הבלוג של lealand

lealand

עדכונים:

פוסטים: 141

החל מאוגוסט 2018

בעיירה מתפוררת ונידחת המכונה “עיר הדובים”, יש קבוצת הוקי שמצליחה להעפיל לחצי הגמר הלאומי בשוודיה. תושבי העיירה מעודדים בכל ליבם את הקבוצה של הנבחרת הצעירה, כי ניצחון שלהם הוא ניצחון של העיירה כולה. הניצחון יכול לגרום לשינוי עצום וחיובי בעיירה הרדומה וחסרת האמצעים הזו. אבל אירוע אלים משבש את כל התכניות ומעלה שאלות על נאמנות, בחירות ואומץ. מה התרחש ב”עיר הדובים”? תקראו ותגלו.

04/01/2019

עיר הדובים / פרדריק בקמן

422 עמודים

הוצאת ידיעות ספרים

שנת הוצאה: 2019

49564213_741665962871911_7058157788899311616_n

העלילה מתרחשת בעיירה קטנה ונידחת בשוודיה הממוקמת בצמוד ליער עבות וכינויה הוא: “עיר הדובים”.  בעיירה מזג האוויר ברוב הזמן אפרורי, קר וקודר וזה משקף פחות או יותר את תחושתם של תושבי המקום.

ב”עיר הדובים” נבנה לפני שנים היכל קרח שהוא הגאווה היחידה שהייתה לתושבי המקום, ששנים רבות לפני כן, שמה של העיירה עלה לכותרות בזכות קבוצת ההוקי המוכשרת שייצגה את העיירה בכבוד והעפילה לגמר.

אחד משחקני ההוקי המובילים של התקופה ההיא, היה פטר אנדרסון. כיום, פטר הוא מנהלה של קבוצת ההוקי, אשר מתגורר ב”עיר הדובים” עם אשתו, מירה, וילדיהם מיה בת ה-15 ולאו בן ה-12.

מיה מאוד אוהבת לנגן בגיטרה, היא לא אוהבת ולא מתעניינת בהוקי, אבל בשחקן ההוקי המוביל, קווין, דווקא כן. בזמן שהיא מביטה בקווין, נער צעיר בשם אמט מביט בה. אבל היא לא מתעניינת בו כפי שהוא מתעניין בה. למיה יש חברה מאוד טובה בשם אנה שגרה יותר אצלה מאשר בביתה. לאנה אין חברים מלבד מיה, והיא מאוד אוהבת את חברתה היחידה. השתיים דואגות ומגינות אחת על השנייה כבר מגיל צעיר.

מירה, אשתו של פטר, היא עורכת דין במקצועה. אשת קריירה מוכשרת שמרגישה לא שייכת ל”עיר הדובים” והייתה מרוצה יותר מהמגורים הקודמים שלה ושל משפחתה בקנדה. אך, טרגדיה איומה החזירה את המשפחה לעיירה הנידחת ומאז, זהו ביתם.

אמט בן ה-15 אוהב את מיה והוא גם מאוד אוהב הוקי וחולם להפוך לשחקן הוקי מצליח. אמו, פטימה, עובדת כמנקה בהיכל ההוקי והוא סובל מהשפלות מצידם של שחקני ההוקי שמבחינתם, הוא בכמה רמות מתחתיהם. בכל הזדמנות, אמט וחבריו סובלים מהתעללות מצד תלמידים גדולים מהם. אבל אמט בולע את גאוותו ומתמקד באהבתו למשחק ההוקי. מה שהכי חשוב עבורו הוא לקבל הזדמנות ולשחק את המשחק שהוא הכי אוהב.

כעת, תושבי “עיר הדובים” מקבלים הזדמנות שניה לחשיפה בזכות קבוצת ההוקי של הנוער שהצליחה בכישרון רב להעפיל לחצי הגמר של הליגה הלאומית. תושבי המקום ראו בכך הזדמנות נדירה שיכולה להוציא את העיירה מימי השפל שלה ולפתוח דלתות לעבר עתיד טוב יותר.

כבר שנים ש”עיר הדובים” נחשבת למקום נידח, מבודד ועזוב. בעבר היו בה שלושה בתי ספר תיכון ואילו בימים אלה נותר רק תיכון אחד. החנויות נסגרות אחת אחרי השנייה, הזדמנויות תעסוקתיות רק הולכות ופוחתות ובמקביל – יותר ויותר משפחות מחליטות לעזוב את העיירה שכבר אף אחד לא רואה בה עתיד.

זאת הסיבה שכל התושבים מאחדים כוחות ותומכים בהתלהבות יתרה בנבחרת ההוקי הצעירה שאם תעמוד בציפיות ותנצח בגמר, בפני “עיר הדובים” יפתחו שערים ויושקעו בה משאבים רבים, והדבר יוביל לשגשוג כלכלי וחברתי ולשיפור משמעותי בחייהם של התושבים.

“כשמפסידים במשחק הוקי, הלב נצבט. כשמנצחים, השמיים הם הגבול. היום עיר הדובים היא מקום שמיימי”. (עמוד 157)

עתיד “עיר הדובים” מונח על כתפיו של קווין בן ה-17, שהינו השחקן המוביל והמצטיין בקבוצת הנוער שמשחק הוקי בכישרון רב וכל הקבוצה שלצידו מאמינה בו, מעריצה אותו והולכת אחריו בעיניים עצומות. כולם רואים בו את מנהיגם הבלתי מעורער.

אך, שבוע לפני הגמר הגדול, מעשה אלים ונפשע משנה את כל התמונה ומשבש את כל התכניות שגיבשה העיירה כולה.

איזו פרשה הסעירה וזעזעה את “עיר הדובים”? מי הצדדים המעורבים? ובאיזה צד יבחרו תושבי העיירה להביע תמיכה ומדוע?

את כל התשובות תמצאו בספר.

היו לי ציפיות גבוהות מהספר הזה, מאחר והסופר הוא אותו אחד שכתב את “איש ושמו אובה” שהיה בעיני קסם של ספר! הכתיבה נשארה אותה כתיבה נהדרת ומושכת, אך הבעיה שלי הייתה עם העלילה שבה הרחיבו יתר על המידה את נושא משחקי ההוקי וכל הפרטים הטכניים שלו. זה אמנם הנושא שעליו מושתת הספר, אך לטעמי, יכלו לחסוך בהרבה מהתיאורים המפורטים על מהלכי המשחק. אפשר לומר שלמדתי על ההוקי הרבה יותר ממה שהייתי רוצה ללמוד.

זאת הסיבה שבגללה לקח לי המון זמן להתחבר לעלילה. אני חושבת שרק כעבור מחציתו של הספר התחלתי להתעניין יותר בתוכן, כי אז העלילה צברה תאוצה והפכה ליותר מעניינת בעקבות ההתפתחויות בסיפור. אהבתי כאמור, את צורת הכתיבה שהייתה מושכת ומעניינת.

הנושא עצמו מאוד רגיש, טעון ועצוב וגם מאוד אקטואלי בימים שבהם קמפיין “metoo” עלה לכותרות בארה”ב וגם בישראל. ובשנה האחרונה גם דרום אמריקה (ארגנטינה) הצטרפה לקמפיין נגד הטרדה מינית עם הסיסמא “te metes con una, te metes con todas” (התעסקת עם אחת, התעסקת עם כולן).

אם לא מפריעים לכם החפירות הרבות על ההוקי, ומעט שפה גסה של בני נוער, ויש לכם סבלנות רבה, אז תקראו את הספר שלמרות הכל, הוא טוב ועם סוף אופטימי.

עוד מהבלוג של lealand

תצוגה מקדימה

העוצמה והזעם של אבנר ארליך / פיני אלעזרי

העוצמה והזעם של אבנר ארליך / פיני אלעזרי 423 עמודים הוצאת דני ספרים שנת הוצאה: 2019     אבנר ארליך הוא סוכן מוסד בכיר באגף המבצעים המיוחדים, שנשלח לרומא על מנת לחקור...

תגובות

פורסם לפני 6 months

שלום עולם!

ברוכים הבאים לבלוג החדש שלי!...

תגובות

פורסם לפני 1 year
תצוגה מקדימה

הצגה יומית / אדיבה גפן

הצגה יומית / אדיבה גפן 414 עמודים עריכה: נועה מנהיים הוצאת כנרת זמורה שנת הוצאה: 2019       זהו סיפרה של נעמי, אישה בשנות ה-40 לחייה ששבה אחרי למעלה מ-15 שנים לעיר...

תגובות

פורסם לפני 2 months

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה