הבלוג של lealand

lealand

עדכונים:

פוסטים: 157

החל מאוגוסט 2018

צ’זרה אנונציאטה הוא אמנם קשיש בן 77 , אבל אם מישהו יתייחס אליו כאל זקן חסר ישע, הוא מסוגל להרוג אותו במבטו. הוא לא יכול לסבול שאנשים מסביבו ירחמו עליו או יציעו לו את עזרתם. מבחינתו, הוא לא נמנע בקטגוריה עם אותם זקנים מסכנים. הוא זקן “מסוג אחר”…איזה סוג אתם שואלים? תקראו ותגלו.

25/10/2018

44738001_700747380297103_6920728984435032064_n

הפיתוי להיות מאושרים / לורנצו מרונה

תרגום מאיטלקית: יערית טאובר

247 עמודים

הוצאת כתר

 

העלילה מסופרת בגוף ראשון ע”י צ’זרה אנונציאטה, הדמות המרכזית בספר, או כמו שהוא מכנה את עצמו מפעם לפעם כשהוא מספר על עצמו ועל קורותיו: “עבדכם הנאמן”.

צ’זרה בן ה-77 הוא אלמן שאיבד את אישתו קטרינה לפני 5 שנים ומאז, הוא מתגורר בגפו בבניין דירות בנפולי. יש לו שני ילדים: הבת הבכורה, סוואבה, נשואה עם ילד, והבן השני הוא דנטה, רווק שבמשך שנים הסתיר מאביו את העדפותיו המיניות, אך צ’זרה לא היה צריך לחכות לוידוי מצד בנו, הוא הבין את סודו של הבן כבר מזמן והעדיף להעלים עין עד שדנטה יחליט להעלות את הנושא בעצמו.

היחסים בין צ’זרה לילדיו רחוקים מלהיות מוצלחים. הוא לא היה עבורם “אב השנה” מעולם, מאז ומתמיד היה קשה לו להביע רגשות. צ’זרה אהב את ילדיו, אבל לא ידע איך להראות להם את זה. בראשו הוא רצה לומר להם מילים מלאות רגש ולחשוף את אשר על ליבו, אך בסופו של דבר פיו אמר מילים קרות ומנוכרות… חוסר הבעת הרגש לא היה רק כלפי ילדיו, אלא גם בזמנו כלפי אשתו המנוחה קטרינה, וכלפי כל הסובבים אותו. הוא תמיד היה טיפוס נירגן, ציני ועוקצני. במשך כל חייו צ’זרה עטה על עצמו שריון ולא אפשר לרגשות להגיע אליו. ילדיו התרגלו לאופיו המסובך של אביהם ולמרות הכעסים והביקורת, הם קיבלו אותו בלית ברירה כמו שהוא ודאגו לו.

לצ’זרה היה תחביב…הוא נהג להתחזות לבעלי תפקידים שונים. פעם הוא התחזה לשוטר בדימוס, בפעם אחרת לפקח. הוא השתעשע ממעשיו והתגאה בכוח שלפתע הדמות שיצר סיפק לו.

בדירה שבקומה מתחתיו התגורר ידידו הטוב של צ’זרה: מריו. מריו היה ההפך הגמור מצ’זרה. הוא היה אדם רגיש ואכפתי, אך את רוב זמנו נהג להעביר בין קירות ביתו בישיבה על הכורסא שכבר קיבלה את צורתו.

בדירה שממולו, התגוררה אלמנה זקנה בשם אלאונורה ויטליאנו אותה צ’זרה כינה “אשת החתולים”. גם היא חיה בגפה והקדישה את כל זמנה להצלה וטיפול בחתולי הרחוב. דירתה העלתה ריח איום של אוכל לחתולים, ניחוח מבחיל שהבריח מאזורה את שאר הדיירים ואת צ’זרה בפרט.

למרות כל הביקורות שהיו לצ’זרה על שכניו, הוא ראה בהם ידידיו והביע דאגה ואכפתיות אמיתית כלפיהם.

לבניין הגיעו דיירים חדשים שהתגוררו באותה הקומה של צ’זארה. הדיירים היו זוג צעיר ללא ילדים. צ’זרה שהבחין בשכנתו החדשה והיפה הוקסם ממנה. לשכנה קראו אמה והיא ובעלה המסתורי לא הרבו לדבר עם שכניהם. כשהתגלה כי אמה סובלת מהתעללות פיזית מצד בעלה, צ’זרה שבדר”כ לא נוהג להתערב בענייני הזולת, לא יכול היה להתעלם ממצוקתה של אמה.

נוכחותה בבניין ערערה את השגרה שלו והביאה אותו לעשות “חושבים” על דרך חייו והשקפותיו. אמה גרמה לו להסיר מעצמו את השריון שעטה כל השנים. כעת על צ’זרה לבחור את הדרך שבה ירצה לצעוד למשך שארית החיים שנותרו לו…הדרך אל האושר.

במהלך הקריאה, לא יכולתי שלא להיזכר בטיול מקסים שחוויתי באיטליה לפני כ-7 שנים, שבה ביקרתי בערים מרכזיות ובעיירות מהצפון ועד הדרום, וכמובן שמסלול הטיול כלל גם ביקור בנפולי ובאי קפרי שגם הוזכר בספר פעם אחת. צ’זרה תיאר היטב בספר את אזור מגוריו בנפולי והזכיר מספר פעמים את רחובותיה, האווירה והחנויות שבה. הוא גם דיבר על הר וזוב:

23102011888

“אני משלם ויוצא. וזוב עדיין מולי, עם אלפי האורות שמטפסים כמעט עד הפסגה. אומרים שבנפולי לאן שלא תפנה תראה ים, אבל אני חושב שנוכחות הר הגעש היא הרבה יותר בולטת. את ההר פוגשים בכל מקום שמפנים אליו את המבט. את הגיבנות שלו אנחנו מחפשים כדי למצוא את כיוון הבית. זאת האנרגיה שלו, שכמו הלבה מתערסלת בין הבניינים ומציתה את הסמטאות.” עמוד 220

הספר כתוב בצורה מאוד מעניינת וקולחת, העלילה הייתה מרתקת ולעיתים אף משעשעת בזכות תיאורים שהעלו לא פעם חיוך על פני. יחד עם זאת, הספר היה גם עצוב, אנושי ומרגש. מומלץ מאוד!

עוד מהבלוג של lealand

תצוגה מקדימה

העוצמה והזעם של אבנר ארליך / פיני אלעזרי

העוצמה והזעם של אבנר ארליך / פיני אלעזרי 423 עמודים הוצאת דני ספרים שנת הוצאה: 2019     אבנר ארליך הוא סוכן מוסד בכיר באגף המבצעים המיוחדים, שנשלח לרומא על מנת לחקור...

תגובות

פורסם לפני 7 months

שלום עולם!

ברוכים הבאים לבלוג החדש שלי!...

תגובות

פורסם לפני 1 year
תצוגה מקדימה

הצגה יומית / אדיבה גפן

הצגה יומית / אדיבה גפן 414 עמודים עריכה: נועה מנהיים הוצאת כנרת זמורה שנת הוצאה: 2019       זהו סיפרה של נעמי, אישה בשנות ה-40 לחייה ששבה אחרי למעלה מ-15 שנים לעיר...

תגובות

פורסם לפני 4 months

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה