הבלוג של lealand

lealand

עדכונים:

פוסטים: 143

החל מאוגוסט 2018

בחורף 1945, לקראת סוף מלחמת העולם השנייה, דרכיהן של קבוצת צעירים מצטלבות, כל אחד מהם מגיע ממדינה אחרת ומרקע שונה, אך לכולם יש סוד. מה שמאחד אותם היא מטרה אחת משותפת: לשרוד את המלחמה הארורה ולהגיע לחוף מבטחים. האם יעמדו בדרך הקשה ומלאת הסכנות?

01/12/2018

מלח אל הים / רותה ספטיס

381 עמודים

הוצאת עם עובד

שנת הוצאה: 2018

47208191_720792021625972_8951818726655655936_o

העלילה מתרחשת בחורף של שנת 1945 בשלהי מלחמת העולם השנייה. ארבעה צעירים ללא היכרות מוקדמת, מנסים לשרוד את המלחמה הנוראית והמסלול שבו בחרו ללכת מפגיש ביניהם וסיפורם נשזר יחדיו.

יואנה – בחורה ממוצא ליטאי, אחות במקצועה שבעברה עבדה כסייעת לרופא בבית חולים ומכאן הכשרתה הרפואית. משפחתה של יואנה נותרה מאחור בליטא וחלומה הוא לשוב ולהתאחד עם הוריה ואחיה אותם לא ראתה במשך שנים והיא לא ידעה מה עלה בגורלם. יואנה חשה אשמה וייסורי מצפון בנוגע לאירוע שהתרחש בעברה. היא מנסה לא לחשוב על רגשות האשמה, ושאיפתה היא להצליח לשרוד ולחזור הביתה. יואנה מנסה לעזור ככל יכולתה לכל הפצועים שנקלעים בדרכה.

פלוריאן – בחור צעיר ומסתורי שכבר ברגע הראשון מבינים כי הוא מסתיר סוד גדול באמתחתו. בנוסף, הוא ממוצא גרמני ומסתובב ללא מדים ומכאן החשד הראשון שעולה הוא כי מדובר בעריק. פלוריאן מסתובב עם תיק על גבו ממנו הוא לא מוכן להיפרד לרגע, הוא מנסה לשמור מרחק מכל מי שמנסה להתקרב אליו ותמיד הוא דרוך ומוכן לכל תרחיש.

אמיליה – בחורה פולניה בת 16 שמצאה את עצמה לבדה, בלי אף אחד שיצעד לצידה ויסייע לה. אמיליה חשה בושה בגלל אירוע מהעבר, אך היא לא מרחיבה בפרטים. היא רק שמחה לספר על בחור צעיר בשם אאוגוסטו שאותו היא כל כך מחכה לפגוש אחרי שהמלחמה תגיע לסיומה. בדרך שבה היא צועדת, היא מנסה בכל כוחה להתחמק מהחיילים, הן הגרמניים והן הרוסים מאחר ומפגש עם כל אחד מהם עלול להעמיד אותה בסכנת חיים. בגרמניה ראו בפולנים אנשים נחותים ותתי אדם, הם השמידו תושבים רבים מפולין, שמלבד הפלישה של הגרמנים סבלה גם מהפלישה של הצבא הרוסי שהיה אף הוא אכזרי מאוד.

אלפרד – בחור מגושם, פחדן ומגלומני שגויס לתפקיד זוטר בצבא הגרמני. הוא נמצא על סיפונה של האונייה וילהלם גוסטלוף, אויניה שאליה מיועדים להגיע פליטים מכל רחבי גרמניה על מנת להעבירם למקום מבטחים. אלפרד כתב מכתבים לאהובתו הנלורה, מכתבים שתוכנם היו מנותקים לגמרי מהמציאות העגומה שלו. באותם מכתבים הוא התפאר על תפקידו הרם, על יכולותיו והישגיו הרבים, שיבח את עצמו שוב ושוב וסיפר עד כמה שהוא מרוצה שהוא משרת בכבוד את צבאו של היטלר.

עלילת הספר מחולקת לפרקים קצרים כשכל פרק מסופר מנקודת מבט של ארבעת הדמויות: יואנה, פלוריאן, אמיליה ואלפרד. דרכיהם של הצעירים מצטלבות ולמרות שכל אחד מגיע ממדינה אחרת ובעל רקע אחר, לכולם מטרה אחת משותפת: לשרוד את המלחמה הארורה ולשוב ולפגוש את המשפחות שלהם. יואנה, אמיליה ופלוריאן משתפים פעולה על מנת להצליח להגיע לאוניית וילהלם גוסטלוף שאמורה להביא אותם לחוף מבטחים.

מלבד השלישייה הזו, מצטרפים לחבורה דמויות נוספות כמו ילד קטן שנותר לבדו, עיוורת צעירה שעקב עיוורונה, חושיה האחרים היו מחודדים מאוד, אישה כבדת משקל שאומרת את אשר על ליבה בלי לחשוב פעמיים, סנדלר זקן שאותו כינו “משורר הנעליים” בזכות הבנתו הרבה בהתאמת נעליים לכל אדם והכרת אופי האדם רק לפי נעליו. כל האנשים האלה צעדו יחדיו, בדרך הם נתקלו במראות קשים, והיו לא פעם בסכנת חיים, רובם צלחו לעמוד בסכנות שבדרך והם צעדו בנחישות לעבר המזח ששם עגנה האונייה.

ממה נובעות רגשות האשם של יואנה? מה מסתיר פלוריאן? מדוע אמיליה מתביישת בעברה? והאם אלפרד יחדל משיגעון הגדלות שלו ויראה את התמונה האמתית בחייו? והשאלה הכי משמעותית…מה יעלה בגורלם של כל אחד מהדמויות?

כל זאת ועוד בספר המקסים, המרגש, העצוב והמצמרר: “מלח אל הים”!

איזה ספר נהדר!  עוד בטרם התחלתי לקרוא אותו, מאוד אהבתי את העטיפה המקסימה ואת התקציר המסקרן. ואז כשהתחלתי לקרוא, כבר בעמודים הראשונים נסחפתי בקריאה והייתי מרותקת לעלילה.

הספר חשף בפני פיסת היסטוריה על מלחמת העולם השנייה שאני מודה שלא שמעתי עליה לפני כן. בסוף הספר, הסופרת כתבה אילו התרחשויות מתוך הספר אכן קרו במציאות והיא סיפקה עליהם מעט פרטים שכאמור, לא הייתי מודעת אליהם.

רוב הדמויות בעלילה מקסימות ומרגשות וכל כך רציתי לדעת איך יסתיים הספר ומה יעלה בגורלן של כל אחת ואחת מהדמויות. את הספר סיימתי עם צמרמורת ודמעות בעיניים.

ספר יפהפה, מומלץ מאוד!

עוד מהבלוג של lealand

תצוגה מקדימה

הצגה יומית / אדיבה גפן

הצגה יומית / אדיבה גפן 414 עמודים עריכה: נועה מנהיים הוצאת כנרת זמורה שנת הוצאה: 2019       זהו סיפרה של נעמי, אישה בשנות ה-40 לחייה ששבה אחרי למעלה מ-15 שנים לעיר...

תגובות

פורסם לפני 2 months
תצוגה מקדימה

האישה בחלון / א.ג'.פין

האישה בחלון / א.ג'. פין 492 עמודים הוצאת כנרת זמורה-ביתן שנת הוצאה: 2018 העלילה מסופרת בגוף ראשון מפיה של הדמות הראשית בספר: ד"ר אנה פוקס. אנה בת ה-39 היא פסיכיאטרית לילדים...

תגובות

פורסם לפני 1 year
תצוגה מקדימה

ניצוץ של אור / ג'ודי פיקו

ניצוץ של אור / ג'ודי פיקו 351 עמודים תרגום: דורון דנסקי הוצאת כנרת זמורה – דביר שנת הוצאה: 2019 העלילה מתרחשת במרכז בריאות האישה, בניין כתום המכונה "המרכז" ובו מבצעים הפלות...

תגובות

פורסם לפני 10 months

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה