הבלוג של lealand

lealand

עדכונים:

פוסטים: 141

החל מאוגוסט 2018

בכפר קטן בדרום איטליה, התאומים ויטואנטוניו וג’ובאנה גודלו ע”י אמם פרנצ’סקה ובת דודתה דונאטה שהייתה עבורם כמו אם שניה. אביהם נהרג בסוף מלחמת העולם הראשונה והם הכירו אותו רק באמצעות הסיפורים ששמעו עליו ועל גבורתו בעת הלחימה. כשפרצה מלחמת העולם השניה, סודות מהעבר נחשפו וטלטלו את חייהם של התאומים ואת כל הסובבים אותם.

15/12/2018

הבן האחרון / רפל נדאל

326 עמודים

הוצאת ידיעות ספרים

שנת הוצאה: 2018

48266807_729127937459047_6515678396935045120_n

 

הספר מתאר את ההתרחשויות בתקופת מלחמת העולם הראשונה בכפר קטן ודמיוני בשם בלורוטונדו שבדרום איטליה. האמונה בקרב כל תושבי הכפר הייתה כי משפחת פלמיזאנו סבלה מקללה וזאת מאחר וכל הגברים במשפחה מצאו את מותם במהלך המלחמה.

כשהמלחמה הייתה בימיה האחרונים, ממש שעה לפני הפסקת האש, מצא את מותו ויטו ארונצו הצעיר, אחרון הבנים לבית פלמיזאנו. ויטו מת בשדה הקרב כשניסה להציל את חברו הטוב אנטוניו קונברטיני שאף הוא בסופו של דבר מת מירי החיילים האוסטרים ששהו בגבול. שני החברים היו למעשה שני ההרוגים האחרונים של מלחמת העולם הראשונה.

מספר חודשים קודם לכן, ויטו ואנטוניו עוד הספיקו לצאת לחופשה קצרה ולבקר את נשותיהן הטריות. אנטוניו נישא לבחורה יפה בשם פרנצ’סקה וויטו ארונצו נישא ממש כמה ימים לפני גיוסו לדונאטה הכפריה היפה שהייתה גם בת דודתה של פרנצ’סקה. הזוגות בילו בנעימים במהלך כל דקה שלהם ביחד בחופשה הקצרה שניתנה לחיילים, וכשנפרדו הבטיחו לשוב ולהיפגש בקרוב מאוד, מיד עם סיום המלחמה.

המלחמה אכן הסתיימה, אך הבעלים לא חזרו מעולם…האלמנות הצעירות קיבלו באיחור של מספר שבועות מכתב שבו הודיעו לכל אחת מהן על מותו של הבעל. השתיים חשו כי עולמן חרב עליהן ולא ידעו איך תוכלנה להמשיך בלי יקיריהן.

פרנצ’סקה ודונאטה עברו לגור ביחד על מנת לתמוך אחת בשנייה. השתיים גם גידלו יחד את התאומים ויטואנטוניו וג’ובאנה, ילדיה של פרנצ’סקה שגדלו עם אמם ועם דונאטה שאותה כינו “ציה” (Zia = דודה באיטלקית). מי שעזרה בגידולם של התאומים ודאגה לחינוכם ולעתידם, הייתה הגברת אנג’לה קונברטיני, חמותה של פרנצ’סקה שאהבה מאוד את נכדיה שהיוו עבורה את השריד האחרון מבנה האהוב אנטוניו שמת במלחמה בלי לדעת שאשתו הייתה בהריון.

אנג’לה הייתה אישה מרשימה, עוצמתית ומאוד מוערכת בכפר, היא הייתה ממשפחה אמידה וזכתה מצד כולם לכבוד רב, יש כאלה שטענו שהיא עוררה פחד בקרב התושבים בשל אופייה הקשוח והנוקשה.

התאומים ויטואנטוניו וג’ובאנה היו מאוד קשורים אחד לשנייה בצעירותם והיו כמעט בלתי ניתנים להפרדה, אך דרכיהם בסופו של דבר נפרדו כשהחלו ללמוד בבית ספר ובפנימייה. כשפרצה מלחמת העולם השנייה, הם היו צריכים להחליט האם לתמוך בממשלה האיטלקית שחברה לצבא הגרמני ושיתפה פעולה עם הנאצים, או האם ללכת כנגד הממשלה ולחבור לבנות הברית שמטרתן הייתה לגרום לגרמנים לסגת מאדמת איטליה? וכך, הם הגיעו להחלטה בהתאם לנסיבות ובעקבות סודות מהעבר שצצו ועלו על פני השטח וטלטלו את חייהם של התאומים ושל הסובבים אותם.

הספר הוא אמנם פרי דמיונו של הסופר ברובו, אך קיימים בו אזכורים להתרחשויות הלקוחות מן המציאות. בסוף הספר הסופר מפרט אילו אירועים אכן התרחשו במציאות ואילו הן רק פרי דמיונו.

שם הספר במקור היה “הקללה של משפחת פלמיזאנו” ואילו באנגלית החליטו לקרוא לו “הסוד של הבן האחרון”.

הסיפור היה מעניין והייתי סקרנית לדעת מה יעלה בגורל הדמויות שברובן היו מרתקות, אבל היה משהו בכתיבה שלא כל כך משך אותי. לעיתים הרגשתי כאילו שאני קוראת ספר עיון בהיסטוריה. הייתה חסרה לי אינטראקציה בין הדמויות. הסופר למעשה סיפר על ההתרחשויות כפי שצד שלישי שאינו חלק מהעלילה מספר עליהם. היה יכול להיות יותר נחמד אם היו פחות תיאורים ויותר דיאלוגים בין הדמויות הפועלות.

עוד מהבלוג של lealand

תצוגה מקדימה

העוצמה והזעם של אבנר ארליך / פיני אלעזרי

העוצמה והזעם של אבנר ארליך / פיני אלעזרי 423 עמודים הוצאת דני ספרים שנת הוצאה: 2019     אבנר ארליך הוא סוכן מוסד בכיר באגף המבצעים המיוחדים, שנשלח לרומא על מנת לחקור...

תגובות

פורסם לפני 6 months

שלום עולם!

ברוכים הבאים לבלוג החדש שלי!...

תגובות

פורסם לפני 1 year
תצוגה מקדימה

הצגה יומית / אדיבה גפן

הצגה יומית / אדיבה גפן 414 עמודים עריכה: נועה מנהיים הוצאת כנרת זמורה שנת הוצאה: 2019       זהו סיפרה של נעמי, אישה בשנות ה-40 לחייה ששבה אחרי למעלה מ-15 שנים לעיר...

תגובות

פורסם לפני 2 months

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה