שווא. לכן, היא נאלצה למלא את כל רצונותיו של רנה ולהמשיך להוציא מידע חיוני עבור “הרשת של אליס”. רשת ריגול מצליחה, עד ליום שבו מערכת היחסים שבין רנה ו”מרגריט” הגיעה לסיומה, אותו היום שבו  ”הרשת של אליס” קרסה ונהרסה בגלל בגידה.

שלושים שנה אחרי, איב גרה בגפה בלונדון, לא יוצאת מביתה ומעבירה את ימיה כשיכורה ומרירה עם אקדח שלוף בין ידיה המעוותות, ואת לילותיה מלווים סיוטים אינסופיים. שגרתה משתנה כשצ’ארלי נכנסת לחייה ועוזרת לה להתמודד עם העבר הכל כך כואב ולהתעמת עם הצללים של העבר.

הספר שמבוסס על סיפורה של רשת ריגול אמיתית, מספר על נשים אמיצות וחזקות שסיכנו והקריבו את חייהן למען מדינתן. נשים עצמאיות ובעלות אומץ לב שפעלו בקור רוח ועמדו מול הסכנה פעם אחר פעם ולמרות זאת לא התייאשו ולא נשברו עד אשר השיגו ומילאו את משימתם בגבורה.

אני מודה שקצת נרתעתי בהתחלה מאחר ומדובר בספר עב כרס…חשבתי שיקח לי מינימום שבוע לקרוא אותו, אם לא יותר…אבל סיימתי אותו בתוך יומיים וחצי, פשוט נסחפתי עם העלילה שהייתה כה כובשת ומרתקת! הרגשתי שאני נמצאת בתוך סרט שבו אני מחכה בקוצר רוח לצפות בסצנה הבאה, וכך סיימתי פרק אחר פרק וגמעתי את הדפים בזה אחר זה במתח רב וברצון עז לגלות את ההמשך. העלילה הייתה פשוט מצוינת ובנויה היטב. המתח נשמר לאורך כל העלילה ומלבדו, הקורא נחשף גם לסיפור אהבה שנוצר לצד העלילה המותחת וסיפק אתנחתא של רגעים יפים בתוך כל האפילה וחוסר הודאות. הדמויות היו כובשות שנכנסו הישר ללב, וגם אחרי שסיימתי לקרוא את הספר המשכתי לחשוב עליו.

ואם למישהו זה נותר לא ברור…אני ממליצה על הספר בחום! רוצו לקרוא ולא תתחרטו! ואל תשכחו את הטישו כי תזדקקו לו.  

 

עוד מהבלוג של lealand

שלום עולם!

ברוכים הבאים לבלוג החדש שלי!...

תגובות

פורסם לפני 1 year
תצוגה מקדימה

הצגה יומית / אדיבה גפן

הצגה יומית / אדיבה גפן 414 עמודים עריכה: נועה מנהיים הוצאת כנרת זמורה שנת הוצאה: 2019       זהו סיפרה של נעמי, אישה בשנות ה-40 לחייה ששבה אחרי למעלה מ-15 שנים לעיר...

תגובות

פורסם לפני 2 months
תצוגה מקדימה

האישה בחלון / א.ג'.פין

האישה בחלון / א.ג'. פין 492 עמודים הוצאת כנרת זמורה-ביתן שנת הוצאה: 2018 העלילה מסופרת בגוף ראשון מפיה של הדמות הראשית בספר: ד"ר אנה פוקס. אנה בת ה-39 היא פסיכיאטרית לילדים...

תגובות

פורסם לפני 12 months

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה