הבלוג של lealand

lealand

עדכונים:

פוסטים: 141

החל מאוגוסט 2018

גואל הוא סוכן מוסד לשעבר שבעקבות החלטה שגויה שלו במהלך פעולה מבצעית, סולק מארגון המוסד ועזב את הארץ ואת ארוסתו. מספר שנים מאוחר יותר, הוא מחליט לצאת למבצע עצמאי בשטח אויב, מבצע שהצלחתו יכולה לתרום רבות להיסטוריה של מדינת ישראל אותה הוא אוהב בכל ליבו. וגם להביא תכלית לחייו, תכלית שאיבד מאז שעזב את המוסד, את ארצו ואת אהובתו אותה לא שכח לרגע. האם יצליח במשימתו החשאית? האם ישוב לישראל, המדינה שגרמה לו להרגיש בבית? האם יפגוש בשנית את האישה שהוא אוהב בכל ליבו? כל זאת ועוד בספר המתח המרתק: “הסדק”.

24/11/2018

הסדק / יריב ענבר

286 עמודים

הוצאת ידיעות ספרים

שנת הוצאה: 2018

46468159_716945275343980_2504637318560743424_n

גואל הוא לוחם בארגון המוסד שפעל תחת זהות בדויה ביחידות נבחרות שיצאו למשימות גדולות ומסכנות חיים. הוא עלה לישראל מצרפת כחייל בודד, שירת בצבא ורצה לתרום למדינה כמה שיותר. סבו היה ארכיאולוג שעסק בחקר עתיקות מימי בית המקדש ופעל למציאתן. גואל העריץ מאוד את סבו והתגעגע לתקופת ילדותו שבמהלכה בילה עם סבו בישראל. הוא לא אהב את החיים בצרפת, משום שחש לא שייך, חש שהוא זר שם ולא נמצא בבית האמיתי שלו. היחס ליהודים היה לעיתים נוראי, וגואל חווה על בשרו את ההתנכלויות מצד התושבים המוסלמים. אירוע שחווה בצעירותו יצר אצלו טראומה ועובדה זו רק הגבירה את המחשבות על עלייה לישראל. אבל אביו של גואל לא רצה לעזוב את עסקיו בצרפת, ולכן, הוא עלה ארצה לבד מאחר ואמו ואחותו לא רצו להותיר את אב המשפחה מאחור.

בעת משימה מודיעינית שהתקיימה בחו”ל מטעם המוסד, הפעילות המבצעית הסתבכה בגלל פעולה שגויה של גואל, פעולה שנקט בה עקב סערת רגשות שכנראה נבעה מאותה טראומה מילדותו. בעקבות כך, הוא סולק בבושת פנים מהמוסד. הוא כעס על הארגון ועל עצמו והחליט לעזוב את הארץ ולחזור לצרפת. בהחלטתו לנטוש את ישראל, הוא גם נטש את יעל, האישה אותה הכיר בארגון ושלה עמד להינשא.

5 שנים מאוחר יותר, גואל קיבל החלטה מכרעת בחייו. הוא חש שאינו יכול להמשיך בחיים חסרי המשמעות שלו בצרפת, הוא לא מצא את עצמו שם והעביר את ימיו בעבודה שבה הוא לא יכול היה להביע את מהותו. לכן, הוא החליט לצאת לפעולה עצמאית בשטח האויב. פעולה שמטרתה היא להועיל ולתרום למדינת ישראל אותה הוא כה אהב, והמעשים האלה שלו יתנו לו משמעות חדשה בחיים וימלאו את הריקנות שחש. אחרי סיום המשימה בהצלחה, הוא גם יוכל להתגאות בכך שפעל למען המדינה.

לשם כך, גואל הגיע לבית לחם תחת זהותו הבדויה, כעת שמו הוא “ג’לאל” ולפי סיפור הכיסוי שלו הוא הגיע לבית לחם מצרפת בכדי להתנדב בבית חולים פסיכיאטרי. הוא שכר דירה, התחבר עם תושבי המקום, התחבב על חבריו לעבודה וגם על המטופלים שלו, ולא העלה חשד מצד אף אחד לגבי זהותו האמיתית. המטרה האמיתית שלשמה גואל הגיע לבית לחם הייתה איתור עתיקות מתקופת בית המקדש שאמורות להיות קבורות מתחת להריסות בסביבת מקום התנדבותו בבית לחם. טרם הגה את התכנית הזו, מצא גואל בין החפצים של סבו מסמך שהעיד על הימצאותם האפשריים של הממצאים הארכיאולוגיים שכה חשובים עבור מדינת ישראל. מציאת המסמך עוררה בגואל מחדש את התחושות שעבודתו במוסד גרמה לו להרגיש. הוא היה נרגש מהמחשבה שהוא יכול לעשות משהו אדיר עבור מדינת ישראל אותו כה העריץ, הוא היה נחוש לצאת למשימה המאתגרת שתיתן תכלית לחייו ותחזיר לו את הביטחון העצמי שאיבד. ובכך אולי ישובו להעריכו כפי שהעריכו בעת שהיה חלק מארגון המוסד ותרם לארצו.

כשחשב שתכניתו הולכת לפי הספר והוא נמצא קרוב לפיענוח משימתו, הכל הסתבך כנגד עיניו והוא הרגיש שהוא נמצא בסכנת חיים, וככל שחלפו השעות הוא חש בלבול, תדהמה, תסכול. והוא לא יכול היה לדמיין אפילו מה ילד יום.

מה יעלה בגורלו של גואל? האם יצליח במשימת היחיד אליה יצא וימצא את הכלים מבית המקדש? האם יחזור לראות את האישה שהוא אוהב?

אי אפשר שלא לחבב את דמותו של גואל, יהודי ציוני שעלה לארץ במטרה לתרום למדינת ישראל. הוא היה בעל ערכים וליבו הרחב היה אולי זה שהוציא אותו מהריכוז במהלך משימות מבצעיות. הוא היה רחום כלפי נשים בגלל היחס המחפיר שספגה אמו ממוסלמים בצרפת. לעיתים אירועים מהעבר משפיעים על התרחשויות בהווה.

הספר כתוב בצורה מאוד מעניינת, רגישה ומרתקת ומובילה את הקורא לעלילה מסעירה, מותחת ומסקרנת שמלבד המתח הרב, משולב בעלילה גם סיפור אהבה יפה ומרגש.

עלילת הספר מספרת על התרחשויות שהן מאוד אקטואליות ורלוונטיות ממש לימים אלה. הקורא נחשף במקצת לפעילות הנסתרת שנעשית מתחת לפני השטח במטרה להגן על המדינה. זהו סיפורם של כל אותם לוחמי סתר שפועלים באומץ לב ובגבורה תחת זהות בדויה ומסכנים את חייהם למען מדינת ישראל.  

 

עוד מהבלוג של lealand

תצוגה מקדימה

הצגה יומית / אדיבה גפן

הצגה יומית / אדיבה גפן 414 עמודים עריכה: נועה מנהיים הוצאת כנרת זמורה שנת הוצאה: 2019       זהו סיפרה של נעמי, אישה בשנות ה-40 לחייה ששבה אחרי למעלה מ-15 שנים לעיר...

תגובות

פורסם לפני 2 months
תצוגה מקדימה

האישה בחלון / א.ג'.פין

האישה בחלון / א.ג'. פין 492 עמודים הוצאת כנרת זמורה-ביתן שנת הוצאה: 2018 העלילה מסופרת בגוף ראשון מפיה של הדמות הראשית בספר: ד"ר אנה פוקס. אנה בת ה-39 היא פסיכיאטרית לילדים...

תגובות

פורסם לפני 1 year
תצוגה מקדימה

ניצוץ של אור / ג'ודי פיקו

ניצוץ של אור / ג'ודי פיקו 351 עמודים תרגום: דורון דנסקי הוצאת כנרת זמורה – דביר שנת הוצאה: 2019 העלילה מתרחשת במרכז בריאות האישה, בניין כתום המכונה "המרכז" ובו מבצעים הפלות...

תגובות

פורסם לפני 9 months

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה